Gurmelerin Fransa’daki Adresi: Loire Vadisi
Keşif

Gurmelerin Fransa’daki Adresi: Loire Vadisi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Eğer aradığınız Fransız ihtişamı, gastronomi ve 60’tan fazla şarap çeşidi ise Loire Vadisi ile tanışmaya hazır olun. Adeta tarihi filmlerden fırlamış gibi duran vadi, Fransa seyahatiniz boyunca beklentilerinizi aşacaktır.

İlgili içerikler:

Empresyonizm’in Öncüsü Cladue Monet ve Giverny’deki Evi

Boboli Bahçeleri: Çevresel Sanatın Nirvanası

Loire, Fransa’nın en uzun nehridir ve merkez kısmından 280 km boyunca uzanan çarpıcı Loire Vadisi’ni de kapsamaktadır. Birçok isimle anılan vadi kale ve şato sayıları sebebiyle “Krallar Vadisi”, üzüm bağları, kiraz, enginar ve kuşkonmaz tarlarından ötürü de Fransa’nın Beşiği ve Fransa’nın Bahçesi olarak bilinmektedir. Gelin bu vadiyi yakından tanıyalım.

Loire Vadisi Hakkında

Loire Vadisi 280 kilometre (170 mil) yayılan, Fransa’nın merkezinde, Loire nehrinin orta kısmında, her ikisinde de yer alan bir vadidir. Nehrin kıyılarını çevreleyen üzüm bağları, meyve bahçeleri (kiraz gibi), enginar ve kuşkonmaz tarlalarının bolluğu nedeniyle Fransızların Beşiği ve Fransa Bahçesi olarak anılır. Tarihi kasabaları, mimarisi ve şaraplarıyla dikkat çeken vadide, Orta Paleolitik dönemden beri yerleşim görmüştür. 2000 yılında UNESCO, Loire Nehri vadisinin orta bölümünü Dünya Mirası Alanları listesine eklemiştir.

Dünyanın En Muhteşem Üzümlerine Ev Sahipliği Yapan Vadi

Dünyanın en ünlü şaraplarının Loire Vadisi’nde üretildiği söyleniyor. Çünkü vadinin coğrafyası değişken bir iklime sahip ve bu yüzden çeşitli aromalara ve türlere sahip şaraplar üretilebiliyor.  Vadide 170.000 metrekareye sahip üzüm bağı bulunuyor. Bu üzüm bağları ise Nantes, Anjou, Saumur, Touraine ve Centre-Loire olmak üzere 5 bölgeye ayrılıyor. 60 çeşitten fazla şarabın üretildiği bu canlı vadide her zevke ve duruma uygun bir şarap bulacaksınız.

Loire Vadisi Tarihi ve Şatoları

Tarihi yerleşim alanları, mimarisi ve dünyaca ünlü şarabıyla tanınan vadideki ilk yerleşim örneklerinin Orta Paleolitik dönemine dayandığı düşünülüyor. Vadi, Yüz Yıl Savaşları sırasında (Fransa ve İngiltere savaşları dönemi) stratejik olarak önemli bir konuma sahip olduğu için çok sayıda kale ve şato inşa edilmiş. Özellikle Rönesans döneminin son günlerinde bu heybetli kaleler ve şatolar, Paris zenginlerinin şatafatlı eğlenceli için uygun bir yer haline gelmeye başlamış. Eğer vadide bulunan kaleleri incelerseniz, soyluların ve zenginlerin akla gelebilecek en büyük kaleleri inşa ettirerek birbirini alt etmeye çalıştığını hemen anlarsınız.

Loire Vadisinde Yapılacak Aktiviteler

  • Tadım Etkinlikleri ve Gastronomik Lezzetler: Loire Vadisi’ne gelmişken tadım yapmadan dönülür mü hiç! Şaraplarıyla ünlü bölgede, şaraplar da makul fiyatlara satın alınabiliyor. Yani 5-7 Euro arası lezzetli mi lezzetli bir Fransız şarabı içebilirsiniz. Şarapla ünlü olan vadi de peynirler de oldukça ünlü. Rilette, keçi peyniri, börülce sosisi ve tarte tatin gibi lezzet avcılarının gözdesi yiyeceklerin mutlaka tadına bakmayı ihmal etmeyin.
  • Doğada Aktivite: Yemyeşil çayırlar, nehirler ve tarihi kaleler… Klasik bir Avrupa seyahatinin dışında doğayla iç içe zaman geçirmek isterseniz; Loire Vadisi oldukça doğru bir tercih olacaktır. Uzun bisiklet yolları ve korunmuş tarihi yapıya sahip kasabada at arabasıyla da nostaljik geziler yapabilirsiniz. Eğer nehirde bir gezinti yapmak isterseniz tekne gezisi yapabilir veya kano kiralayabilirsiniz. Vadi muhteşem manzaraya sahip olduğu için balon turları da turistlerin sıklıkla tercih ettiği aktiviteler arasında yer alıyor.
  • Tarihi Kalelere ve Yeraltı Şehirlerine Yolculuk: Loire Vadisi’nde sadece tarihi kaleler yok, aynı zamanda bölgede Orta Çağ’da yapıldığı düşünülen ve kilometrelerce uzunluğa sahip yeraltı şehirleri de bulunuyor. Bu eski mağara evlerini yakından görmek için Rochemenier Köyü’nü de ziyaret planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Loire Vadisi Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Loire Vadisi’nde, seyahatinin sunduğu her şeyin tadını çıkarmak için en iyi zaman, sıcak güneşin açık hava aktivitelerine izin verdiği ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Fakat bu önerimiz Loire Vadisi’ni sonbahar veya kışın asla ziyaret etmemelisiniz anlamına gelmiyor. Sonuç itibariyle kaleler daha soğuk aylarda daha romantik bir tatil için ilgi çekici olabilir ve manzarayı çok daha küçük kalabalıklarla paylaşma avantajına sahip olabilirsiniz.