Stella McCartney, Vegan Deriyi Moda Dünyasına Sokmakta Kararlı
Tasarım

Stella McCartney, Vegan Deriyi Moda Dünyasına Sokmakta Kararlı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Tasarımcı Stella McCartney, mantar miselinden yapılmış büstiyer ve pantolon tasarımını sosyal medya hesabından paylaştı.

Mantar miseli ile yaratılan bir malzeme olan Mylo (vegan deri), mantarların köklerindeki liflerinden elde ediliyor. Malzeme her ne kadar deriye benzese de tamamen vegan içeriğe sahip. Doğa dostu tasarımlarıyla moda dünyasında farklı bir konumda bulunan McCartney yeni tasarımlarında Mylo’ya yer veriyor. McCartney yeni tasarımlarını Mylo üretmesiyle bilinen Bolt Threads şirketi ile beraber üretti.

Doğal ve siyah renkte miselyumdan yapılmış bir malzeme olan Mylo

Bolt Threads’in sözcüsü, mantar miselinin talaş gibi organik biyo-madde ile beslendiğini anlatıyor. Mantar genişledikten ve köpüklü bir tabaka oluşturduktan sonra, malzeme hasat ediliyor ve hayvansal derilerinin işlenmesine benzer şekilde boyanıyor. Mantar miseli üreten şirkete göre, bu malzeme daha az doğal kaynak tüketiyor ve hayvan ve plastik bazlı suni derinin aksine daha da az sera gazı üretiyor.

Mantar miseli

İki parçalı büstiyer ve pantolondan oluşan kıyafet, vegan deriye yapıştırılmış geri dönüştürülmüş naylon panellere sahip. Şimdilik giysiler satışa sunulmasa da McCartney’nin sürdürülebilir moda dünyasına adımını çoktan attılar bile.

McCartney, vegan deri tasarımları için şunları söylüyor: "Bu nadir, özel parçalar, moda endüstrisini çevreye dost bir hale getirmek için Bolt Threads ile ortak çalışmamızın örneği.”

McCartney’nin Mylo ile ilk çalışması değil. 2018 yılında tasarımcı Mylo kumaşıyla birlikte Falabella çantasın tasarlamıştı ve çanta V&A Müzesi'nde sergilenmişti.

Adidas, Lululemon ve Fransız moda evleri gibi birçok şirket Bolt şirketinin ürettiği Mylo derisini kullanmak için şirketle irtibata geçmeye başladı.

Bolt Threads kurucusu Dan Widmaier, "Bu iki giyside kullanılan malzeme, biyomalzemelerin hem estetik hem de performansında ileriye doğru büyük bir adımı temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda ürüne hazır Mylo'nun piyasaya sürülmesinin de başlangıcını işaret ediyor." dedi.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

90'lara Yolculuk: Gucci Noel Partisi