Nagato Iwasaki ve Bilimkurgu Karakterlerini Andıran Ahşap Heykelleri
Heykel Sanat

Nagato Iwasaki ve Bilimkurgu Karakterlerini Andıran Ahşap Heykelleri

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Japon sanatçı Nagato Iwasaki, dalgaların sahile savurduğu odun parçalarından dünya dışı figüratif heykeller yaratıyor. Uzun, belli belirsiz boyutları ve soyutlanmış vücut parçalarıyla bu figürler, bilim kurgu filmlerindeki karakterleri andırıyor. Heykellerine ”Torso” adını veren sanatçı, gerçek boyuttaki heykelleri oluşturan ahşap parçalarını tek tek işleyip düzgünleştirmeye büyük bir özen göstermiş. Sanata olan bu adanmışlık, esrarengiz bir görsel imajıyla sonuçlanmış.

Japon sanatçı Nagato Iwasaki Bu Heykel Serisi İçin 25 Yıl Boyunca Çalışmış

Iwasaki, ahşap parçalardan heykel yapma fikrini Sugara Körfezi’ndeki dalgaların karaya attığı odunla karşılaştıktan sonra geliştirmiş ve insan kaslarına ve organlarına benzediğini keşfetmiş.

Nagato Iwasaki ilhamını doğadan alan bu heykel serisi üzerinde 25 yıl çalışmış ve 2010 yılında tamamlamış.

Sanatçı, insan figürlerini oluştururken dalgaların karaya attığı tahta malzemesinin farklı kombinasyonlarını kullandığından, bu ürkütücü heykellerin her biri benzersiz bir yapıya sahip. Bazı figürler, pürüzsüz, sanki dünya dışından gelmiş kafa yapıları ve minimal yüz hatlarıyla daha “eksiksiz” görünürken, diğerleri daha parça parça – başsız, kolsuz ya da sadece parçalanmış olarak sergileniyor.

Iwasaki eserlerini yapış sürecini şöyle açıklıyor: “Şu anki Torso çalışmasından önce ahşaptan insan vücudunu anlatan birkaç heykel yaptım. Bu parçalar için ahşabı işledim ve cıvata ve çivi gibi sabitleme aletleri kullandım. Stüdyom, şehrin güney ucundaki bir kasabada bulunuyor. Yamanashi vilayeti, ancak Shizuoka yönünde araba ile Suruga Körfezi’nden sadece 30 dakika uzaklıkta. Bir tayfundan sonra o tarafa giderseniz, her zaman sahilde yıkanmış bir sürü ağaç parçası bulabilirsiniz.”

Cinsiyetsiz Figürler: Torso Heykel Serisi

Dahası, heykeller bittiğinde Iwasaki, unutulmaz görünümlerini vurgulamak için onları farklı ormanlık manzaralarda da sergilemiştir. Fotoğraflardaki androjen ahşap figürler, insan yaşamının olmadığı ıssız bir dünyada yürüyor gibi görünüyor.

Bu büyüleyici heykellerin yanı sıra, Iwasaki aynı zamanda başarılı bir ressam, illüstratör ve dijital sanatçı. Eserleri 1980’li yıllardan beri dünyanın dört bir yanında sergileniyor ve ödüller alıyor.

Iwasaki’nin daha figüratif heykellerini görmek  ve portföyünün tamamına erişmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: creativeboom.com

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Heykel Nedir? Heykel Sanatı Hakkında Merak Edilenler