1.500 Van Gogh Sanat Eseri Dijitalleştirildi
Sanat Resim

1.500 Van Gogh Sanat Eseri Dijitalleştirildi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Sanat tarihini incelediğimizde bazı sanatçıların hayatlarının acıyla dolu olduğunu görürüz. Ne yazık ki Van Gogh da hayattayken yeterince sanat çevreleri tarafından takdir edilmeyen ressamlardan biriydi. Hikayesi ne kadar hüzünlü olsa da geride bıraktığı onlarca eşsiz eserle resim sanatında değişimin de öncüsü oldu.

Görsel: Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

Dünyanın en önemli Van Gogh eserlerinin yer aldığı Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi, sanatçının eserlerini görmek isteyenler cazip bir çekim merkezi. Artık bu Post-Empresyonist eserleri dijital ortamda daha yakından deneyimlemek/incelemek mümkün. Müze, Van Gogh'un 1.500 resim ve çizimini dijital ortama aktardı ve herkesin görebilmesi için çevrimiçi olarak kullanıma sundu.

Görsel: Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

Müzenin çevrimiçi kullanıma sunduğu eserler santçının en ünlü resimlerinden yanı sıra, daha az bilinen parçaları ve hatta eskizleri de içeriyor. Sevgili Sanatperverler, ünlü ressamın yakından tanıdığı Fransız kırsalının muhteşem tasvirlerine hayran kalabilir ve kendinizi Van Gogh'un yaptığı sayısız çalışmaya kaptırabilirsiniz. Van Gogh Müzesi'nin web sitesi sanatçının eserlerini tarihe, yere, türe ve daha fazla kategori göre filtrelemeyi de mümkün hale getirdi. Üstelik beğendiğiniz herhangi bir sanat eserini  cep telefonunuza veya bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

Vincent van Gogh Eserleri ve Hikayeleri
Yaşadığı dönemde en aykırı ressamlardan birisi olarak bilinen Vincent van Gogh(1853-1890) ne yazık ki yanlış anlaşılan bir dahiydi. Günümüzde neredeyse tümeserleri birer popülist materyal haline gelmiş Van Gogh, akıl hastalığısebebiyle çalkantılı bir yaşam sürüyordu. Belki şimdi şaşırabilirsiniz,…

Web sitesinde manzaraların yanı sıra insanların portrelerini ve tasvirlerini de içeren eserleri yakından inceleyebilirsiniz.

Görsel: Van Gogh Museum, Amsterdam (Vincent van Gogh Foundation)

Ayrıca görsellere tıkladığınızda Van Gogh'un eserinin yaratım sürecini ve o dönemdeli hayatı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Van Gogh'un sanatına göz atmaya buradan başlayabilirsiniz.