Ünlü Tablolardan Esinlenmiş 10 Yaratıcı Reklam Kampanyası
Kültür ve Dahası

Ünlü Tablolardan Esinlenmiş 10 Yaratıcı Reklam Kampanyası

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Sanat bir ifade aracıdır. Birden fazla düşünür resim sanatını bir konuşma biçimi, sözcüklerin olmadığı bir dil olarak tanımlamıştır. Bazı sanat eserleri genellikle sanatseverlere toplum hakkında keskin iç görüler sağlayan yeni bir bakış açısı sunar.

Reklam ise, tüketicilere mesaj iletmenin görsel yollarından bir tanesidir. Reklamcılığın en net iletmeye çalıştığı tek mesaj şudur: Bu ürünü satın alın! Özetle reklamlar, izleyiciyi yalnızca ticarete odaklanan bir eyleme ikna etmeye çalışır.

Sanat ve reklamın birbirine zıt olduğunu, tamamen farklı şeyleri temsil ettiklerini düşünüyor olabilirsiniz. Bu bazen doğru olsa da, ilişkileri bundan biraz daha karmaşıktır. Sanat ve yaratıcı reklam, farklı şekillerde  birbirlerine benzerler.

Sanat ve Reklam Hangi Yönlerden Birbirlerinden Farklıdır?

İlk önce sanat ve reklamın arkasındaki işlevi ve motivasyonu özümsemek nasıl bir araya geldiklerini anlamak açısından önemlidir. Sanat, “insan yaratıcı becerisinin ve hayal gücünün, tipik olarak resim veya heykel gibi görsel bir biçimde, öncelikle güzelliği veya duygusal gücü nedeniyle takdir edilecek eserler üretmesi” olarak tanımlanır.

Reklam da bir beceri uygulamasıdır, ve “ticari ürünler veya hizmetler için reklam üretme faaliyeti veya mesleği” olarak tanımlanmaktadır.

Reklam ve sanatı farklılaştıran faktör, sanatın saf ifade etme arzusundan doğan doğal olarak yaratıcı bir süreç olması, reklamın ise hesaplanmış bir süreç olmasıdır.

Bazıları sanat yapmanın hesaplanmış bir karar olduğunu ve günümüz ticari dünyasında bu ikisi arasındaki çizginin kesinlikle oldukça bulanık olabileceğini iddia edebilir. Bunun yanı sıra tek başına sanat her zaman daha çok süreç hakkında bilgi verirken reklamcılık ise nihai sonuç hakkında bilgi vermiştir. Bu nedenle reklam ve sanat bir araya geldiğinde ikisi göze batmayacak bir şekilde kaynaşırlar; sanat, reklam yapımında ilham verici kolaylaştırıcı rolünü oynar ve reklamlar, sanata odaklanarak izleyiciye farklı bakış açıları sunar. Sanat ve reklamın birlikteliği doğru kurgulandığında yaratıcı kampanyaların ortaya çıkmasına sebep olur.

Üzerinden yüz yıllar geçse dahi resim sanatı diğer sanat türleri içinde biraz daha fazla ilgi gören sanat türü haline geldiği aşikar. Bu içeriğimizde birbirinden yaratıcı reklamcıların popüler kültür öğeleriyle resim sanatını  dönüştürdüklerini göreceğiz. Resim sanatıyla iç içe geçmiş 10 yaratıcı reklam kampanyası sizler için geliyor.

1- Victoria’s Secret ve Venüs’ün Doğuşu Bu Kadar Uyumu Olamazdı

2- Bir Rönesans Hanımefendisi ve Beats Kulaklık

3- Elizabeth Jane Gardner’ın Çoban David Eseri ve İkonik Nike Logosu

3- LEGO, Ademin Yaratılış Tablosundan Esinlenmiş

4- Vaseline ile Nemli Bir Cilt Mümkün

5- Orbit Markasından Bi Meyve Ferahlığı Geldi

6- Kel Optic ile Ekspresyonizme Net Bir Bakış

7- Sanat Eserleri Taşımacılığı Daha İyi Anlatılamazdı

8- Çocuklarını Yiyen Satürn’e Snickers Veren Olmadı Mı?

9- LEGO ve Hayran Olunası Yaratıcı Reklamları

10- Pfizer ile Bir Vincent Van Gogh Tablosu Buluşması

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Vincent van Gogh Eserleri ve Hikayeleri

Francisco Goya Kimdir? Goya’nın Hayatı ve Eserleri

Gustav Klimt ve 5 Muhteşem Eseri

Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim