Nasıl Monet Gibi Resim Yapabilirsiniz?
Hobi

Nasıl Monet Gibi Resim Yapabilirsiniz?

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Claude Monet en çok sevilen empresyonist ressamlardan birisidir ve kesinlikle en ilham verici olanıdır. Günün farklı zamanlarında ve çeşitli ortamlarda güneş ışığının geçici etkilerini yakalamaya çalışıp doğayı yansıttığı olağanüstü resimleri, ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra sanatseverleri hala büyülüyor. Peki izlenimcilik yani orijinal adıyla empresyonizm nasıl ortaya çıktı?

İzlenimcilik, 1870’li yıllarda Fransa’da, bir grup ressamın birlikte rahat bir şekilde çalıştığı, bir sahnenin geçici izlenimlerini veya bir sahnenin yarattığı duyguları yakalamaya çalıştıkları zaman ortaya çıktı. Ressamlar resimlerini tamamen bitmemiş ve gerçekçi olmayan bir tarzda yeni bir şekilde boyadılar. Üstelik konuları ne klasik ne de tarihseldi. Bu dönemde empresyonizm, geleneksel resim sanatından dramatik bir şekilde ayrıldı ve ressamlar eleştirmenler ve toplum tarafından alay konusu oldu.

9 Maddede Empresyonizm Nedir?
Belki de dünyanın en ilgi çeken sanat akımlarından birisi empresyonizmdir.Modern sanatın gelişmesinde büyük bir rol oynayan empresyonizm, sanatçının içdünyasını yansıtma ve izleyiciye anlatma ihtiyacından doğmuştur. Gelin şimdiempresyonizm hakkında fikir sahibi olabileceğimiz 9 Maddede Empresyoni…

Claude Monet Hangi Boyama Tekniklerini Kullandı?

İzlenimciliğin temelini oluşturan boyama tekniği, bir tabloda gerçek ışık hissini elde etmeyi sağlayan kırık renklerden oluşur. Monet esas olarak yağlı boya üzerine çalışıyordu fakat dışarıya çıkarken yanında pastel boyalarını ve eskiz defterini de mutlaka alıyordu. Ressam, paletinden kahverengini ve toprak renklerini çıkararak resimlerinde oldukça sınırlı bir renk yelpazesi kullandı. 1886 yılında ise Monet siyah boyayı kullanmayı tamamen bırakmıştı. 1905 yılında hangi renkleri kullandığı sorulduğunda, Monet şöyle dedi:

Önemli olan, renkleri nasıl kullanacağını bilmektir.
Yeni Başlayanlar İçin Resim Malzemeleri: Boyalar ve Çeşitleri
Resim yapmak için hangi malzemeler gereklidir? sorusunun en birincil cevabıboyalar olacaktır. En yaygın kullanılan resim malzemeleri arasında akrilikboyalar, yağlı boyalar, sulu boyalar ve pastel boyala bulunur. Fakat her boyatürünün avantajı ve dezavantajı bulunur. Hangi boya türünü seçeceğiniz…

Kendi Claude Monet Resminizi Yapmak

Eğer resim yapmayı seviyor ve bu uğraşı eğlenceli bir hobiye dönüştürmek isterseniz siz de Monet’inki gibi bir renk paleti kullanabilir, ardından ya en sevdiğiniz tablolardan birini ya da ilham veren bir konuyu seçerek ve resim yapabilirsiniz. Monet’nin becerisini ve tekniğini onlarca yıldır geliştirdiğini unutmayın, bu nedenle ilk Monet tarzı resminiz tam olarak onunki gibi olmazsa hevesiniz kırılmasın. Dünyanın en ünlü ressamları arasında bulunan Monet’ten ilham almaya devam edin ve yaptığınız bir empresyonist resim serisinin ilki olarak düşünün.

Monet’nin Tablolarını Nerede Bulunuyor?

MoMa, The Met ve Tate gibi müzelerde birçok Monet tablosu bulunuyor. Monet tablolarını Google Arts & Culture'de bulunan online müzelerde de görebilirsiniz. Paris’teki bulunan Musée Marmottan, Monet’nin oğlu Michel ve Monet’nin arkadaşı ve doktoru Georges de Bellio’nun kızı Victorine Donop de Monchy’nin bağışları sayesinde dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip. Ne yazık ki, bu müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı çevrimiçi olarak görülebiliyor. Eğer bir gün Paris’e giderseniz bu müzeyi mutlaka gezi planınıza eklemenizi öneririz.

Cladue Monet – Water Lilies (1914-1926) / MoMA Museum

Monet’i Daha Yakından Tanımak İçin Hangi Kitapları Okuyabilirsiniz?

İşte Monet / Sara Pappworth: Sanat tarihçisi Sara Pappworth’un usta kalemiyle Aude Van Ryn’in bu kitaba özel çizimleri birleştirdiği ”İşte Monet” Monet’nin büyüleyici resimleri hakkında bilgi edinmek isteyen sanatseverleri bekliyor.

Paint Like Monet yani “Monet Gibi Resim Yap” / James Heard: Bu kitapla beraber, kendi Monet resminizi yapabilir, aynı zamanda ressamın işi ve hayatı hakkında size çok şey öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda okunması son derece kolay bir kitap.

Monet: 500 Görsel Eşliğinde Yaşamı ve Eserleri / Susie Hodge: Kitap; Renoir, Sisley ve Manet ile ilişkilerini o dönem toplumunun tarihsel bağlamı içinde anlatan kapsamlı bir biyografi olmasının yanı sıra, ressamın üslubunun ve tekniğinin derinlikli analizi eşliğinde en önemli çalışmalarından oluşan etkileyici bir galeri görevini görüyor.

Bu videoyu izleyerek Monet gibi resim yapmayı deneyebilirsiniz.