Hem Küçük Hem Kullanışlı Evler: Tiny House Nedir?
Kültür ve Dahası

Hem Küçük Hem Kullanışlı Evler: Tiny House Nedir?

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Kapitalizmin giderek daha acımasız hale geldiği son yıllarda Amerika’da bir akım doğdu; tiny house. Son birkaç senedir küçük evlerle, yayın kullanım adıyla tiny houselar ile televizyon programında, sosyal medya ve blog sitelerinde sık sık karşılaşır olduk. Peki küçük ev akımının felsefesi neydi ve hangi doğal afetin sonucunda ortaya çıkmıştı? Bu içeriğimizde tiny house nedir sorusundan başlayıp tiny house evleri hakkında en çok merak edilen sorulara birlikte cevap arayacağız. Belki bu içerikten sonra siz de küçük ev fikrine ısınırsınız; çünkü biz içeriği yazarken bir yandan tiny house nasıl yapılır konusunu araştırmaya ve tiny house yapan firmaları çoktan araştırmaya başladık 😊. Keyifli okumalar.

Tiny House Nedir?

Küçük evler, küçük ölçekte yapılmış fakat bir evde ihtiyaç duyulabilecek temel eşyalara sahip konut birimleridir.

Küçük bir evde maddi eşyalara daha az odaklanarak ve daha küçük bir ekolojik ayak izi ile yaşanabilir. Tiny house tasarımında ve yapımında, alanı kullanmanın akıllıca yolları bulunuyor. Bu yollar sayesinde yenilikçi teknolojilerin kullanımı ise son derece karakteristik alabiliyor. İdeal bir küçük ev kendi kendine yetebilen, yüksek kalitede ve sürekli yaşanabilecek bir konut olarak kullanılabiliyor. Tiny houselar Türkçe’de “mikro ev”, “mobil ev” veya “küçük ev” ismiyle de biliniyor.

Tiny House Hareketi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tiny house hareketi, 2008-2012 yıllarında konut piyasasını sarsan ekonomik bir krizin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. Katrina kasırgası gibi doğal afetler de insanların evlerini kaybetmelerine neden olmuş ve ekonominin kötü gidişatı yüzünden gençler için ev sahibi olmayı giderek zorlaştırmış. Ülkede uygun fiyatlı ve esnek konut ihtiyacı arttıkça, bazı insanlar kendi küçük evlerini inşa etmeye başlamış. Jay Shafer ve Dee Williams, tüm dünyaya yayılan küçük ev hareketinin öncüleri olarak kabul ediliyor.

İlginizi çekebilir: Fonksiyonel Tasarıma Sahip Doğa Dostu Kulübe

Tiny House’un Felsefesi Nedir?

Tiny house -Türkçe adıyla küçük ev-; farklı zevke sahip insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Özünde küçük ev hareketi az eşyaya sahip olmaktan ve kısıtlı bir alana karşı vaktinin çoğunu açık alanda geçirerek mutlu olmakla ilgilidir. Sizde mobil evde yaşamayı düşünüyorsanız kendinize şu soruları sorabilirsiniz: Mutlu bir şekilde yaşamak için ne kadar alana ihtiyacınız var? Eğer küçük bir alanda yaşayabileceksiniz kişiliğinize uygun, sağlıklı, çevreci ve olabildiğince özgür bir yaşam ortamını nasıl yaratabilirsiniz?

Tiny House Hareketi Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Küçük bir evde yaşayarak, doğada vakit geçirmek ve deneyim yaşamaya odaklanmak için alan yaratabilmek mümkün.

Aileler küçülmesine rağmen son 50 yılda evlerimizin ortalama büyüklüğü arttı. Sadece evlerimiz büyümekle kalmadı, ticaretin etkisiyle edindiğimiz maddi varlıkların miktarı da artmaya devam ediyor. Endüstri tarafından lüks bir otomobile, özel kıyafetlerle dolu bir gömme dolaba ve son model cihazlara sahip olmalıyız gibi hissediyoruz; aksi takdirde topluma uyum sağlayamayacağımızı düşünüyoruz. İşte bu yüzden bir dönüm noktasının ortasındayız; artık tüm bu fazla alanın ve diğer şeylerin bizi daha mutlu etmediğini ve “lüks” yaşam standardına ulaşmaya çalışırken mali sıkıntıya girdiğimizi idrak etmeye başladık. Bu yüzden tiny house hareketi, daha basit bir hayat yaşama ve dünyayı çok fazla etkilemeyecek bir şekilde yaşama istediğine cevap verdiği için bu kadar popüler hale geldi.

Tiny House’da Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Tiny houselarda yaşamanın birçok avantajı bulunuyor. Gelin şimdi bu mobil evlerin avantajlarına beraber bakalım:

  • Artık yeni üretilen küçük evlerde güneş panelleri bulunuyor. Böylelikle mobil bir evde yaşayarak karbon ayak izinizi azaltabilir, daha az su, gaz ve elektrik enerjisi harcayabilirsiniz.
  • Normal bir evden daha küçük olan bir mobil evde yaşayarak zamanınız da size kalır. Bir düşünün; normal bir evde temizliğe saatler harcarken yaklaşık 50 metrekare bir yaşam alanını yarım saat içerisinde temizleyebilirsiniz; böylelikle de kendinize veya ailenize zaman ayırabilirsiniz.
  • Eğer tekerlekli bir mobil ev tercih ederseniz dilediğiniz yerde ikamet edebilirsiniz; ki bu da size sınırsız özgürlük sağlar.
  • Yeteri kadar eşyanın ve kısıtlı bir alanın olduğu küçük evinizin sayesinde vaktinizin çoğunu doğada geçirebilirsiniz.
  • Isı yalıtımı, klima gibi yeni donanımlar sayesinde her mevsim mobil evinizde keyifle yaşayabilirsiniz.
  • Tiny house fiyat olarak normal bir eve kıyasla oldukça makuldür; böylelikle çok büyük krediler çekerek senelerce borç ödemenize de gerek kalmaz.-