Sanal Müze Turu: Frida Kahlo'nun Evi'ni Keşfedin
Keşif

Sanal Müze Turu: Frida Kahlo'nun Evi'ni Keşfedin

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Frida Kahlo Müzesi’nde yapacağınız bu sürükleyici sanal tur ile içinizdeki seyahat özlemini biraz olsun bastırmaya ne dersiniz? Bir zamanlar Frida Kahlo’nun yaşadığı yer olan şimdi ise müze işlevini gören yapı, Mexico City’nin Coyoacán ilçesinde bulunuyor. Casa Azul’da (Mavi Ev) olarak bilinen bu ev hakkında gelin bilgi edinmeye başlayalım.

Frida Kahlo Kimdir?

Zaman içeriside bir popüler kültür haline gelen fakat döneminin en güçlü kadınlarından olan Frida Kahlo, 1907 yılında Oaxaca bölgesinden bir Macar-Alman Yahudi babanın kızı olarak bu parlak renkli evin duvarları içinde doğdu. Kahlo da 1954 yılında daha 47 yaşında iken bu evde vefat etti.
Müze (1958’de kuruldu) sadece Kahlo ve eşi Diego Rivera’nın dünyaca ünlü sanat eserlerini değil, aynı zamanda bu iki iki efsanevi figürün hayatına dair dair somut kanıtları da barındırıyor.

Kahlo, 1930’ların sonlarında ve 1940’larda gösterileriyle, bilim adamlarının reddettiğini söylediği bir hareket olan Sürrealizm’de uluslararası olarak tanındı. Aynı zamanda politik olarak da aktifti; 1937 ile 1939 arasında Kahlo ve Rivera, Stalin tarafından sürgün edildikten sonra Leon Troçki’ye sığındı. Hem Kahlo hem de Rivera, Komünistlere sempati duyuyordu ve Kahlo, Meksika Komünist Partisi ve Sovyetler Birliği’nin hevesli bir destekçisiydi.
Peki Frida’nın hayatından izler göreceğiniz bu sanal tur da sizleri neler bekliyor olacak?

Frida’nın Evinde Meksika Kültürüne Dair Bolca İz var

İlk olarak sanal ziyaretçiler turlarına evin yemyeşil dış avlusunda başlar. İzleyicinin karşısına bir Maya piramidini andıran basamaklı bir piramit çıkar. İçeride, izleyiciler parlak sarı zeminlere sahip galerilerde yavaşça dolaşabilirler. Duvarlarda Frida ve Sezar Operasyonu (1931) ve Uzun Yaşam (1954) dahil Kahlo ve Rivera’nın eserleri asılıdır.

Avludaki piramit (Fotoğraf: Museo Frida Kahlo sanal turu)

Galerilerin ardından ziyaretçiler, çiftin terk ettiği gibi korunmuş yaşam alanlarına girer. Yemek odası, Kahlo’nun biriktirdiği Meksika halk sanatı örneklerini içerirken, mutfak kısmında geleneksel yakacak odunlar için büyük gaz sobaları görülebilir. Kocaman pencerelerle çevrili büyük bir sanat stüdyosu stüdyo, Kahlo’nun yaratıcı süreci hakkında fikir izleyecilere fikir verecektir.

Frida Kahlo’nun stüdyosu (Fotoğraf: Museo Frida Kahlo sanal turu)

Ziyaretiniz anında Casa Azul’u ziyaret eden sanatsal armatürler ve tarihi figürlerine mutlaka hayran olacaksınız.  Evin canlılığı, sakinlerinin zengin ve renkli geçmişiyle eşleşen bir yapıya sahip. Çocuk felcinden kurtulmuş bir kişi, bir sanatçı, bir komünist, kültürel mirasını onurlandıran bir kadın – Frida Kahlo’nun keşfedilmesi gereken birçok yön var. Frida Kahlo Müzesi’nin sanal turuna buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Casa Azul’da bir yatak odası (Fotoğraf: Museo Frida Kahlo sanal turu)

Müze tarafından sağlanan ücretsiz bir sanal turla Casa Azul’un odalarını keşfetmenin keyfini çıkarın.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dünyanın En Pahalı Bebek Evi: Astolat Dollhouse Kalesi

Minimal Fantezi ile Tanışın: Madrid’deki Pembe Ev