“Yeni Anadolu Mutfağı Konsepti” ile Hayranlık Uyandıran Mikla Restaurant
Gastronomi Kültür ve Dahası

“Yeni Anadolu Mutfağı Konsepti” ile Hayranlık Uyandıran Mikla Restaurant

sanatperver Admin
sanatperver Admin

"Gastronomi" kelimesinin kısaca iyi yemek sanatı olduğunu biliyoruz. Hele bazı gastronomik lezzetler vardır hayatınız boyunca unutamazsınız; hatta bu lezzetlerin herkesin bilmesini ve deneyimlemesini isterseniz. Mikla Restaurant tam olarak bu hissiyatı yaşatıyor insana. Sunum-yemek-lezzet üçgeninde gastronominin aslında nasıl benzersiz bir deneyim olduğunu ve aslında bir sanat dalı olduğunu Mikla’da tecrübe edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Mikla Restaurant'ta Fine Dining deneyimimizi ve ülkemizde daha yeni yeni bilinmeye başlayan Fine Dining kavramını inceleyeceğiz.

Fine Dining Restaurant Ne Anlama Geliyor?

"Fine Dining Restaurant" olarak tanımlanan üst düzey standartlara sahip restoranlar her ülkenin kendi kültürüne bağlı olarak değişmekte ve farklılıklar gösterse de ana fikir ve konsept restoranda misafirin kendini özel hissetmesini sağlamaktır.

Beyaz masa örtüsü restoranları olarak da adlandırılan Fine Dining restoranları, üst düzey restoranlar arasında yer alır. Sıradan lokantaların, kafelerin veya aile restoranların aksine, müşterilere en yüksek kalitede yiyecekler sunulur. Genelde Fine Dining restoranlar resmi atmosfere sahiptir, neredeyse günün her saati oturulabilir restorandır ve çoğu restorandan daha zengin ve özgün bir menüye sahiptir. Fine Dining restoranlarda yiyecek ve şarap eşleştirmenizde size yardımcı olmak için şarap listeleri de bulunur. Ayrıca çoğu işletmede "Dress Code" uygulaması da bulunur.

Gastronomik Bir Deneyimden Fazlası: Mikla Restoran

Her zaman yanından geçtiğim ama Türkiye’de yediğim en iyi lezzetlerin bulunduğu restoranın The Marmara Pera’nın üst katında olduğu aklıma gelmezdi. Evlilik yıl dönümü sebebiyle tercih ettiğiniz Mikla Restaurant’ın sahibi aslında hepimizin yakından tanıdığı Şef Mehmet Gürs. ABD'de aldığı eğitimden ve çeşitli restoranlarda kazandığı deneyimden sonra 1996'da İstanbul'da yeme-içme sektörüne giren Mehmet Gürs, restoran sektörüne bakışı ve yenilikçi duruşuyla kısa sürede fark yaratmış bir isim. 2005 yılında Akdeniz ve İskandinav mutfakları esintili, şef mutfağı olarak açtığı Mikla, 2012'de büyük bir dönüşüm geçirmiş ve Gürs ve ekibi yerel, mevsiminde, temini sürdürülebilir, kalitesine güvendikleri ürünleri kullanmaya başlamışlar. (Cidden her lokmada bu bilginin doğruluğunu hissediyor insan)

Kaynak: İncili Gastronomi Rehberi

Mehmet Gürs

Gürs, kendinden sonra açılan birçok restorana yol gösterici olan 'Yeni Anadolu Mutfağı' konseptini başarıyla kurgulayan bir isim aynı zamanda. Anadolu yemek kültürünün temeline sadık kalarak modern yorumlamalarla günümüze uyarlayan şef Mehmet Gürs, özenle seçilmiş  malzemelerin uzmanlıkla bir araya getirildiği lezzetler, mevsime özel hazırlanan menüsü, sunum ve servisteki hassasiyeti aslında Mikla'nın neden "Dünyanın En İyi 50 Restoranı" içinde yer aldığını da açıklıyor.

Mekana giriş yaptığınız zaman hayran kalacağınız eşsiz tarihi yarımada ve Boğaz manzarası, restoran ekibinin son derece yetkin olması da Mikla'yı İstanbul'da mutlaka gidilmesi gereken restoranlar sıralamasında ilk sıraya yerleştiriyor.

İki ikram tabağı çoktan boşalmış, lezzetten fotoğraf çekmeyi unutmuşuz :) 

Mikla Restaurant’ta Yemek Yelpazesi Nasıl?

Binbir çeşit kaliteli Türk şarapları, incelikle düşünülmüş kusursuz sunumlar, asla unutamayacağınız ve içindeki her aromayı hissettiğiniz lezzetler. Pek gastronomik lezzet kültürü olmayan ama iyi yemek yeme hobisi olan insanların (bkz: sanatperver admini) yemeklerin tadına baktığı zaman “Ben daha önce beslenmişim, yemek yememişim yahu!” hissiyatına sokan bir yer Mikla Restaurant. Eğer kendiniz veya sevdiğiniz birine farklı bir sürpriz yapmak isterseniz Mikla'yı neden tercih etmelisiniz noktasında size menüyü biraz anlatmaya başlayabiliriz.

"Yeni Anadolu Mutfağı Konsepti'ne sahip bir restoranda damak zevkime uygun lezzetler bulabilir miyim?" sorusu sizi biraz düşündürüyorsa sizi bu haberimiz oldukça rahatlatacaktır. Çünkü Mikla'da yer alan her bir yiyecek damak tadımıza fazlasıyla uyan tatlara sahip.

Kendimizi kaybettiğimiz ve fotoğraf çekmeyi unuttuğumuz ikramlık lezzetler

Mikla’ya gittiğinizde sizi öncelikle yemek menüsü ve şarap menüsü karşılayacak. Siz menüyü incelerken birbirinden lezzetli ikramlıklar profesyonel çalışanlar tarafından getirilecek ve size atıştırmalıklar hakkında bilgiler verilecek. Biz atıştırmalıkların lezzetine o kadar fazla kendimizi kaptırdık ki, açıkçası isimlerini unuttuk. 😊Atıştırmalıkların ardından lezzetli mi lezzetli bir zeytinyağı, tuzlu tereyağı ve peynirden oluşan minik bir ikram daha gelecek. (Mevsimine göre ikram lezzetler değişebiliyor) İkramların tadına bakarken dahi yiyeceklerin ne kadar özenli bir şekilde hazırlandığını ve seçildiğini anlayacaksınız.

İskenderun Karidesi 

Menüden dilediğiniz çeşit bir yemek, dilerseniz de tadım menüsü seçebilirsiniz. Biz çok şey tatmak istediğimiz için tadım menüsünü ve her yemeğin yanında özel olarak verilen uyumlu şarap menüsünü seçtik. İyi ki böyle bir seçim yapmışız çünkü her bir lokmada tüm lezzetleri hissettik, hatta fazla lezzetten kaynaklı olarak dilimizi bile ısırdık.

Eğer Mikla Restaurant’ta tadım menüsü seçerseniz (bizce kesinlikle seçmelisiniz) her bir yemek tadımlık porsiyonlarda geliyor. 5 çeşit enfes lezzetlerden ve tatlıdan oluşan tadım menüsünün ismi sizi korkutmasın, zira tatlıya geçtiğimizde hunharca doyduğumuzu hissetmiştik bile.

Özellikle deniz mahsülü ve et ürünü sevenlerdenseniz “İskenderun Karidesi” (tadım menüsünün dışında ekstra olarak aldık bu ana yemeği) ve "Tencereden Kuzu" sizi bir hayli mutlu edecek ve yemeklerde kullanılan aroma kombinine hayran kalacaksınız. Aslında tadım menüsündeki yer alan her bir lezzet çok özeldi. Mikla Restaurant’ı saklı bir lezzet cenneti olarak görmenizi ve bu deneyimi yerinde yaşamanızı da ayrıca belirtmemiz gerek.

Bu arada tadım menüsünün yanında servis edilen şaraplar ise kusursuzdu, Türk şaraplarından oluşan ve yemeğe göre servis edilen şaraplar aklınızı başınızdan alabilir, bizden söylemesi.

Tadım menüsü ve şarap servisi 3-4 saat kadar sürüyor; aslında fine dining deneyimi de tam olarak böyle bir şey. Özenle kurgulanmış tabaklardaki her bir lezzeti özümsemek, üzerine tatlı sohbetler etmek zamanın su gibi akmasını sağlıyor. Ve bu noktada aslında sadece yemek yemediğinizi; lezzetli bir deneyimin parçası da olduğunuzu anlıyorsunuz.

Pekmezli manda yoğurdu ve çilekli sorbe 

Mikla Restaurant’ta Fiyatlar Nasıl?

Bu noktada bazı platformda belirtilen “çok pahalı” yorumları pek de gerçekçi değil. Eğer Fine Dining restoranına gitmeyi karar verdiyseniz ve bu restoran 5 inciye sahipse üstelik dünyanın en iyi 50 restoranı içinde bulunuyorsa fiyatlar “olması gereken gibi” kategorisinde yer alacaktır. Bu yüzden imkanınız varsa ve her zaman aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız bir de gastronomiye ilginiz varsa, bu deneyimi geciktirmeden yaşamanızı tüm samimiyetimizle öneririz.

Mikla Restaurant Nerede?

Restoran, Asmalı Mescit'teki The Marmara Hotel'in terasında yer alıyor.

Mikla Restaurant’ta Dress Code Var Mı?

Şık bir restorana gitmeden önce en çok merak edilen şeylerden birisi de dress code uygulamasının olup-olmadığı. Mikla Restaurant'ta kıyafet zorunluluğu bulunmuyor kendinizi rahat ettiğiniz bir casual kıyafeti tercih edebilirsiniz.

Mikla Restaurant'a Nasıl Rezervasyon Yaptırılır?

Restoranın web sitesini ziyaret ederek rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyon yapmak için önce kişi sayısını ve tarihi girdikten sonra rezervasyonun garantilenmesi adına kredi kartı bilgilerinizi de girmeniz gerekiyor.