Sadelik Her Zaman Güzeldir: Minimalist Dekorasyon
Tasarım Mimari

Sadelik Her Zaman Güzeldir: Minimalist Dekorasyon

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Son yılların en popüler akımlarından biri olan minimalizmi, genel anlamda “sadecilik” olarak tanımlanmak mümkün. Minimalizm, ihtişamlı süslemeleri ve detayları yok sayarak, nesnenin sadece nesne olma özelliğiyle ilgilenir. Fakat bu anlayışta işlevselliğin ön planda olduğu sadelik önemlidir. Nesneler herhangi bir şeyi yansıtmaz sadece işlevsel bir sadeliği temsil eder. Minimalist anlayış, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde dışavurumculuğa karşı bir hayat felsefesi olarak ortaya çıktı. O tarihlerden sonra başta dekorasyon ve sanat olmak üzere pek çok alanda yer edinmeye başladı. Hazırsanız, bu akımın dekorasyonda nasıl kullanıldığını birlikte inceleyelim.

Minimal Fantezi ile Tanışın: Madrid’deki Pembe Ev
Tek renkli alanlar fikri akla sade siyah beyaz odalar getirebilir, ancak Patricia Bustos Studio [https://patricia-bustos.com/studio/?lang=en], birapartman dairesinde tek renkli alanı yeniden tanımadı. İspanya merkezli tasarımfirması Patricia Bustos Studio, 12 farklı tonda pembe renk kullanarak ad…
Tidy minimal interior
Photo by tu tu / Unsplash

Minimalist Yaşam Felsefesi Nedir?

Minimalist yaşamı belki de en güzel tanımlayan söz Mies Van der Rohe’nin “Less is More” yani “Az Çoktur” kuralıdır. Aslında bir yaşam felsefesi olan bu anlayış ev ve ofis dekorasyonlarında karşılığını çok güzel yansıtır. Fakat minimalizmi dekorasyonda uygulamak için hiç kuşkusuz hem yaratıcılık hem de deneyim gerekir. Sadelik, az eşya, ferah görünüm, tek ve düz renk kullanımı, geleneksel olarak evlerini eşya ile doldurmuş pek çok insan için hiç kolay değil. Fakat ev dekorasyonunda alışılmışın dışına çıkar, gereksiz eşya yerine işlevselliği ön planda olan eşyaları seçerseniz, yaşam alanınızda minimalist bir görünüm yakalayabilirsiniz.

WHITE CORNER
Photo by Hutomo Abrianto / Unsplash

İlk Adım: Fazla Eşyalarınıza Elveda Deyin

Az çoktur kuralının ilk adımı, fazla eşyalardan kurtulmaktır. Bu nedenle çok fazla anlam yüklediğiniz fakat hiçbir işlevselliği olmayan eşyalarınızı yaşam alanınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bir anda evdeki bütün eşyaları kaldıramam diyorsanız, o zaman ilk önce fazla olan dekoratif aksesuarlarınızı dolaba kaldırmayı deneyebilirsiniz. Sadece çok sevdiğiniz birkaç aksesuar yaşam alanlarınızın dekoru için yeterli olacaktır. Eşya kalabalığından kurtulmanın en iyi yollarından biri gömme dolap kullanmaktır. Gömme dolaplar evinize hem ferah bir atmosfer sunacak hem de size daha fazla depolama alanı sağlayacaktır. Aynı zamanda dolap kapaklarında ayna kullanarak odanın derinliğini artırabilirsiniz.

Düz Renklerle Sadeliği Ön Plana Çıkarın

Düz renkler, özellikle beyaz son yılların en popüler renklerinden biri olarak kabul ediliyor. Minimalist yaşam tarzının toplum tarafından benimsendiği Japonya ve İskandinav ülkeleri evlerinde taze ve ferahlatıcı bir görünüm yaratan beyaz rengi tercih etmektedir. Siz de duvarlarınızda beyaz renk kullanarak evinizin hem daha aydınlık hem de geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvarda yakaladığınız minimalist stilinizi mobilya seçiminizle tamamlamanız son derece önemli. Odaya dengeli bir şekilde dağıtılmış mobilyaları beyaz, toprak tonlar ya da pastel renklerden seçebilirsiniz.

Minimalist white table
Photo by Bench Accounting / Unsplash

Minimalist Dekorasyon İçin İlham Verem Fikirler

  • Ev dekorasyonunda göz yormayan sade bir tarz için; mobilya, aksesuar ve duvar renkleri en fazla iki ya da üç tonluk bir renk paletiyle oluşturulmalı.
  • Dekorasyonda renk ve doku sayısının en aza inmesi evdeki sınır algısını yok etmeye yardımcı olacak. Örneğin çok desenli, işçiliği ve ayrıntısı bol olan bir halı yerine sadeliği ön plana çıkaran modeller tercih edilebilir. Dekorasyonun yalınlığına sıcaklık katmak istiyorsanız, ahşap mobilyaları tercih ederek evinizde fark yaratabilirsiniz.
  • Minimalist dekorasyon, evinizde hiç aksesuar kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Küçük dokunuşlarla yalınlıktan ödün vermeden huzurlu mekanlar yaratabilirsiniz.
  • Bu anlamda aksesuar kullanırken aşırıya kaçmamak ve minimalist yaşam tarzına vurgu yapmak son derece önemli.
  • Örneğin duvarlarınızda çok fazla çerçeve kullanmak yerine çarpıcı ve tek bir tabloyla daha sade bir stil yakalayabilirsiniz. Benzer şekilde aydınlatmada renkli ve parlak ışıklar yerine yaşam alanınıza dinginlik sağlayacak renkleri kullanabilirsiniz.
  • Mobilya aksesuarlarında desen kullanımı oldukça riskli. Eğer aksesuarlarınızın desenli olmasını istiyorsanız mutlaka geometrik ya da düz çizgilerden faydalanmalısınız.