Michelangelo'nun Davut Heykeli Neden İtalyan Rönesansının Simgesi Olmuştur?
Heykel Sanat

Michelangelo'nun Davut Heykeli Neden İtalyan Rönesansının Simgesi Olmuştur?

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Michelangelo'nun görkemli Davut heykeli yüzyıllardır sanatperverleri büyülemeye devam ediyor. Sanat tarihinin en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul edilen mermer heykel, hem sanatçının becerisini hem de Rönesans'ı tanımlayan "güzel sanatlar" kavramana ışık tutuyor. Şaşırtıcı olmasa gerek, 16. yüzyılda yapılan heykele sanatçılar ve sanat uzmanlar yüzyıllardır hayranlığını gizlemiyor. Peki Davut heykeli neden sanat tarihi açısından bu denli önemli? Aslında heykelin bu kadar fazla övgü toplamasının sebebini idrak etmemiz için önce neden yapıldığını da anlamamız gerekir.

Rönesans Nedir, Nasıl ve Nerede Ortaya Çıkmıştır?
Rönesans, Orta Çağ’dan sonra başlayan ve özellikle Avrupa’nın bugünkü düşüncesistemini ve kültürel geçmişini oluşturan en önemli olaylardan bir tanesidir.Sıklıkla gerek okulda gerekse de günlük hayatta karşımıza çıkan Rönesans nedirve Rönesans nasıl ortaya çıkmıştır sorularına gelin beraber baka…
Photo by Alex Ghizila / Unsplash

David Heykelinin Tarihçesi

İtalyan Yüksek Rönesansının önemli bir sanatçısı olan Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, 1501 ve 1504 yılları arasında tek bir mermer bloktan yükselen bu Davud (David) heykelini yaptı. O zamanlar Floransa'nın önde gelen isimlerinden birisi olan Michelangelo, heykeli yaptığında sadece 26 yaşındaydı ve heykeli Cattedrale di Santa Maria del Fiore'nin çatısına konulabilecek kadar büyük yapması için görevlendirilmişti. Ancak Michelangelo 6 tonluk heykeli tamamlandığında, kaldırıp bir çatıya taşınmasının imkansız olduğu anlaşılmıştı. Böylece, David (Davut) heykelinin Palazzo della Signoria'ya yerleştirilmesine karar verildi.

Davut Heykelinin Sembolik Anlamı Nedir?

Heykel, kutsal kitaplarda bahsedilen bir figür olan Davut peygamberi tasvir ediyor. Evet her ne kadar heykel dini bir figüre pek benzemese de biz hikayesini kısaca anlatalım. Kaynaklara göre herhangi bir zırha sahip olmayan Davut, dev Goliath ile savaşır ve düşmanını sapanla yere serer ve düşmanının başını da kılıcıyla keser. Hem dini figür olması hem de bir kahraman olmasını göz önüne alırsak kilisenin tarihi figür siparişlerinde Davut’u konu olarak seçmesi pek şaşırtıcı değildir.

Photo by Igor Ferreira / Unsplash

Şimdiyse Davut heykelinin sembolik önemine de kısaca değinelim. Bağımsız bir şehir devleti olan Floransa Cumhuriyeti, kendilerini çevreleyen tehditlerin farkındaydı ve sürekli teyakkuzdaydı. Bu nedenle Davut heykelinin yansıttığı sarsılmaz cesaretini kendilerine yakın gördüler ve heykeli Floransa'nın mükemmel bir sembolü haline getirdiler.

Davut Heykelin Sanatsal Önemi Nedir?

Yüksek Rönesans döneminde Michelangelo, denge, uyum ve ideal biçime odaklanan figüratif eserler üretti. Davut heykeli de bu sanatsal duyarlılığı, gerçeğe yakın asimetrik duruşu ve son derece ayrıntılı anatomisi aracılığıyla cesurca ifade ediyor. Sanat tarihi boyunca onlarca yapılmış Davut tasvirlerinin çoğunda, sanatçılar onu genç bir çocuk olarak tasvir etmeyi tercih etti. Ayrıca klasik Davut tasvirleri genellikle Goliath'ı öldürdükten sonraki anı anlatırlar. Bu yaklaşım, Caravaggio ve Donatello'nun iyi bilinen eserlerinde açıkça görülebilir.

Ancak Michelangelo Davut'u genç bir adam olarak hayal etti ve savaştan birkaç dakika önce, omuzunda tuttuğu bir sapan ve yüzünde kararlı bir ifadeyle onu yaratıcı bir şekilde tasvir etmeyi seçti.

Davut Heykeli Kaç Metredir?

Davut heykeli 5. 17 metre yüksekliğiyle sanat tarihinde en büyük heykeller arasında yer alıyor. Michelangelo'nun "Ölmekte Olan Köle" (2,13 metre) ve "Pietà"sı (1,73 metre) gibi heykelleri göz önüne alındığında, Davut heykeli adeta devasa boyutlardadır. Heykelin bu kadar büyük olmasının sebebi büyük olasılıkla sergileneceği konumdan, yani katedralin çatısına yerleştirileceği düşüncesinden kaynaklanıyor.