Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler
Sanat

Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Sanat eserlerinin sergilendiği yerlere müze dendiğini hepimiz biliyoruz. Dünyanın her yerinde çeşitli sanatçılara ait eserlerin teşhir edildiği müzeler bulunuyor. Sanatseverler ilgi alanlarına göre bu müzeleri gezip tarihin sihirli geçmişinde bir çeşit yolculuk yaparlar. Girişte bilet alarak ziyaretçi kuyruğuna girerek, yaklaşık 1 ya da 2 saatlerini sanatsal objeleri yakından inceleme fırsatı elde ederler. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte müzelerin de dijitalleşmeye başladı. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süresince kalabalık yerlerden olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Bu sebeple sanatsal aktivitelerinize ara vermemeniz adına sizlere dünyanın en çok ziyaret edilen dijital müzelerini listeliyoruz. Online müze turu sizlerle.

Louvre Müzesi-Paris

Paris’te konumlanan Louvre Müzesi dünyanın en büyük sanat müzesi olma özelliği taşıyor. Rönesans döneminde Leonardo Da Vinci tarafından resmedilen Mona Lisa tablosunun burada konumlanması şehre gelen turistleri buraya yönlendiriyor. Covid 19 salgını nedeniyle kapalı olan müzeyi Louvre’un resmi sitesine girerek sanal turla gezebiliyorsunuz. Ayrıca müzenin farklı bölümlerin de panaromik çekimler aracılığıyla rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Galleria Degli Uffizi (Uffizi Galerisi)-Floransa

Medici ailesinin sanat koleksiyonu ile birlikte Rönesans Dönemi’nde yaşayan Floransa’lı ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği Uffizi Galerisinde de sanal turlara katılabilirsiniz. İtalya’nın Floransa kentinde yer alan müzede; Michalengelo, Boticelli, Rembrant, El Greco, Raphael ve Rubens gibi ressamların tablolarını online müzecilik hizmetinden yararlanarak yakından inceleyebilirsiniz.

British Museum- Londra

8 milyondan fazla eserin teşhir edildiği British Museum’da online müzecilk tekniklerinden geri kalmadığını kanıtlıyor. COVİD 19 salgını dolayısıyla örgün ziyaretleri durdurmak zorunda kalan müzede; “ Kanga: Afrika’dan Tekstil Ürünleri, Pompeii ve Herculaneum’un Roma Kentlerinden Nesneler” koleksiyonları dâhilinde müzede sergilenen pek çok parça çevrimiçi teknolojiyle görüntülenebilir hale getiriliyor. Üstelik müze dijitalleşme sürecinde Google Cultural Institue ile birlikte çalışıyor. Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Salvador Dali Müzesi-Figueres

Sürrealist akımının öncü ressamlarından sayılan Salvador Dali Müzesi İspanya’nın Katalonya bölgesine bağlı Figueres kentinde hizmet veriyor. İspanyol ressam Salvador Dali’nin eserleri de adını taşıyan bu müzede teşhir ediliyor. Aynı zamanda ressamın mezarını da içinde barındıran müze dijital teknikler ile kolaylıkla ziyaret edilebiliyor. Koronavirüs dolayısıyla kapalı olan müzenin web sitesine giriş yaparak eserleri dilediğiniz gibi inceleyebilirsiniz.

Bergama Müzesi- Berlin

Bergama Müzesi Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Başkent Berlin’de ziyaretçilerini ağırlayan müzede Bergama Altarı’ndan Babil İştar Kapısına kadar uzanan pek çok antik eser sanatseverlerin karşısındaki yerini alıyor. Pandemi döneminde online müzecilik uygulamasına geçen Bergama Müzesi’nde Google Arts&Culture aracılığı ile sanal yolculuk yapabilirsiniz.

Frida Kahlo Müzesi-Mexico City

Dünyanın en çok ziyaret edilen dijital müzeleri dediğinizde karşınıza gelecek seçeneklerden biri de şüphesiz Mexio City’de konumlanan Frida Kahlo Müzesi olacaktır. Ressam Frida Kahlo’nun müzeye dönüştürülen evi de sanat tutkunlarına online müzecilik imkanı sağlıyor. Sanatçının özel eşyalarıyla birlikte anılarını barındıran “La Casa Azul” (Mavi Ev) evini 360 derecelik sanal turla gezmek mümkün. Müze hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Sanal Müze Turu: Frida Kahlo’nun Evi’ni Keşfedin adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Londra Ulusal Sanat Galerisi-London

Londra Ulusal Sanat Galerisi 18 sergi salonuna sahip. Müzede 2.300’den fazla sanat eseri ziyaretçilerle buluşuyor. Bu eserler aynı zamanda 13. Ve 19. Yüzyıl arasında öne çıkan geleneksek Batı Avrupa sanatını yansıtıyor. Koleksiyonlar arasında Van Gogh’un “Güneş Çiçekleri” ile birlikte Joseph Mallord William Turner’in “Savaşan Temaraie” adlı eserleri dikkat çekiyor. Londra Ulusal Sanat Galerisi diğer adıyla National Gallery sanat severleri Covid-19 döneminde de düşünmeyi ihmal etmiyor. Galerinin web sitesi aracılığıyla online müzecilik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Vatikan Müzeleri-İtalya

İtalya’daki Vatikan müzeleri dünyanın en büyük müzeleri olma özelliğine sahiptir. Müze Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilmiştir. Vatikan Müzeleri dünyadaki en önemli heykelleri barındırmasından dolayı yıllık ziyaretçi sayısı oldukça yoğun müzeler arasında yer buluyor. Ayrıca Sistina Şapeli dahilinde toplamda 54 galeriyi içine alıyor. Son dönemlerde dijitalleşme yoluna giden müzede sanal turlar yapabilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi

Newyork’ta konumlanan Metropolitan Sanat Müzesi 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin web sayfasını açarak en başta Van Gogh, Jackson Pollock ve Giotto di Bondone olmak üzere pek çok sanatçıya ait etkileyici eserleri içeren sanal turlara katılabilirsiniz. Ayrıca Google Cultural Institue ile iş birlikleri yürüterek (kendi dijital koleksiyonunda yer almayan) daha fazla sanat eserinin görüntülenmesini de hakla açıyor.

Van Gogh Museum-Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Van Gogh Museum da dijitalleşme yoluna giden müzeler arasında yer alıyor. Van Gogh’un çizim ve resimlerinin sergilendiği en büyük müze olan Van Gogh Museum’un 2014 yılında yaklaşık 1.6 milyon kişi tarafından ziyaret edildiği açıklanmıştır. Aynı zamanda ulusal müze unvanına sahiptir.

Sakıp Sabancı Müzesi-İstanbul

Türkiye’de kültür ve sanat alanında dijitalleşme adımları atmaktan geri kalmıyor. İstanbul’un Emirgan semtinde ziyaretçilerini ağırlayan Sakıp Sabancı Müzesi’ni Google Art’s and Culture aracılığı ile gezebilirsiniz. Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nun yanı sıra Resim Koleksiyonu’nu ve dönemsel sergileri sanal turlar aracılığıyla görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi-İstanbul

Sunay Akın tarafından kurulan ve barındırdığı objelerle tamamen çocuklara hitap Oyuncak Müzesi de online müzecilik tekniklerini kullanıyor. Sunay Akın’ın 20 yıla aşkın bir sürede 40 ülkeden satın aldığı oyuncaklarla oluşturulan müzede çocuklarınıza tarihsel ve sanatsal bir yolculuk yaptırmanız son derece kolay. Sadece Oyuncak Müzesi resmi web sitesine giriş yapmanız yeterli. Müzeyi gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Pera Müzesi-İstanbul

Türkiye’de online müze turu denildiği zaman ilk akla gelen müzelerden birisi  Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan ve Taksim Beyoğlu’nda her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Pera Müzesi’nda kültürel sanal tur sizi bekliyor olacak. Osman Hamdi Bey koleksiyonu ile birlikte Ağırlık Ölçüleri Koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede dönemsel sergilerde dikkat çekiyor. Müze içerisinde sanal yolculuğa çıkmak isterseniz Google Arts & Culture üzerinden sergilere erişim sağlayabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Sanat Akımları Nelerdir? Akımlar ve Sanatçılar Hakkında
Heykel Nedir? Heykel Sanatı Hakkında Merak Edilenler
Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim