Gustav Klimt Eserleri: "Öpücük” Tablosu incelemesi
Resim Sanat

Gustav Klimt Eserleri: "Öpücük” Tablosu incelemesi

Osman Kapusuz
Osman Kapusuz

14 Temmuz 1862 ile 6 Şubat 1918 yılları arasında yaşayan Gustav Klimt, Sembolizm ve Art Nouveau akımının usta ressamları arasında yer alıyor. Tuvallerinde ve duvar resimlerinde ayrıntılı dekoratif süslemelerle, zarif bir şekilde cinselliği işlemiştir.

"Öpücük" tablosuna yakından bakış

Moda koruyucusu Emilie Flöge ve Klimt, kaçış birlikte yaşarlar ama hiç evlenmezler. Klimt onu her zaman diğer kadınlardan farklı resmeder. Çoğu kadının ağzını yarı açıkken, Emilie her zaman ciddiyetini korur. Klimt'in 1902'de yaptığı bir tablo, Emilie Flöge'yi soylu bir duruş ve bakışla verir. Üzerindeki desenler, beş yıl sonra, Klimt'in 1907'de Yapacağı "Öpücük" adlı tablonun kumaş desenleri arasında yer alacak. Bu yüzden birçok kişi Öpücük tablosunda resmedilen kadının Emilie Flöge olduğunu kabul eder. Emilie olmayabilir de.

Gustav Klimt tarafından "Öpücük" | Belvedere Müzesi Viyana Ziyareti
Gustav Klimt ve 5 Muhteşem Eseri
Sembolizm akımının önemli temsilcisi Gustav Klimt, 1862 yılında Viyana’da doğdu. Bugün sadece tablolarıyla bildiğimiz ressam, aslında duvar resimleri veeskizleriyle de ünlü bir isimdir. 1876 yılında Viyana Sanat Okulu’ndan mezunolduktan sonra Burgtheater için tavan freskleri ve Viyana Sanat Tarih…

Gustav Klimt'in büyük koruyucuları en popüler eseri "Öpücük", ilk olarak 1908'de bugün Konzerthaus alanında bulunan Kunstschau Sanat Sergisi'nde sergilenmişti. Bakanlık, kaynağı buradan toplam 25.000 kron alarak hem Viyana Jugendstil'ini (Art nouveau 'nunsı) hem de Avrupa modern sanatının büyük ikonlarından birinin altına güvence aldı. Bu yıllık süreçte sanatçı, sanat geliştirme yoluyla, sevginin ve doygunluğun gizemi boyunca dönen muammalı ve süslü bir izlence yarattı.

Klimt'e ilk kez 1903'te Bizans mozaiklerini incelemek için gidilen Ravenna'da ilham geldi. Bu ünlü tablo başta Antik Mısır Mitolojisi olmak üzere çeşitli dönemlerden sayısız motif içerir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, resimdeki açıklamaları sadece zamansız bir mesaj iletmeyi amaçlayan geleneksel semboller olarak okumanın yeterli olmayacağını ortaya koyar; bu çalışma Klimt'in Emile Flöge'ye olan aşkı ve heykeltıraş Auguste Rodin'in eşyalarını donatıları gibi referansları da ortaya çıkarmıştır.

Klimt'in eşyalarının Viyanalı hemşerisi ve neredeyse çağdaşı Sigmund Freud'la ilişkilendirilmesi tesadüf değildir. 1918'de, 55 gibi erken bir yaşta ölenlerde, atölyesinde erken eşyalardaki gizli ve örtülü erotik anlamı ortaya çıkan gibi görünen, çarpıcı özellikte bitmemiş birkaç eserde bulundu.

Gustav Klimt'in öpücük tablosu ne anlatıyor, hangi mesajı veriyor?

Öpücük tablosu, Klimt'in en çok konuşulan tablosudur ve bunun birçok nedeni olabilir. Ama en bilinen sebep, resimdeki kadının kim olduğu. Birçok kişi Emilie Flöge olduğunu söylüyor ama Emilie olmadığını söyleyenlerin sayısı da az değil. Diğer bir tartışma, kadın ve erkeğin duruş şekli üzerine. Gerçekleştirmeye, izlemeye bakın; özellikle kadının yüz ifadesine. Kadın, kendini geri çekmek ister gibi görünüyor; hatta sol yapıyı elini çekmek ister gibi. Resme bu şekilde bakarsak, kadının zorla sarıldığını söylemek yanlış olmaz. Bazı sanat eleştirileri, bu durumu, kadının üzerinde baskı kurması olarak yorumlar. Dışında, yuva hazinesi yer bir uçurumu verir. Yani, kaçabileceği hiçbir yer yok kadının.

Ancak bazı eleştirmenler bunun tam tersini söyler. Kadının sağ eli adamına şefkatle sarılmıştır. Ressam, kadınla kocasının akrabalarını çok sevdiklerini anlatmak için, değerlendirdiği gibi bir yapışık gibi göstermiş. Adem'in ve kadının kıyafeti neredeyse karışmış, Adem'in üzerindeki paltoyu ve ıran kıyafeti, tamamen içinde yer alıyor. Ancak adamın aksine, kadın, daha renkli bir giysiye sahip. Bunun da nedeni, kadının renkleriyle adamın renklerini sınırlamak.

Artothek / Bridgeman Resimleri| Gustav Klimt, Su Yılanları II, 1904-07, özel koleksiyon

Klimt'in hangi akıma dahil olduğunu tam olarak anlamadım. Bahsettiğiniz “sezesyon” bir akım durumu mu?

Önce bu "akım" merakını konuşsak iyi olur. Belki kızacaksın ama bir sanatçının ya da bir resmin öncesinde "hangi akımdan" olduğunu görmek istemek hiç güzel değil. Çünkü ya unutursun ya da yanılırsın. Dahilen bir ressam, "Ben romantik resim yapıyorum" gibi şeyler söylemez. Akımlara adını verenler genellikle sanat tarihçileri ya da yazarlarıdır. Hatta bazı sanatçıların hangi akımdan olduğu tam olarak kestirilemez. Örgütlü romantik ressamlar ülkelerindeki değişiklikler olabilir. Ayrıca, sanatçıların büyük parçalarından bir akıma dahil bir pano asla istemez. Çünkü bu onları kısıtlayıcı, kısıtlayıcı bir dosyatur.

Klimt'e Farklı Geldiğinde: Onun için "sezesyon ve "art nouveau" terimlerini kullandık. İkisi de aynı akımdan farklı adları. Art nouveau, daha çok Fransa'da kullanılır; sezesyon Avusturya'da. isimlerle anılın ama bilgisayarların amacı ortaktır: Yeni sanat.

Anladım. Peki "sezesyon"un anlamı ne?

'Sezesyon', kavram olarak 'kopuş' duygularıdır. Kendini eski ya da diğer akımlardan ayırır. olur. Üstelik sezesyon ya da art nouveau sadece resme ait bir akım değil. Aynı şekilde mimari, grafik, çalışma ve seramik sanatını da büyük ölçüde etkilemiştir. Hatta mobilyaları ve cam eşyalarını etkilemiştir. Hamileliğin, Avrupa'da, art nouveau sürümünün sahip olduğu çok sayıda bina var.

Gustav Klimt kimdir ve neden önemlidir?

Gustav Klimt, 14 Temmuz 1862'de, Viyana evinde Baumgarten adlı bir banliyöde doğdu. Çocukluk hijyenleri içinde geçti. 1876-1882 yılları arasında Viyana Uygulamalı Sanatlar Okulu'na gitti. Mezun gördükten sonra çok sayıda kilise, müze ve tiyatro binasının iç süslemelerini yaptı. Bu dönemde tanıştığı Emilie Flöge'yle yolculuklarının sonunda dek yaşadı. 1894'te Viyana Üniversitesinin tavanlarını süslemelerle görevlendirildi. 1900-1903 yılları arasında Tıp, Felsefe ve Hukuk kayıtları üç resim yaptı. Ama üniversite yönetimi üç resmi de beğenmedi ve tavana asmaktan vazgeçti. Ama Felsefe adlı çalışması, 1900 yılında açılan Uluslararası Paris Olayı'nda sergilendi.Bu üç inceleme daha sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında yandı ve yok oldu.Klimt, 1897'de bir grup arkadaşıyla birlikte Viyana Sezesyon'un kurduğu grup ve grubun ilk başkanı seçildi. Bu grup, Art Nouveau tarzını Viyana'da yaymaya çalıştı. Ancak Klimt, bir süre sonra bazı arkadaşlarıyla anlaşamayarak gruptan ayrıldı. 1900 yılından itibaren yazlarının çoğunu Salzburg'un bulunduğu Attersee Gölü kıyılarında geçirmeye başladı. En ünlü resimlerinden biri olan Öpücük adlı doğum günü de 1907-1908 yılları arasında burada yaptı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı.1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı.Çok sayıda ödül kazandı. Bir süre sonra bazı arkadaşlarıyla anlaşamayarak gruptan ayrıldı. 1900 yılından itibaren yazlarının çoğunu Salzburg'un bulunduğu Attersee Gölü kıyılarında geçirmeye başladı. En ünlü resimlerinden biri olan Öpücük adlı doğum günü de 1907-1908 yılları arasında burada yaptı.

1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı.1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. bir süre sonra bazı arkadaşlarıyla anlaşamayarak gruptan ayrıldı.1900 yılından itibaren yazlarının çoğunu Salzburg'un bulunduğu Attersee Gölü kıyılarında geçirmeye başladı. En ünlü resimlerinden biri olan Öpücük adlı doğum günü de 1907-1908 yılları arasında burada yaptı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı.1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı.Çok sayıda ödül kazandı.1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı. 1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı.1908-1913 yılları arasında pek çok Avrupa ülkesini gezdi ve sergiler açtı. Çok sayıda ödül kazandı.

Gustav Klimt Biyografi Ressamı (1862–1918)

Klimt, 6 Şubat 1918'de hayata veda etti. Geride çok sayıda resim ve karakalem çalışma bıraktı. Ama kendi görüşlerine dair neredeyse hiçbir belge bulunmuyor. 2006 yılında, sanatçının 'Adele Bloch-Bauer l' adlı tablosu 135 milyon dolara satıldı ve o ana dek bilinen en pahalı tablo oldu.