Bir Tatil Cennetinden Fazlası: Maldivler’deki Sualtı Yapıları
Mimari Keşif

Bir Tatil Cennetinden Fazlası: Maldivler’deki Sualtı Yapıları

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Maldivler, dünyanın ilk sualtı yapılarının inşa edildiği ülkelerden bir tanesi. Fakat bu tatil cenneti sadece doğal güzellikleriyle değil, sualtında inşa edilen mimari yapılarla da ilgi odağı haline geldi. Maldivlerde yer alan tesisler hayal edebileceğimiz hemen hemen her tür su altı yapısını inşa etti: restoranlar, spa, gece kulüpleri, otel odaları ve villalar. Maldivler tatili sırasında yakından görmek isteyebileceğiniz yapıları sizler için listeledik.

Maldivler'deki Sualtı Sanat Galerisi: Coralarium

Dünyanın en çok sualtı yapısı Maldivler'de yer alıyor. Bu yapılardan bir tanesi de Coralarium Galerisi. Maldivler'deki en büyük gelişmiş mercan lagününün merkezinde yer alan Coralarium, Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi adasında yer alıyor. "El değmemiş resife açılan portal" mottosuyla kavramsallaştırılan galeri, aynı zamanda Maldivler’in sualtı sanatı enstalasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Bu Sanat Akımında Materyal Doğa: Land Art Nedir?

Coralarium çevreye dost malzemelerle üretilmiş ve içindeki heykeller yapay bir resif görevi görerek deniz mercanların yaşadığı bir alan haline gelmiş. Hemen hemen 5 metreye yüksekliğe sahip heykeller, çeşitli balıkları ve kabukluları çekmek için özel olarak tasarlanmış 500'den fazla seramik "denizyıldızı"ndan yapılmış. Bu sert ve doğa dostu malzemeler sayesinde sert sualtı canlıları bu biyokütleye bağlanıp yaşamlarını heykellerin üzerinde devam ettirebiliyorlar.  

Heykellerin yaratıcısı ve dünyanın en ünlü "sualtı doğa bilimcilerinden" biri olan Jason de Caires Taylor'un çalışmaları, zararlı kirleticilerden arındırılmış, toksik olmayan, deniz seviyesinde bileşiklerle oluşturulan yerel eko-sistemin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş. İlk olarak 2018 yılında kurulan Coralarium'un çelik yapısı, hızla deniz yaşamı ve gelişen su altı dünyasını keşfetmeye hevesli maceracı konuklar tarafından yoğun ilgi görmüş.

Göz kamaştırıcı görünümlerinin yanı sıra bu küçük adalar ülkesindeki yapılarının çoğu türünün ilk örnekleri arasında yer alıyor. Maldivler gibi küçük bir ülkede yenilikçi yapıların varlığı ise hayret verici, değil mi? Gelin şimdi Maldivler'deki diğer sualtı yapılarına da göz atalım.

Pearl Underwater Spa At Huvafen Fushi

Pearl Spa, 8 metre derinlikteki devasa bir doğal akvaryumun panoramik manzarasına sahip lagünün altında yer alıyor. Bu mimari harikası 2 su altı odasına da sahip. Pearl Spa, görsel olarak nefes kesici olmasının yanı sıra, kapsamlı geleneksel ve yenilikçi masajlar ve bütünsel tedaviler sunan bir tesis olmasıyla Maldivler tatilinde ziyaret edilebilecek bir sağlık durağı.

Ithaa Underwater Restaurant At Conrad Maldives Rangali Island

Şimdi orada bir öğlen yemeği ne iyi giderdi! Ithaa'da konuklar tropikal balık ve köpekbalıklarının havada süzüldüğü 180 derecelik panoramik manzaralar sunan şeffaf akrilikten yapılmış bir tavanın altında yemek yiyebiliyorlar. Yerel Dhivehi dilinde adı “sedef” anlamına gelen restoran sadece 14 kişilik kapasiteye sahip.

The Muraka Underwater Residence At Conrad Maldives Rangali Island

Dünyanın ilk su altı rezidansı olan Muraka, Kasım 2018'de Conrad Rangali Maldives Adası'nda açılmış. Yapı, denizin üstünde ve altında bulunan 2 kattan oluşuyor. Deniz yüzeyinin 5 metre altına yer alan rezidansın alt katında kral yatak odası, oturma alanı ve banyo bulunuyor.

5.8 Underwater Restaurant At Hurawalhi

5.8, lagün ve yüzlerce deniz canlısının 360 derece izlenebileceği bir yapıya sahip. Tamamen cam duvarlar ve tavandan yapılmış kubbe şeklindeki restoranda en fazla 10 çift yemek yiyebiliyor ve alana sadece çıplak ayakla giriş yapılmasına izin veriliyor. Maldivler'deki en güzel yemeklerin bazılarını sunmanın yanı sıra restoranda toplantılar, Yoga seansları ve meditasyon gibi çeşitli etkinlikler de düzenlenebiliyor.

Subsix Underwater Bar Restaurant & Night Club At Niyama Maldives

SUBSIX, dünyanın ilk sualtı gece kulübü olmasıyla biliniyor. 2012 yılında bir gece kulübü olarak açılan yapı ve 2014 yılında bir bar ve restoran haline getirilmiş. Yapı denizin yaklaşık 6 metre aşağısında bulunuyor. Konuklar Subsix'e sürat teknesi ile ulaşarak resifin üzerinden Niyama ana adasından 500 metrelik açık deniz konumuna erişebiliyor. Subsix'in iç dekorasyonunda ise deniz temasından esinlenilmiş.