Dünyanın En Gizemli Tablosu: 10 Maddede Mona Lisa
Sanat

Dünyanın En Gizemli Tablosu: 10 Maddede Mona Lisa

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Lisa Gherardini’nin Portresi olarak da bilinen Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin yapmış olduğu en ünlü tablosudur. Leonardo da Vinci bu tabloyu 1503 – 1519 yıllarında kavak ağacından yapılmış bir panel üzerine çizmiştir. Tabloda yer alan bu güzel kadının gizemli gülümsemesi ve hala muallaklığını koruyan kimliği tabloyu yıllardır bir arzu nesnesi haline getirdi. Peki Mona Lisa'nın gerçek hikayesi neydi? Gelin bu sorunun cevabının yanıtlarına beraber bakalım.

1- Gerçek Hayatta Mona Lisa Kimdi?

Günümüzde Mona Lisa’nın kimliği hakkında çok fazla spekülasyon ve tartışma var. Akademisyenler ve tarihçiler, kendisinin Floransalı tüccar Francesco di Bartolomeo del Giocondo’nun karısı Lisa del Giocondo (evlenmeden önceki soyadı Gherardini) olması da dahil olmak üzere sayısız olasılık üzerinde duruyorlar. Bu sebeple eserin alternatif ismi olan La Gioconda’yı ilk olarak 1550’de sanatçı biyografi yazarı Giorgio Vasari ortaya sürmüştür.

2- Mona Lisa’yı Çizmek Kaç Yıl Sürdü?

Sanatperverlerin çok merak ettiği şeylerden birisi de Mona Lisa’yı çizmenin kaç yıl sürdüğüdür. Leonardo da Vinci 1503’te Mona Lisa’yı çizmeye başlamıştı ve 1519 yılında vefat ettiğinde tablo hala tam olarak bitmemişti. Muhtemelen sanatçı birkaç yıl boyunca aralıklı olarak tablo üzerinde çalışmıştı ve farklı zamanlarda yağlı boyayı katman katman tabloya ekleyerek farklı teknikler uygulamıştı.

Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim
Geçmişten günümüze pek çok tablonun, muhteşem işçilikleri sebebiyle dünyaçapında ün saldığı bilinmektedir. Dünyanın en ünlü tabloları denilince de aklabelli başlı isimler gelir. Bunlardan birincisi şüphesiz Rönesans dönemindeyapılan “Mona Lisa” tablosudur. “Kaplumbağa Terbiyecisi, Çığlık, Yıldızl…

3- Mona Lisa Tablosu, Louvre Müzesi’nde Sergilenmesinden Önce Kimindi?

Mona Lisa tablosu, Fransız devletine ait olmadan önce 1787 ve 1799 yılları arasında kraliyet koleksiyonunun bir parçasıydı. İlk önce Fransa kralı I. Francis’e (I. François) satılan tablo, kralın isteği üzerine Fontainebleau Sarayı’nda sergilenmeye başlamıştı.

4- Mona Lisa’nın Değeri Nedir?

Mona Lisa’ya paha biçilemiyor. Eğer tabloyu birisi almak isterse fiyatı o kadar yüksek olacaktır ki, tek bir kişi tabloyu satın alıp bakımını yapamayacak ya da istemeyecektir. Tahmin edersiniz ki Louvre Müzesi yönetimi adeta müzeye büyük gelir getiren bu eseri muhtemelen satmak istemeyecektir. Çünkü müze her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor, bu nedenle uzun vadede sabit bir gelir akışı tek bir ödemeden daha kazançlı olacaktır. Louvre Müzesi, Mona Lisa’yı yeri doldurulamaz bir parça olarak görüyor ve bu nedenle kaynaklarını portreyi koruyacak önleyici tedbirlere harcıyor.

Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri Orada: Louvre Müzesi
Dünyanın en ünlü sanat eserleri denildiği zaman aklınıza belki de hemen MonaLisa tablosu gelir. Üstelik bu müzede binlerce paha biçilemez eser var!Koleksiyonunda bulunan paha biçilemez eserleriyle ünlü Louvre, Fransa’nın enünlü müzesi olmasının yanında Avrupa’nın en büyük ve en çok ziyaret edile…

5- Mona Lisa Neden Bu Kadar Ünlüdür?

Mona Lisa bir hırsız sayesinde dünyanın en ünlü tablosu haline geldi. Nasıl mı,  hemen anlatalım. Sanat dünyasında Mona Lisa her zaman tanınan bir şaheser olmasına rağmen, 1911 yazında çalınana kadar halkın dikkatini pek çekmemişti. Basın sayesinde suçun hikayesi tüm dünyaya yayıldı. Sonra bingo! Resim iki yıl sonra Louvre’a geri döndüğünde, tüm dünya tabloyu yakından tanımıştı.

6- Pablo Picasso, Mona Lisa 1911’de Çalındığında Şüpheli Olarak Sorgulanmıştı

Mona Lisa hakkında en çok merak edilen şeylerin ardından ilginç bilgilere de bakalım. Hırsızlık olayından sonra gözler Picasso’ya çevrilmişti ve garip bir şekilde oklar dahi ressama çevrilmişti. Ne yazık ki o dönemde dedektifler, Pablo Picasso gibi tanınmış sanat muhaliflerini hırsızlık konusunda sorgulayacak kadar ileri gittiler. Bir zamanlar tablonun yakılması gerektiğini söyleyen şair Guillaume Apollinaire’i de şüpheli olarak tutukladılar. Tabii ki şüphelerinin asılsız olduğu ortaya çıktı. Eser çalındıktan 2 yıl sonra, Aralık 1913’te Floransa’da yeniden gün yüzüne çıktı. Eseri çalan ise Vincenzo Peruggia adlı biriydi.

7- Mona Lisa Tablosunun Arkasındaki Gizem: Sfumato Tekniği

Mona Lisa’da tablosundaki manzara da, portre kadar gizemli bulunan bir diğer unsur. Arka fonda yer alan gizemli puslu görüntü sfumato tekniği sayesinde elde edilmiş. Sfumato'nun kelime anlamı "dumanlı"dır ve resmin dış hatlarını bulanıklaştırmak, Mona Lisa’ya biraz ruhani bir his vermek için kullanılmış bir boyama tekniğidir. Sfumato’nun amacı, dumanlı, bulanık çizgiler yaratmak ve resme gizem katmaktır. Bizce Leonardo bunu fazlasıyla başarmış!

The Mona Lisa, as seen from the crowds around it
Photo by The Free Birds / Unsplash

8- Mona Lisa’nın Bir Zamanlar Kaşları ve Kirpikleri Vardı

Mona Lisa tablosundaki figürün kaşları ve kirpikleri yoktur ancak yüksek çözünürlükte yapılan tarama çalışmaları, bunların daha önce portede bulunduğunu ortaya çıkartmıştır. Leonardo’nun bu detaylar için kullandığı pigment, zamanla solmuş veya temizlik yaparken silinmiş olabilir.

9- Mona Lisa Birçok Kez Saldırıya Uğradı

Maalesef herkes bu tabloya hayran değildi. Geçmişte bir takım vandallar, Vinci’nin ünlü şaheserine zarar vermeye çalıştı, 1956 yılı özellikle sanat eserleri adına kötü bir yıldı. İki ayrı saldırıda, bir kişi tabloya asit attı ve bir başkası da taşla boyadı. Hasar ne kadar zayıf olsa da yakından bakıldığında fark edilebiliyordu. Kurşun geçirmez cam sayesinde tablo, 1974’te sprey boya ve 2009’da bir kahve fincanı saldırılarını da püskürtmüş oldu.

10- Mona Lisa Aslında Bir Tahta Üzerine Resmedildi

Mona Lisa aslında bir tuvale resmedilmemişti. Sıkı durun, Da Vinci’nin bu ünlü şaheserini bir kavak ağacından yapılmış bir tahtaya çizmişti! Leonardo da Vinci’nin ıslak sıva üzerine daha büyük işler yapmaya alışkın olduğu düşünüldüğünde, tahta fikri o kadar tuhaf gözükmüyor.

Kaynaklar: KickassFacts, Mental Floss, Discover Walks, Leonardodavinci.net