Ülkelerin Kahve Kültürleri ve Geleneksel Kahveleri
Gastronomi Kültür ve Dahası

Ülkelerin Kahve Kültürleri ve Geleneksel Kahveleri

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Ülkelerin birbirinden farklı gelenekleri ve yaşam şekilleri var. Bu durum elbette ki mutfak kültüründe de etki etmiş. Tüm dünyanın severek tükettiği ortak içeceklerden birisi ise kahve. Peki başka coğrafyalarda kahve hangi şekilde tüketiliyor? Gelin şimdi hep beraber dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerin kahve kültürlerini incelemeye başlayalım.

Tatlı Bir Hikaye: Çikolatanın Öyküsü
Çikolatayı kim sevmez ki? Bazen en mutlu bazen de hüzünlü olduğumuz çeşit çeşitçikolata yeriz. Peki kahvenin en iyi eşlikçilerinden birisi olan çikolatanıntarihi merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz hiç uzatmadan açıklamak en iyisiolacaktır; çikolatanın tarihi antik Mayalara ve hatta daha önce…

Türkiye: Türk Kahvesi

O bizim diğer parçamız, dedikodularımızın vazgeçilmez eşlikçisi bağımlısı olduğumuz Türk Kahvesi tabii ki ilk sıramızda! 1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın, lezzetine hayran kalarak İstanbul’a getirmesi, Türk Kahvesinin serüvenin başlamasına neden oldu. Türkler tarafından bulunan yepyeni hazırlama metodu sayesinde kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk Kahvesi adını aldı.

Turkish Cafe
Photo by Nik Albert / Unsplash

İtalya: Espresso

Espresso, İtalyanların hazır kahve versiyonudur. Küçük bardaklarda servis edilen bu yoğun aromalı kahve genellikle İtalya'daki kafelerde günün erken saatlerinde bekletmeden -hatta ayakta- içilir.

Photo by Adi Goldstein / Unsplash

Danimarka: Kaffee

Belki de soğuk, karanlık İskandinav kışları nedeniyle, Danimarka en çok kahve tüketen ülkelerden biri olmuştur. Kahve, Danimarka kültürünün o kadar hayati bir parçasıdır ki, özellikle Kopenhag gibi şehirlerde, neredeyse her köşede paketlenmiş kaffeeler satılmaktadır.

Photo by Nathan Dumlao / Unsplash

Fransa: Café au Lait

Fransızlar güne, baget veya kruvasanların sığmasına izin verecek kadar geniş bir kupada servis edilen, sıcak sütlü kahveleri olan café au lait ile başlamayı tercih ediyorlar.

🚧🎈🎄🎃🎁🎀🍿🍺 For every use of my photos, please kindly quote https://flash-dantz.com 
Thanks😊! 💛🍹🍇🍆🍭🍒🍓🍑🍎🍋🚀🎅
Photo by Flash Dantz / Unsplash

Küba: Café Cubano

Kübalılar, ister sabah ilk iş olarak, ister yemeklerden sonra veya gün boyunca her fırsatta olsun, kahvelerini sert severler. Sosyal dokunun önemli bir parçası olan Küba'nın güçlü aromaya sahip kahvesi, genellikle atıştırmalıklarla beraber servis edilir.

Café Devoción coffee
Photo by Dan Gold / Unsplash

Suudi Arabistan: Kahwa

Suudi Arabistan ve diğer Arap kültürlerinde kahve törenleri, her zaman önce yaşlılara hizmet etmek de dahil olmak üzere birçok görgü kuralına tabiidir. Kahvenin acılığını gidermek için bu kakule-baharatlı içeceği kuru hurma ile servis etmek de yaygın bir gelenektir.

Görsel: Shutterstock / Waleed_Hammoudeh

Hollanda: Kaffe (Bakkie Troost)

Amsterdam'ın kahve servisi yapan kafeler, Hollanda kültürünün ünlü bir parçasıdır. Bakkie troost olarak da bilinen Hollanda kahvesi günün her saatinde tüketilir, genellikle siyah renktedir ve yanında bir kurabiye ile servis edilir.

Hot Coffee On A Rainy Day
Photo by SnapbyThree MY / Unsplash

İrlanda: İrlanda Kahvesi

Yemek sonrasında tüketilen İrlanda kahvesi alkollü bir içecek. Sıcak olarak sunulan İrlanda İrlanda viskisi, şeker ve kremşanti içerir. İrlanda kahvesi aslında 1940'larda İrlanda'da soğuk bir kış gecesinde Amerikalı turistleri ısıtmak için yaratılan ve hala günümüzde çok sevilen bir kahve çeşidi.  

Photo by thiago japyassu / Unsplash

Meksika: Café de la Olla

Eğer tarçın seviyorsanız, bu kahve tam da size göre demektir. Meksika'da oldukça sevilen baharatlı kahve café de la olla, toprak kaplarda tarçın çubuklarıyla beraber demleniyor.

Görsel: Shutterstock / cesar fernandez dominguez

Etiyopya

Kahvenin doğum yeri olan Etiyopya'da geleneksel kahve törenleri, iki saate kadar süren demleme ve servis süreciyle kültürün bir parçasıdır. Geçmiş zamanlarda Etiyopya’da kahve şeker yerine tuz veya tereyağı ile servis ediliyordu.

Photo by Milo Miloezger / Unsplash

Avusturya: Melanj

Viyana kafelerinde servis edilen Avusturya'nın geleneksel içeceği melanj, cappuccinoya çok benzeyen bir kahve çeşididir. Espresso, sıcak süt, süt köpüğü ve üzerine  bazen kremşanti (cappucinoya krema eklenmez) eklenir.

The perfect cup...
Photo by Robbie Down / Unsplash

Yunanistan: Frappe

Yunan frappesi, hazır kahve, soğuk su, şeker ve süt ile yapılan köpüklü buzlu bir içecektir.

Barista pouring milk into a glass of iced coffee
Photo by pariwat pannium / Unsplash