Efsanevi Tasarımcı Halston Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Tasarım

Efsanevi Tasarımcı Halston Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Vefatından onlarca yıl geçmesine rağmen moda dünyasını büyülemeye devam eden ender bir tasarımcıdır Halston. Ewan McGregor'un başrolde olduğu ve Ryan Murphy'nin yapımcılığını üstlendiği Netflix dizisi "Halston"sayesinde ikonik tasarımcının popülerliği de artmaya başladı bile. Mayıs ayında yayınlanan Halston dizisinde tasarımcının kariyeri, çevresi ve hayatı izleyiciye aktarılıyor.

Bu içeriğimizde Amerika'nın ilk lüks giyim markasını yaratan Roy Halston Frowick'in hayatını, tasarımlarını ve çok daha fazlasını inceleyeceğiz. Keyifli okumalar.

Roy Halston Kimdir ve Kariyerine Nasıl Başlamıştır?

Dünya çapında kısaca Halston olarak bilinen Roy Halston Frowick, 20. yüzyılın en etkili Amerikalı tasarımcılarından biriydi.

Elizabeth Taylor, Bianca Jagger ve Halston, Studio 54'teki doğum günü partisinde. Görsel: Photographs © Allan Tannenbaum

Halston, tasarımları kadar yaşam tarzıyla da ilgi çekiyordu. Tasarımcılar ve mankenlerden oluşan arkadaşları (bu gruba Halstonettes ismi verilmişti), Manhattan'ın ünlü bir diskosu olan Studio 54'te, 70'lerde ve 80'lerde parti sahnelerinin yıldızlarıydı. Halston'un yakın dostları arasında; Liza Minnelli, Andy Warhol, Truman Capote ve Elsa Peretti gibi ünlüler de bulunuyordu.

Pop Art’ın Babası Andy Warhol’un Hayatı ve Eserleri
Andy Warhol, hem avangart işler üreten hem de sanatın vahşi “ticari” yönünüortaya çıkartıp kullanan zamanının en üretken ve popüler sanatçılarındanbiriydi. Bu içeriğimizde Andy Warhol hakkında merak edilenleri, hayatını veeserlerini yakından inceleyeceğiz. Keyifli okumalar. Andy Warhol Kimdir?…
Studio 54'teki dans pisti. Görsel: Allan Tannenbaum / Getty Images

Halston, 23 Nisan 1932'de Des Moines, Iowa'da doğdu ve Indiana Üniversitesi ve Chicago Sanat Enstitüsü'nde okudu. Moda tasarımına başlamadan önce kariyerine başarılı bir şapka tasarımcısı olarak başladı ve 1953'te Chicago'daki Ambassador Hotel'de kendi yerini açtı.

Beş yıl sonra New York'a taşındı ve Bergdorf Goodman’ın mağazası için çalışmaya gitmeden önce Lilly Daché için bir yıl çalıştı. Halston bu büyük butikte, Kim Novak, Gloria Swanson ve Fran Allison gibi ünlü müşteri skalası sayesinde popülerliğini artırdı. Kariyeri First Lady Jackie Kennedy'nin cumhurbaşkanlığı yemin töreninde giydiği kendi tasarımı olan şapka sayesinde 1961 yılında yükselişe geçti.

Roy Halston, Bergdorf Goodman'daki butikte bir modele kürk şapka takıyor. Görsel: Harry Morrison / WWD

Müşterisi arttıkça Halston giysi tasarlamaya da başladı. 1966 yılında Halston Ltd. şirketi altında couture ve hazır giyim koleksiyonları tasarımlarına ağırlık verdi. Koleksiyonlarda şapkalar, eşarplar, ayakkabılar ve takılar gibi aksesuarların yanı sıra kürk ve deri giyim eşyaları da bulunuyordu.

1970 Yılında Halston Kendi Markasını Kurdu

1970 yılında, triko ve aksesuarları daha erişilebilir bir fiyata sunmak için Henry Pollack Inc. ile Halston International'ı kurdu. İki yıl sonra, Halston Originals'ı ve bir dış giyim koleksiyonu olan Halston III'ü açtı. Aynı yıl ilk butiğini Madison Bulvarı'nda açtı. 1976 yılında da Chicago'da ikinci bir butik daha açmıştı.

1973 yılında Halston markasını Norton Simon Inc.'e tahmini 11 milyon ile 12 milyon dolar arasında bir fiyata sattı. Yönetici olarak kaldığı kendi şirketinin adı da Halston Enterprises olarak değiştirildi.

Betsy Theodoracopulos, Elsa Peretti, Kitty Hawks, Berry Berenson ve Sandy Kirkland, onun 1973 sonbahar koleksiyonuyla. Görsel: Sal Traina / WWD
Halston kürk mantolar, baklava desenli kazaklar ve deri ceketler gibi ürünlerle koleksiyonlar geliştirerek üniseks bir çizgi yaratan ilk tasarımcılardan biridir. Aynı zamanda 1975 yılında da erkek giyim koleksiyonu tasarladı.

Moda Dünyasının Unutulmazı: "The Battle of Versailles Fashion Show"

Halston, 1973'te WWD adı verilen ünlü "Versay Savaşı"na Amerikalı tasarımcılar Bill Blass, Oscar de la Renta, Anne Klein ve Stephen Burrows ile beraber katıldı. Amerikalı modacılar tasarımlarını beş Fransız tasarımcıya karşı sunmuş ve büyük beğeni kazanmışlardı. Givenchy, Pierre Cardin, Emanuel Ungaro ve Marc Bohan’ın katıldığı etkinliğin amacı Versailles'daki sarayın restorasyonu için para toplamaktı.

WWD'deki moda gösterisinin ardından 30 Kasım 1973'teki manşetlerde Halston’ın tasarımlarından bahsedilmeye başlanmıştı. "Versailles Savaşı" - Amerikan moda tarihindeki en önemli olaylardan biri haline gelmişti bile.

Halston’ın tasarımları 70’lerde ve 80’lerde Amerika’nın her yerinde bulunabiliyordu. Kendine özgü gömlek elbiselerinde, ceketlerinde ve diğer stillerinde kullandığı *ultrasuede'yi popülerleştirmesiyle ünlüydü. Ayrıca çok çeşitli kadın ve vücut tipleri için tasarladığı benzersiz giysi stilleriyle de tanınıyordu. 1977'de WWD ile yaptığı röportajda Halston, tasarım sürecini şu şekilde tanımladı:

Tarz sahibi genç kızlardan kurumsal bir yaşam tarzı sürdüren kadına kadar her Amerikan kadının gardırop ihtiyacını düşünmek gerekiyor. Bu bir akşam yemeği görünümüne, gala görünümüne, evde eğlenmek için bir şeye ve iklim değişikliğine uyum sağlayan pratik kıyafetlere sahip olmak gerektiği anlamına geliyor.

Ultrasuede: Miyoshi Okamoto tarafından icat edilen sentetik bir ultra mikrofiber kumaşın ticari adıdır.

Halston Aslında "Her Şeyi" Tasarlayan Bir Vizyonerdi

Tasarımcı kürk, bavul, nevresim ve kozmetik gibi tasarımlar için lisans anlaşmaları yaparak moda imparatorluğunu büyüttü. 1983 yılına gelindiğinde, Halston Enterprises'ın 150 milyon dolarlık satış yaptığı tahmin ediliyordu. Kariyeri boyunca, şapka ve giyim için dört Coty Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. 1974'te Coty Onur Listesi'ne alındı.

Halston’ın tasarımlarının cazibesi, düzenli olarak seyahat ettiği ve giydirdiği model grubu (Halstonette) tarafından da değişik şekillerde yorumlandı ve ortaya özgün tasarımlar çıkmasına sebep oldu. Modeller genellikle birbiriyle uyumlu, tepeden tırnağa Halston görünümüne sahipti ve tasarımcının çok çeşitli kadınları giydirme niyetini de açıkça sergiliyordu.

"Yves Saint Laurent + Halston: 70'lerin Modası" kitabının ortak yazarı Patricia Mears'a göre, Halstonette'ler sadece uzun, zayıf vücutları ve güzel yüzleri için değil, aynı zamanda etnik çeşitlilikleriyle de dikkat çekiyordu. Grubun arasında Pat Cleveland, Alva Chinn, Karen Bjornson ve Anjelica Huston gibi dönemin en büyük ve en devrimci modelleri yer alıyordu.

Pat Ast, Roy Halston, Pat Cleveland ve Anjelica Huston sahne arkasında Halston ilkbaharında 1973. Görsel: Fairchild Archive / Penske Media

1979 yılında Halston ve Halstonette'lerinden 27'si, Paris, Pekin, Şanghay ve Tokyo gibi şehirleri ziyaret ederek Amerikan modasını tanıtmak için uluslararası bir tura çıktı.

Uçakta giyilecek kıyafetler ve Çin Seddi turu gibi aktiviteler de dahil olmak üzere yolculuk için 500'den fazla kıyafet taşındı. Halston, "Tasarımını yapmadığım tek şey iç çamaşırları ve içinde uyuyacak bir şeydi." dedi.

Halston'a Çok Şey Borçlu Olan Bir İsim: Elsa Peretti

Tasarımcının en yakın Halstonettes'lerinden biri, modelin ilham perilerinden ve iş ortaklarından biri olarak görev yapan genç mücevher tasarımcısı Elsa Peretti idi. Peretti, tasarım kariyerine Halston ile başlamış, gümüş tokalı kemerler ve ikonik şişe kolye kolyeler gibi takı ve aksesuarlar yaratmıştı.

Elsa Peretti ve Halston, Koku Vakfı'nın 1976'da Plaza Hotel'de birlikte verdiği bir yemekte. Görsel: Lynn Karlin / Fairchild Archive / Penske Media

Halston'un Tasarımları ve İlham Veren Yükselişi

Halston, Peretti’nin başarılı tasarım kariyerinden büyük ölçüde sorumluydu. Çünkü tasarımcı Peretti'yi, 1982 yılında Tiffany & Co. ile kendisi tanıştırmıştı. Peretti'nin Tiffany için yaptığı tasarımlar, markanın kimliğinin ve gelirlerinin temel bir parçası haline geldiğinden, mücevher şirketinin geleceği konusunda da önemli bir rol oynamıştı.

Bu arada Halston’ın kariyeri de yükselişteydi. Halston'un tasarımları hala yok satsa da takvimler 1983 yılını gösterdiğinde talihsiz bir anlaşmaya imza atmıştı. Bu anlaşmaya göre Amerika'nın en büyük hazır giyim markası olan J.C. Penney Co. Inc. ile daha düşük fiyatlı ürünler oluşturacaktı. Fakat bu adım sonrasında kariyeri ciddi bir darbe aldı. O zamanlar için üretim kapasitesi yüksek bir markayla iş birliği yaptığı için ilk beş yılında 1 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyordu. Fakat bu girişim beklenen sükseyi yaratmadı ve beklenen satışlar gerçekleşmedi.

Halston'un Vefatı

Halston, parti hayatı ve uyuşturucu kullanımı nedeniyle 1984 yılında Norton Simon tarafından kendi markasından kovuldu ve kendi adına tasarım hakkını da kaybetti. Hayatının geri kalanını markasının adını yeniden almaya çalışarak geçirdi, ancak bu girişimleri başarısız oldu. Minelli ve dansçı Martha Graham için kostümler yapmak üzere daha küçük bir kapasitede kıyafet tasarlamaya devam etti. Halston, 1990 yılında 57 yaşında, AIDS ile ilişkili kanser olan Kaposi's Sarcoma hastalığı ile savaşırken hayatını kaybetti.

Halston, Bianca Jagger, Jack Haley, Jr, Liza Minnelli ve Andy Warhol, New Years Eve 1979, Studio 54'te Görsel: Robin Platzer / Getty Images

Halston Markası Birçok Kez El Değiştirdi

Halston’un ölümünden sonra, Halston markası birkaç kez el değiştirdi. Halston şirketi 1996 yılında Tropic Tex tarafından satın alındı ​​ve burada Randolph Duke tarafından yeniden tasarlanan kıyafetleri piyasaya sürmeye başladı. 1998 yılında şirket, marka için tasarım yapmaya devam etmesi için tasarımcı Kevan Hall'u görevlendiren yatırım şirketi Catterton Group'a satıldı ama 2005 yılında yeniden el değiştirdi.

2007'de, gözden düşmüş eski film yapımcısı Harvey Weinstein, Jimmy Choo'nun kurucu ortağı Tamara Mellon ve stilist Rachel Zoe ile Halston markasını yeniden canlandırmak ve eski ihtişamına geri getirmek için bir araya geldi. Finans ortağı Hilco Consumer Capital ile Weinstein, şirkete 25 milyon dolar yatırım yaptı. Ortaklar, Giambattista Valli ve Marco Zanini'nin yeni Halston markasının başına hangi tasarımcının getirileceği konusunda hemfikir olmadığı için bu diriliş girişimi sert bir başlangıç ​​yaptı. Nihayetinde Donatella Versace altında çalışan Zanini markanın yeni tasarımcısı oldu.

Alva Chinn, Connie Cook, Pat Cleveland, Carla Araque, Margaret Donohue ve Susan Hess, Halston’un 1981 sonbaharında sipariş üzerine yapılan "Sexy Slink" kreasyonuyla poz veriyor. Görsel: John Bright / WWD

Zanini’nin ilk koleksiyonu 2008 sonbahar sezonunda kıyafet, ayakkabı ve çanta çeşitleri ile geldi. Ancak yeni Halston koleksiyonu beklenen etkiyi yaratmadı ve Zanini, şirkete katıldıktan bir yıl sonra çıktı.

Marios Schwab daha sonra bir sonraki Halston tasarımcısı olarak seçildi ve şirket, arşiv Halston tasarımlarına dayanan, Halston Heritage adlı ikincil bir uygun fiyatlı kıyafet serisinin satışını başlattı.

Oyuncu Sarah Jessica Parker, 2009 yılında "Sex and the City 2" filmini çekerken Halston Heritage'dan parçalar giydikten sonra markaya dahil oldu. 2010 yılında markanın başkanı ve baş kreatif sorumlusu olarak atandı, ancak diğer birçok Halston tasarımcısı gibi görev süresi uzun sürmedi. Parker, atanmasından bir yıl sonra şirketten ayrıldı. Schwab tarafından eleştirel olarak tartışılan bir Halston koleksiyonundan sonra Weinstein da şirketten ayrıldı. Ardından Schwab'da 2011'de Halston'dan ayrıldı.

Günümüzde Halston Markası

Xcel Brands Inc., 2014 yılında Halston tarafından Halston ticari markalarını satın aldı ve daha geniş segmentlere hitap eden büyük mağazalarda koleksiyonlar satılmaya başlandı. Ardından şirket 2019'da Halston ve Halston Heritage ticari markalarını satın aldı. Geçen yıl tasarımcı Robert Rodriquez, Yeni Halston baş kreatif direktörü olarak atandı. Şimdilerde Halston markasında ikonik Halston elbiseleri, gece elbiseleri, tulumlar ve hazır giyim ürünlerini satın alınabiliyor.

Netflix, Halston Markasıyla İş Birliği Yaptı
Netflix’in ses getiren dizisi Halston son günlerde oldukça popüler. Mayıs ayınınen çok izlenen Netflix yapımları arasına giren Halston dizisi, aynı ismiylefaaliyetlerime devam eden ve geçmişten ilham alan tasarımlarıyla da yaşayan birmarka. Netflix - Halston Koleksiyonu Haziran Ayında Satışa Sun…

Kaynak: wwd.com, vouge.com