Cama Alternatif Olacak Şeffaf Ahşap Geliştirildi
Kültür ve Dahası

Cama Alternatif Olacak Şeffaf Ahşap Geliştirildi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Bir gün tahtadan yapılmış bir pencereden dışarı bakabilirsiniz! Maryland Üniversitesi’ndeki malzeme bilimcileri, en enerji tasarruflu malzemelerden birisi olan ahşabı, şeffaf hale getirmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı. Şeffaf ahşap, cam ve plastiğe karşı daha ekolojik bir alternatif olabilir mi?

Şeffaf Ahşap Gerçekten Çözüm Mü?

Cam malzemeler şeffaf  bir yapıya sahip olmasına rağmen ısıyı iyi bir şekilde yalıtamıyor ve bu da binaların çok fazla ısı kaybetmesine neden olur. Fakat bu noktada ahşap harika bir yalıtkandır ve fazla karbondioksitin dünya atmosferine nüfuz etmesini önler.

Fakat herkesin bildiği üzere ahşap, pencereler için doğru bir malzeme değildir. Bu pencereler ışığı dağıtan selüloz ve ışığı emen ligninden oluşur. Lignin ayrıca ahşaba kahverengi rengini veren kromforlar içerir.

Akademik çalışmaların yayımlandığı The Conversation sitesinde, bilim adamları yıllardır şeffaf ahşap geliştirmek istediklerini, ancak önceki deneyler zararlı kimyasalların kullanılmasını ve çok fazla enerjinin gerektiğini yazmışlardı. Ancak bu sefer, üniversitenin Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünden bir araştırma ekibi, çok yoğun bir enerji olmadan temiz ve doğaya uyumlu bu malzemeyi yapmak için bir yöntem keşfetti.

Science Advances’da yayınlanan bir çalışmada ekip, ahşaba basit bir kimyasal, hidrojen peroksit eklemenin, kromoforların yapısının ışığı ve rengi emmeyi bırakacak şekilde değişmesine neden olabileceğini detaylandırarak anlattı. Işıkla etkinleştirildiği zaman ahşap tamamen beyaz renge bürünüyor.

Hidrojen peroksit zaten kağıt yapmak için ahşapla birlikte yaygın olarak kullanılan bir malzeme. Hatta bu hammadde kozmetik sektöründe saçların rengini açmak için de kullanılıyor.

Sürdürülebilirlik İçin: Şeffaf Ahşap

Geçmişte yapılan araştırmalarında bilim insanları, lignini dirençle değiştirerek ahşabı transparan bir hale sokmaya çalıştılar. Ne yazık ki, bunu mümkün kılmak için çok miktarda zararlı kimyasala ihtiyaç duyuldu ve bunun da ötesinde, ahşap yapısal bütünlüğünün bir kısmını kaybetti.

Fakat bu yeni yöntemle, yalnızca hidrojen peroksiti ahşap üzerine fırçalamanız ve onu ışığa maruz bırakmanız gerekecek. Bu yenilik, hem büyük bloklar hem de daha küçük paneller için uygun olabilir.  Eğer şeffaf ahşap üretilebilirse cam pencerelere göre çok yönlü, yüksek derecede yalıtkan ve enerji tasarrufu sağlayan bir alternatif sunacağa benziyor.

Bu heyecan verici buluşu kamuoyuyla paylaşın ekip, kimyasalın ahşapla reaksiyonunu hızlandırmak ve yöntemi seri üretimde sürdürülebilir kılmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduklarını da söyledi.

Kaynak: Design Taxi