Cikole Orkide Ormanı ve Muhteşem Işık Köprüsü
Mimari

Cikole Orkide Ormanı ve Muhteşem Işık Köprüsü

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Fotoğrafçı Warman Wardhani, bizi herkesin seyahat listesine eklemek isteyeceği bir sonraki büyülü yeri, Orkide Ormanı Cikole ile tanıştırıyor. Endonezya’nın Batı Java bölgesindeki Lembang’da bulunan bu atmosferik orman, Endonezya’daki en büyük orkide koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta. Orman pek çok nadir türden 20.000’den fazla orkide barındırıyor. Ancak bu ormanların en önemli özelliklerinden birisi, özellikle geceleri aydınlatıldığında, etkileyici bir görünüme kavuşan parlak bir ahşap köprü.

Cikole Orkide Ormanı Endonezya Seyahatlerinde Oldukça Popüler

Çektiği doğa fotoğraflarıyla hatırı sayılır bir takipçi kitlesi olan fotoğrafçı Wardhani çektiği fotoğraflar sayesinde adeta masal kitaplarından çıkmışçasına kareler yakaladı.

Çeltik Tarlaları Manzaralı Cam Ev Tasarımı
Adriano Design tarafından tasarlanan ve Truetopia tarafından görselleştirilen buçağdaş ev konsepti, Çin’de bulunan çeltik tarlalarının peyzajın çokyukarılarından çarpıcı manzaralar sunuyor. “Pirinç Çeltiğindeki Ev” adlı bukavramsal tasarım, Çin’in pirinç çeltik tarlalarının ve lagünlerininmanzar…

Köprünün kendisi, ormandaki ağaçların etrafında kıvrılan ahşap ve ipten yapılmış ve ziyaretçiler için ormandaki yolu yönlendiren bir tasarıma sahip. Köprünün ağaçlardaki demirleme noktaları, turistlerin durup aşağıdaki ormana bakabileceği gözlem alanları oluşturmak için geniş bir şekilde yapılmış. Gün boyunca ziyaretçiler bu şansı Endonezya, Brezilya, Peru ve başka ülkelere özgü nadir orkideleri aramak için kullanabiliyorlar. Geceleri, “Işık Bahçesi” efekti, öğleden sonra bir ışık şovu oluşturmak için parıldayan sensörlerin kullanılmasıyla elde ediliyor.

Endonezya’daki Cikole Orkide Ormanı’ndaki Işık Köprüsü ve Olağanüstü Manzaraları

Wardhani, ormandaki orman zeminine biraz daha yakın olan yapıları da fotoğraflıyor. Merdiven ve dinlenme alanları asma köprüye benzer şekilde tasarlanmış. Neredeyse tamamen ahşaptan yapılıyorlar ve yolu tanımlayan ağaç gövdeleri tarafından destekleniyor. Doğrusal öğeler, dolaşımı yönlendiren sarımsı beyaz ışık şeritleriyle aydınlatılırken, dinlenme ve gözlem alanları, alanın üzerinde bir gölgelik oluşturan daha büyük ampullerle dekore edilmiş.

İster temiz dağ havası almak, isterseniz de nefes kesici sıra sıra çam ağaçlarını yakından görmek veya – sadece Wardhani’nin fotoğrafları yolculuk tutkunuza ilham verecek Orkide Ormanı Cikole ve içinden geçen ışık köprüsü Endonezya’da görülmesi gereken yerlerden.