Saat Mekaniği Bu Müzenin İlham Perisi: Spiral Müze
Mimari

Saat Mekaniği Bu Müzenin İlham Perisi: Spiral Müze

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Mimari tasarım ekibi Bjarke Ingels Group (BIG), İsviçreli saat üreticisi Audemars Piguet‘nin tarihi binalarının çağdaş bir uzantısını geçtiğimiz günlerde tamamladı. Louis Audemars ve Edward Auguste Piguet’nin 1875’te atölyelerini kurduğu tarihi evin yanında yer alan Danimarkalı mimarlık firması, İsviçre topraklarında yükselen çağdaş bir sarmal ya da diğer bir deyişle spiral müze yarattı. Bu alan artık saat firmasının en yenilikçi modellerinin sergilendiği ve aynı zamanda halkın onları yaratan zanaatkarlarla iletişim kurmasına izin veren bir kültürel alan.

Fotoğraf Kaynak: My Modern Met

Bjarke Ingels Group (BIG) Tasarımlı Bir Yapı

İsviçre’nin Jura Dağları’nın ücra bir vadisinde yer alan müze, tabandan tavana tasarlanan pencereleriyle vadi boyunca ziyaretçilerine panoramik manzaralar sunuyor. Binanın dış cephesi pirinç yapımı bir ağ ile sarılmış ve çelik çatının üzerine çim döşenmiş ve müzenin zemin döşemesi ise doğaya uyumlu yerel kaynaklardan çıkarılan taşlarla kaplanmış.

Görsel kaynak: My Modern Met

Spiral şeklindeki yapı, bir saatin iç mekanizmalarını andıran tasarımıyla farklı bir duruşa sahip. Müzenin eşsiz tasarımı sayesinde ziyaretçiler ayrıca koleksiyonu yakından görebildikleri bir yol boyunca ilerleyebiliyorlar. Ziyaretçiler müzede dolaşırken, Audemars Piguet koleksiyonundan 1.100’den fazla parçaya sahip 1899 vintage saat de dahil olmak üzere neredeyse 300 parça saat ve saate dair nesnelerle karşılaşıyorlar.

Spiral Müze, Aynı Zamanda Bir Saat Atölyesi

Bu modern yapının interaktif bölümleri de var; ziyaretçilerin bu lüks saatleri yaparken ustaların saatleri yaparkende izleyebiliyor. Saat yapım atölyeleri de alana dahil edilerek halkın Audemars Piguet’in yetenekli zanaatkarlarını işlerini gerçekleştirirken izlemesine olanak sağlıyor.

Görsel kaynak: My Modern Met

Musée Atelier Audemars Piguet, 25 Haziran’da halka açıldı ve saat firması bölgedeki turizm faaliyetlerini de genişletmek için yakın bir arazide otel yapım işine başlamak için tasarım ofise BIG ile birlikte çalışıyor.

Cikole Orkide Ormanı ve Muhteşem Işık Köprüsü
Fotoğrafçı Warman Wardhani, bizi herkesin seyahat listesine eklemek isteyeceğibir sonraki büyülü yeri, Orkide Ormanı Cikole[https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g7187358-d13271821-Reviews-Orchid_Forest-Lembang_West_Java_Java.html] ile tanıştırıyor. Endonezya’nın Batı Java bölgesindeki…

İsviçreli lüks saat üreticisi Audemars Piguet için tasarlanan proje, Le Chenit yakınlarındaki Le Brassus’taki genel merkezlerinin bir uzantısı olarak hayata geçirildi. Modern mimarinin tüm dinamiklerinin bir araya spiral müze, ziyaretçileri şirketin 139 yıllık geçmişinde anlamlı bir yolculuğa çıkarıyor.