Elma Atıklarından Elde Edilen Çevre Dostu Yapay Deri: Leap
Tasarım

Elma Atıklarından Elde Edilen Çevre Dostu Yapay Deri: Leap

sanatperver Admin
sanatperver Admin

İklim krizimizdeki hızlı değişiklikler, malzemeleri kullanma şeklimizde daha acil ve hızlı bir değişim ihtiyacını ortaya çıkardığından, bitki bazlı deri son zamanlarda popülerlik kazanıyor. Mantardan üretilen yapay Mylo derisi ve Pangaia gibi biyomalzeme endüstrisinde alternatifler zaten var. Şimdiyse yapay deri endüstrisine Leap katıldı. Elma atıklarından elde edilen yapay deri Leap, şimdiden yoğun ilgi görmeye başladı.

Marka adını 'LEftover Apples'dan aldı. Kopenhag merkezli Beyond Leather Materials tarafından geliştirilen malzeme, elma suyu ve elma şarabı üretimi sonucunda üretilen atıklar kullanılarak yapılıyor. Üç katmanlı yapısı, geleneksel, hayvan bazlı deri üretimine göre %99 daha az su ve yaklaşık %85 daha az karbondioksit harcanarak yapılıyor.

Tabii ki, malzemenin kaynağı da oldukça farklı. Leap, %80 biyo-bazlı bileşenler içeriyor ve kullanım ömrünün sonunda demonte edilmek üzere tasarlanıyor.

Kurucu ortak Hannah Michaud'ın, Dezeen'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir elmanın %25'i meyve suyu veya elma şarabı için sıktıktan sonra boşa gidiyor. "Elma atıklarını yerel çiftçilerin elmalarını işleyerek içecek haline getiren ve her yıl 500 ila 600 ton atık oluşturan Danimarkalı küçük bir meyve suyu üreticisinden alıyoruz."

Web sitesindeki bilgilere göre şirket, Leap'in geniş bir renk ve doku yelpazesiyle endüstrilere yaygın olarak sunulmasını umuyor. 2024 yılına kadar ürünün %100 biyolojik olarak parçalanabilir hale gelmesini hedefliyor. Bu, kaplama malzemesinin yarı petrol bazlı poliüretan ve yarı biyoplastikten "şirketin atıkları ana bileşen olarak kullanma felsefesine dayanan" bir şeye değiştirilmesi anlamına geliyor.

Leap web sitesinde sırasıyla 39 € (46,13 ABD $) ve 150 € (177,44 ABD $) fiyatlarından numune kutuları da satışa sundu.

FUTUREVVORLD raporlarına göre Beyond Leather Materials, Leap'i geçen yıl elde edilen 1,1 milyon € (1.3 milyon ABD Doları) tohum finansmanıyla başlattı. Şirket, meyve atıklarını kullanmaya ve onu gezegenimize çok daha az zararlı, biyolojik olarak parçalanabilen alternatif tekstil seçeneklerine dönüştürmeye odaklandığını açıkladı.