Fonksiyonel Tasarıma Sahip Doğa Dostu Kulübe
Mimari

Fonksiyonel Tasarıma Sahip Doğa Dostu Kulübe

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Kulübe mimarisi  doğayla bağlantılı hissettiren aynı zamanda kullanışlı bir güzel bir muhafaza oluşturmakla ilgilidir. Caspar Schols tarafından dizayn edilen “Cabin ANNA”, ayarlanabilir duvarları birleştirerek bina ve doğa arasındaki ilişkiyi esnek hale getiriyor. Eşsiz tasarıma sahip kulübe, raylar üzerindeki iki adet kayabilen plaka ile hareket kazanıyor. Kabinin cam muhafazası, konukların görsel olarak dışarıya bağlı kalmalarına olanak tanıyor. Ahşap sürgülü kapılar ise kulübede konaklayanların tamamen kapalı bir kabinin keyfini çıkartabileceği anlamına da geliyor. İlginç tasarım sayesinde her iki duvar da aynı anda açılarak kulübeyi aynı zamanda bir açık hava alanı haline de getiriyor.

İlginizi çekebilir: Hem Küçük Hem Kullanışlı Evler: Tiny House Nedir?

Schols tasarımı hakkında şunları söylüyor: “ANNA, klasik bir evin katmanlarının konfigürasyonu ile oynayarak, doğayla uyum içinde yaşamaya yönelik açık bir platform şeklinde dinamik bir ev. Tıpkı farklı hava koşullarına, durumlara ve ruh hallerine uyacak şekilde giyinme şeklimiz gibi.”

Ayarlanabilir kulübe tasarımı Amerika’da büyük beğeni topladı. Resmi bir mimari eğitimi olmayan Schols aslında annesinin içerisinde sanat etkinlikleri, meditasyon yapması ve torunlarını eğlendirebilmesi için evlerinin bahçelerine bir kulübe inşa etmek için yola çıkmıştı. Zamanla bu fikrin üzerine inşa ettiği tasarımı, mimarlık ve tasarım yayınlarında büyük beğeni topladı ve yaratıcılığı nedeniyle ödüller dahi kazandı.