Dünyanın En Pahalı Bebek Evi: Astolat Dollhouse Kalesi
Tasarım

Dünyanın En Pahalı Bebek Evi: Astolat Dollhouse Kalesi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Bir bebek evi düşünün, değeri milyon dolarlar ile ölçülen! Özellikle 80 ve 90 kuşağında yaşayan kız çocuklarının hayali bir bebek evine sahip olmaktı. Şimdi göreceğiniz bu muhteşem zanaat örneği oyuncak eve yakından bakınca insan gerçekten hayret etmeden edemiyor.

Sadece Bebek Evi Değil, O Bir Zanaat Eseri

8.5 milyon dolarlık değeriyle dudak uçuklatan Astolat Dollhouse Castle, New York şehrindeki tam donanımlı bir apartman dairesinden bile daha pahalı bir oyuncak evdir. Fakat bu oyuncak ev, sıradan bir oyuncak ev değil. Aslında oyuncak bir kale. Bu muhteşem bebek evi neredeyse 3 metre boyuna sahip; 29 odaya 360 kilogram ağırlığına, abartılı mobilyalara, çalışan şöminelere, vitray panellerine, yağlı boya tablolarına, aynalara, altın minyatür mücevherlere, el dokuması kilimlere ve  hatta nadir mini kitaplara sahip. Sıkı durun; bu minyatür evde tamı tamına 10.000 minik obje bulunuyor. Üstelik bu bebek evi ise 100 yıldan daha eski.

Bu nasıl oyuncak ev yahu! (Fotoğrafın kaynağı: Photo credit: Zack DeZon/Bloomberg)

Dünyanın En Büyük ve En Detaylı Oyuncak Evi

Oyuncak ev, Alfred Tennyson’ın Gölün Leydisi hakkındaki şiirinden ilham aldıktan sonra, esas olarak Colorado merkezli minyatürist Elaine Diehl tarafından yapılmıştır. Elaine Diehl on üç yıllık bir süre boyunca (1974-1987), dünyanın dört bir yanından uzmanlar ve minyatür sanatçıların yardımıyla kaleyi inşa etmiştir.

Astolat Dollhouse Castle, ilk olarak, 1996 yılında Arizona, Sedona’daki Diehl’in müze dükkanında sergilendi. Daha sonra koleksiyoncu L. Freeman tarafından satın alındı ​​ve Nassau County Sanat Müzesi’ne taşındı. Freeman, oyuncak bebek evinin iç mekanını birçok kez kendisi yeniledi. Şu anda Astolat Dollhouse Kalesinin içinde 30.000 minyatür parçası olduğu bildiriliyor.

Ne yazık ki, bu muhteşem bebek evi asla kalıcı olarak halka açık sergilenmiyor. 2016 yılında New York’ta yaklaşık dört haftalık bir süre boyunca halkın ziyaretine açıldı.

Astolat Dollhouse Castle’ın Muhteşem Fotoğrafları

Gelin 2016 yılındaki sergi sırasında çekilen fotoğraflara beraber bakalım:

Küratör Dorothy Twining Globus (New York sergisi için) menteşelerinde açılan bir dış duvar bulunan 3 metre yüksekliğindeki kalenin (bebek evi) yanında duruyor. (Fotoğraf kaynağı: Zack DeZon / Bloomberg)

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Minimal Fantezi ile Tanışın: Madrid'deki Pembe Ev