Dünyanın En Büyük Astronomi Müzesi Şanghay'da Açıldı
Mimari

Dünyanın En Büyük Astronomi Müzesi Şanghay'da Açıldı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Dünyanın en büyük astronomi müzesi Çin'in Şanghay kentinde ziyarete açıldı. Ennead Architects tarafından tasarlanan bu çağdaş kültür merkezi, Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin yeni astronomi şubesi olarak görev yapıyor.

Şanghay Astronomi Müzesi için yapılan bu yapı, ters çevrilmiş bir kubbe ve bir küreden oluşan gök cisimlerinin hareketini temsil eden dinamik formuyla tasarım yarışmasını kazandı.

Proje; bir planetaryum, genel sergi alanı ve 24 metre yüksekliğinde etkileyici bir güneş teleskopu dahil olmak üzere 420.000 metrekarelik müze alanını içeriyor. Üstelik ziyaretçiler müzeyi, müzenin üç formunun her birini vurgulayan, dikkatlice düşünülmüş bir ilerleme yoluyla deneyimleyebiliyorlar. İlk olarak, ziyaretçiler ana girişin üzerinde asılı duran *oculusta karşılanıyor. Güneş ışığı oculustan giriyor ve gün boyunca güneşin gökyüzündeki konumu takip edildiğinden giriş ve yansıma havuzu boyunca kademeli olarak hareket ediyor. Ziyaretçiler, planetaryum tiyatrosundan uzayda yüzen bir gezegeni andıran fütüristik küreyi izleyebiliyorlar.

*Oculus: Bir kubbenin merkezinde ya da duvarda yer alan daire şeklindeki açıklık.

Kaynak: MyModernMet