Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim
Resim Sanat

Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Geçmişten günümüze pek çok tablonun, muhteşem işçilikleri sebebiyle dünya çapında ün saldığı bilinmektedir. Dünyanın en ünlü tabloları denilince de akla belli başlı isimler gelir. Bunlardan birincisi şüphesiz Rönesans döneminde yapılan “Mona Lisa” tablosudur. “Kaplumbağa Terbiyecisi, Çığlık, Yıldızlı Gece, Belleğin Azmi” tabloları da bu sırayı takip eder. Unutulmamalıdır ki her sanat eserinin olduğu gibi tabloların da bir hikayesi vardır. O halde bu ünlü tabloları ve onları üne kavuşturan hikayelerini incelemeye ne dersiniz?

Sanat Akımları Nelerdir? Akımlar ve Sanatçılar Hakkında
Batı sanat tarihine dönüp baktığımız zaman sanatın toplum büyük bir etkiyarattığını görmek gerçekten şaşırtıcı. Sanat akımlarının ortaya çıktığıtarihleri izleyerek modern ve çağdaş sanatın nasıl gelişim gösterdiğini değil,aynı zamanda sanatın zamanının bir yansıması olduğunu da görebiliriz. Örne…

1- Kaplumbağa Terbiyecisi /Osman Hamdi Bey

Ünlü tablolar listemizin ilki; Osmanlı döneminin aykırı ressamlarından Osman Hamdi Bey tarafından resmedilen Kaplumbağa Terbiyecisi. Ressam bu eserinde Osmanlı bürokrasisinin ne kadar ağır işlediğini yansıtmaya çalışmıştır. Ana temasında devlet yönetiminin toplum üzerindeki baskısını eleştiren eser, günümüzde Pera Müzesi’nde sergilenmekte ve her gün pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Tabloda gördüğünüz erkek figür Osman Hamdi Bey’in ta kendisidir. Ressam kendisini sakallı, derviş kaftanı giyen yaşlı adam şeklinde resmederek, izleyici üzerinde yorgun bir görüntü oluşturmaktadır.  Adam sırtındaki nakkare ile birlikte ellerini arkasında kavuşturarak bir ney tutmaktadır. Ney çalarak zeminde yer alan beş kaplumbağayı ney üfleyip, nakkare çalarak terbiye etmeye çalıştığı anlaşılmaktadır. Osman Hamdi Bey bu tabloda terbiyecinin kendi sorumluluklarına göre ona uymayan astlarını marula ulaşmaya çalışan kaplumbağalar şeklinde hicvettiğini belirtmiştir.

Osman Hamdi Bey Eserleri ve Hayatı
Osman Hamdi Bey Türk sanat [https://www.sanatperver.com/sanat/] camiasında çokyönlü bir Osmanlı Aydını olarak biliniyor. Eğitim ve sanat hayatıylasanatseverlerin son derece ilgisini çeken bu usta ressamın hayatını, sanatanlayışını ve bıraktığı eserleri inceleyeceğiz. Öncelikle Osman Hamdi Bey kim…
Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)

2- Adem’in Yaratılışı / Michelangelo Buonarroti

Dünyanın en ünlü tabloları içerisinde keşfe çıkarken Rönesans dönemine yeniden bir dönüş yapacağız. Rönesans’ın isim yapmış ressamlarından Michelangelo’nun İtalya’daki Sistina Şapeli’nin tavanına resmettiği freskte yer alan eser; Adem’in yaratılış süresinde Tanrı’ya olan yakınlığı ile birlikte uzaklığını anlatmaktadır. Eserde Michelangelo’nun tanrının yüzü olarak kendi yüzünü tasvir ettiğine inanılmaktadır. Bir başka düşünceye göre de, Rönesans ve reform hareketlerinden sonra insanın tanrıya olan yabancılaşmasını konu edinmiştir. Fakat tabloda Michelangelo hem Hristiyan inancı hem de anatomik bilgisini göz önünde bulundurarak, beynin tam ortasına Tanrıyı yerleştirmiş ve Tanrı’nın ilk insan olan Adem’e hayat verişini betimlemiştir.

Michelangelo’nun Davut Heykeli Neden İtalyan Rönesansının Simgesi Olmuştur?
Michelangelo’nun görkemli David heykeli yüzyıllardır sanatseverleri büyülemeyedevam ediyor. Sanat tarihinin en önemli başyapıtlarından biri olarak kabuledilen mermer heykel, hem sanatçının becerisini hem de Rönesans[https://www.sanatperver.com/ronesans-nedir-nasil-ve-nerede-ortaya-cikmistir/]’ıt…
Adem’in Yaratılışı (1911)

3- Çığlık / Edward Much

Psikolojik tanımlamaları olan eserleri incelemek isterseniz, Norveç’li ressamlardan Edward Much’un 1893 tarihinde çizdiği çığlık isimli tabloya derinlere inerek bakabilirsiniz. Dünyanın en ünlü tabloları arasında kendine iyi bir yer edinen bu eserde; insanın varoluş sürecinde geçirdiği ızdıraplar resmedilmiştir. Tablodaki gökyüzü sarı, kırmızı ve turuncu renkleriyle tasvir edilerek, hem erkeğe hem de kadına benzeyen bir insan figürü şok olmuş gözlerle adeta çığlığı andırmaktadır.

Ekspresyonizm Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
Almanya’da doğan Ekspresyonizm, bir dönem Empresyonizme karşı çıkanlarınbenimsediği bir sanat akımıydı. Çoğunlukla ruhsal gözlemlerle dayalı eserlerinön plana çıktığı Ekspresyonizm hakkında bilgi sahibi olabileceğimizEkspresyonizm Nedir ve Özellikleri Nelerdir? adlı içeriğimize beraber bakalım.K…
Çığlık (1893)

Edward Much’un trajik bir çocukluk dönemi geçirdiği, küçük yaşlarda ablasını ve annesini veremden yitirdiği ve bu sebeple de eserlerinde acı temalarının yoğunlukta olduğu söylenmektedir. Çığlık adlı eseri 119 Milyon 922 bin 500 dolar karşılığında müzayede yoluyla satılan en pahalı eser kategorisinde yer almaktadır.

4- İnci Küpeli Kız / Johannes Vermeer

Portre çalışmalarında Mona Lisa kadar ün yapmış bir örnek daha varsa, o da Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız adlı çalışmasıdır. Işık ve gölge tekniğiyle çizilen bu eserde, en dikkat çekici obje küpelerdir. Bazı söylentilere göre tablodaki küpelerin sahibi Vermeer’in eşine ait. Tablo günümüzde halen kuzeyin Mona lisa’sı  veya  Hollandalı Mona-Lisa diye anılmaktadır. Resmedilen kızın hayal ürününden ziyade, ressamın kızı, yakını ya da herhangi bir model olduğuna inanılmaktadır.

İnci Küpeli Kız (1665)

5- Belleğin Azmi / Salvador Dali

Sürrealist akımı öncülerinden Salvador Dali “Belleğin Azmi” adlı tablosunda, eriyen cep saatlerini betimlemektedir. Bu eser, modern sanatı ve gerçeküstçülüğü simgeleyen imge görevi görmüş ve ünü günümüze dek yayılmıştır.

Belleğin Azmi (1931)

Salvador Dali, 27 yaşındayken resmin arka planında yer alan Port Lligat manzarası üzerine çalışarak resme başlamıştır. Dışarıda oturduğu bir sırada da, Camambert peynirinin eridiğini fark etmesinden sonra o görüntüye yoğunlaştığı söylenmektedir. Peynirin erimesi de sanatçıda sanrılara yol açarak, halüsinasyonlar görmesine sebep olmuştur. Bu halüsinasyon sayesinde de Belleğin Azmi’ni kafasında oluşturarak eriyen saatleri resmetmeye karar vermiştir. Tablodaki canavarı andıran figürün de Salvador Dali olduğuna dair fikirler yürütülmektedir.

6- Yıldızlı Gece / Vincent Van Gogh

Empresyonist ressamlardan Van Gogh’un Yıldızlı Gece adlı tablosunu bilmeyen yoktur. Ressam bu tablonun taslağını, kulak kesme olayından sonra ruhsal problemlerinden dolayı kaldırıldığı sanatoryumda kafasında oluşturmuştur. Kaldığı hastane odasının penceresinden  Saint Remy Provence köyünün gece manzarasını izleyerek tüm detaylarıyla beynine kaydedip, ertesi gün de tüm dünya tarafından beğenilen “Yıldızlı Gece” adlı tabloyu resmetmiştir. Yıldızlı Gece Batı kültürünün bir yansıması olup, günümüzde Newyork Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenerek her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Yıldızlı Gece (1899)

7- Son Akşam Yemeği / Leonardo da Vinci

Rönesans döneminin en ünlü ressamı olma özelliği taşıyan Leonardo da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” isimli eseri, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini konu almaktadır. İsa yemek sırasında yaptığı konuşmada onlara, kendisinin aralarından ayrılışından sonra gelecek olan Paraklit’le teselli bulmalarını söylemektedir. Bir noktada İsa’nın öleceğini haber vermesi dolayısıyla tablo dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Son Akşam Yemeği Rönesans döneminde pek çok ressam tarafından yapılsa da, üzerine en çok konuşulan tablo Leonardo da Vinci’ninki olmuştur. Tablo halen İtalya Milano’daki Santa Maria Delle Graize kilisesinde sergilenmektedir.

Son Akşam Yemeği (1495–1498)

8- Pablo Picasso / Guernica

Kübist akımın öncülerinden Pablo Picasso Guernica adlı tablosunda, insanlığın yok edilme tehlikesini betimlemek amacıyla savaşın yıkıcı yönünü öne çıkarmayı seçmiştir.  Ünlü tablolar listesinde yer alan Guernica’da  ressamın kullandığı siyah, beyaz ve gri renkler adeta gazete fotoğraflarını andırarak savaşın meydana getirdiği cansızlığı simgelemiştir. Tablo yapıldığı dönemde büyük ilgi görmüş ve üne kavuşmuştur. Ayrıca Franco hükümetinin etkin olduğu dönemde tablonun İspanya’ya girmesi yasaklanmıştır.

Kübizmin Babası Picasso Hakkında Merak Edilen Her Şey
Pablo Picasso, kübizm akımı[https://www.sanatperver.com/kubizm-nedir-akimi-ve-sanatcilari-kimlerdir/] ve“Guernica”, gibi ses getiren tablolarıyla 20. yüzyılın en büyük sanatçılarındanbiriydi. Döneminin en radikal ressamı olarak kabul edilen Picasso, teknikustalığı, vizyoner yaratıcılığı ve derin…
Guernica (1937)

9- Frida Kahlo / İki Frida

Eserlerinde duygusallık temasını işlemesiyle ünlenen Meksika’lı ressam Frida Kahlo’nun İki Frida adlı tablosu; sanatçının iki farklı kişiliğini yansıtmaktadır. Sol tarafta oturan Frida Victoria döneminden kalma kıyafetlerle modern giyimli ve bağımsız bir kadın imajı verirken, sağ taraftaki geleneksel Meksika kostümü içerisinde kalbi kırık bir kadın ifadesine bürünmüştür. Frida Kahlo bir mektubunda bu tabloyu yaparken hayali çocukluk arkadaşı anısından esinlendiğini söylese de, sonrasında eşi Diego Rivera ile ayrılığında yaşadığı yalnızlığı ve çaresizliği betimlediğini itiraf etmiştir.

İki Frida (1939)

10- Mona Lisa / Leonardo Da Vinci

Ünlü tablolar denildiği zaman herkesin aklına gelecek isim Mona Lisa olacaktır. Rönesans dönemi ressamlarından Leonardo da Vinci’nin elinden çıkan tablo halen Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmekte olup, saatte ortalama 1500 kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Mona Lisa insanlık tarihinin en başarılı tablosu olarak kabul edildiği gibi, aynı zamanda Leonardo da Vinci’nin “atmosferik perspektif” tekniğini kullanarak çizdiği eserlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Ressam, tabloda Mona Lisa’nın ellerini birbirine bağlayarak resmetmiştir. Mona Lisa çeşitli rivayetlere göre farklı imgeler taşımaktadır. Tablo hakkındaki en popüler söylemler Mona Lisa’nın; çocuğunu kaybeden bir annenin yüz ifadesi ve Fransız bir tüccarın eşinin portresi olduğu yönündedir. Kimisine göre de Mona Lisa, yeni doğum yapan bir annenin tebessümünü ifade etmektedir.

Dünyanın En Gizemli Tablosu: 10 Maddede Mona Lisa
Lisa Gherardini’nin Portresi olarak da bilinen Mona Lisa; Leonardo da Vinci’ninyapmış olduğu en ünlü tablo [https://www.sanatperver.com/unlu-tablolar/]sudur. Leonardo da Vinci bu tabloyu 1503 – 1519 yıllarında kavak ağacından yapılmış birpanel üzerine çizmiştir. Tabloda yer alan bu güzel kadının …
Mona Lisa (1503)