Studio Ghibli'nin Rüya Evrenine Bir Bilet: Ghibli Park Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Eğlence Keşif

Studio Ghibli'nin Rüya Evrenine Bir Bilet: Ghibli Park Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rumeysa E.
Rumeysa E.

Ghibli, anime dendiğinde ilk akla gelen film stüdyolarından biri hiç şüphesiz. Kendine has tarzı, içeriği ve daima vurguladığı gelenekselliği ile bir Ghibli filmini diğerlerinden ayırmak çok kolay.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Bu Karşılaştırma Hiç Bitmez: Pixar vs. Studio Ghibli

Ruhların Kaçışı, Komşum Totoro gibi başyapıtların ortaya çıkarıldığı Studio Ghibli, tema parkla alakalı planlarını 2017 yılında açıklamış ve 2020 yılının başlarında da inşaata başlanmıştı. Parkın inşa süreci, araya giren Covid-19 gibi bazı beklenmedik sebeplerle biraz uzasa da nihayet tamamlandı ve açılışa artık sadece sayılı günler kaldı.

Ghibli Park Ne Zaman Açılacak?

Studio Ghibli'nin tema parkı Ghibli Park, uzun bir bekleyişin ardından kapılarını 1 Kasım 2022'de ziyaretçilerine açacak. Parkın; Ghibli's Grand Warehouse (Ghibli'nin Büyük Deposu), Hill of Youth (Gençlik Tepesi) ve Dondoko Forest (Dondoko Ormanı) bölümleri bahsedilen tarihte açılmakla birlikte Valley of Witches (Cadılar Vadisi) ve Mononoke Village (Mononoke Köyü) ise parkın önümüzdeki yıl açılması planlanan bölümlerini oluşturuyor.

Valley of Witches (Ghibli Park)

Ghibli Park Nerede?

Ghibli Park, bir Japon prefektörü olan Aichi'nin başkenti Nagoya'ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Burası, trenle Tokyo'ya yaklaşık olarak üç saat uzaklıktaki bir bölgedir.

Ghibli Park'ta Yer Alacak Mekânlar

Ghibli Park, Studio Ghibli animasyonlarından izler taşıyan pek çok mekâna, objeye ve deneyime ev sahipliği yapacak.

Hill of Youth (Gençlik Tepesi)

Yürüyen Şato (2004) filminden ilhamla hazırlanan bu bölüm, parkın giriş kısmında bulunmaktadır. Bu bölümde, Gökteki Kale (1986) ve Yürüyen Şato filmlerinden hatırlayacağımız bazı objeler yer almaktadır. Ziyaretçilerin hediyelik eşya satın almaları için inşa edilen turuncu renkli bina ise Yüreğinin Sesi (1995) filmini izleyenlere tanıdık gelebilir.

Ghibli Park'tan bir tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)
Yüreğinin Sesi (1995) filminden bir görsel. Burası, Ghibli animelerinin en sıra dışı karakterlerinden biri olan Baron Humbert von Gikkingen ile tanışmamızı sağladığı için filmin önemli mekânlarından biri. Aynı karakterin daha sonra Sihirli Kedi (2002) filminde yeniden karşımıza çıktığını da hatırlatalım.

Ghibli's Grand Warehouse (Ghibli'nin Büyük Deposu)

Tokyo'nun Mitaka şehrinde bulunan Ghibli Müzesi'nden üç kat daha büyük olan bu bölüm; sergi ve sinema salonu, kafesi ve çocuk oyun alanı ile gerçekten isminin hakkını verir nitelikte. Ghibli'nin Büyük Deposu'nun inşası, Japon ve Batı mimarisini bir araya getirmiştir. Ziyaretçiler bu bölümde, Gökteki Kale (1986)  filminde karşımıza çıkan Laputa robotlarından biriyle karşılaşacaklar.

Gerçek ölçekli bir Laputa robotu. (Kaynak: Studio Ghibli)

Komşum Totoro (1988) filminden hatırlayacağımız Kedibüs'ün yer aldığı oyun odasında uyuklayan Totoro'ya sessizce bir selam verebilir ve Ruhların Kaçışı (2001) filminden Yubaba'nın renkli ve gizemli çalışma odasına geçiş yapabilirsiniz.

Kedibüs. Ghibi Park'tan bir tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)
Totoro. Ghibli Park'tan bir tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)
Yubaba, Japon kültürüne özgü pek çok objenin bulunduğu çalışma odasında. Ghibli Park'tan tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)
Ruhların Kaçışı (2001) filminden Chihiro ve hamam cadısı Yubaba.

Ghibli'nin Büyük Deposu'ndayken Aşırıcılar (2010) filminin küçük kahramanı Arrietty'nin küçük evine ve onun gizli dünyasına göz atmayı da unutmayın.

Valley of Witches (Cadılar Vadisi)

Ziyaretçilere açıldığında, ilhamını Küçük Cadı Kiki (1989) filminden alan bu bölümde; Kiki'nin bahçesini süsleyen lavanta çiçeklerinin arasındaki güzel evini, çalıştığı fırını, fırının üst katındaki küçük odasını görebilecek ve ardından filmdeki somunlara benzer ekmeklerden satın alabileceksiniz.

Ghibli Park'ta Yer Alan Benzersiz Yapılar ve Diğer Alanlar

Dondoko Ormanı'nda yer alan ve "Dondoko-do" olarak isimlendirilen Totoro biçimdeki ahşap heykel görülmeye değer.

Dondoko-do. Ghibli Park'tan tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)

Ayrıca önümüzdeki yıl, parkın Cadılar Vadisi alanında yer alacak olan gerçek boyutlu bir "Yürüyen Şato" ile karşılaşabileceksiniz. Filmdekinin aksine hareketsiz olan bu yapının 4-5 kattan oluşması ve içinin ziyaretçilere açık olması planlanıyor.

Yürüyen Şato. Ghibli Park'tan tanıtım görseli. (Kaynak: Studio Ghibli)

Ve son olarak, dilerseniz Ruhların Kaçışı (2001) filminden hatırlayacağımız, trende yolculuk yapmakta olan Yüzsüz'ün yer aldığı ikonik sahnede, bu sıra dışı anime karakteri ile fotoğraf çekilip Ghibli Park'taki deneyiminizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kaynak: Time Out & Live Japan

Görsel Kaynak: Studio Ghibli