Kışkırtıcı ve Cinsellik Temalı 10 Roman
Kültür ve Dahası

Kışkırtıcı ve Cinsellik Temalı 10 Roman

Murat S.
Murat S.

Sanatta müstehcenlik ya da uygunsuzluk tanımı çok tartışmalı bir kavram olmasıyla beraber toplumların ahlaki algılarını sorgulayan ve zorlayan pek çok sanat eseri mevcuttur. Bazıları yasaklanmış, kimileri imha edilmiş ve bir kısmına da erişim, sadece hukuki olmayan yollarla mümkün durumdadır. Tarihin her döneminde çoğunlukla siyasal, dini ve politik içerikteki müstehcen yapıtlar olduğu gibi, bunların sorgulayıcı ve yıkıcı etkilerinden çekinen otoriteler de bakidir. Ne var ki siyasal yapıları, kişileri ve dini algıları eleştiren eserlere göre daha fazla kişiye ulaşan ve aleniyet kazanan ‘erotizm’ kavramı, halen daha ilgi çekici ve talep görür durumdadır.

Bu yazımızda erotizm temalı 10 adet romanı yakından inceleyeceğiz.

1- Sabbath’ın Tiyatrosu - Philip Roth, Çevirmen: Kıvanç Güney, Monokl Yayınları

Altmışlı yaşlarında eşini kaybeden kukla oynatıcısı Mickey Sabbath’ın bedenini yeniden keşfetmesini anlatan roman, telefonla cinsel içerikli konuşma hizmeti veren bir şirket çalışanı kadınla yaptıkları sohbetleri ve Mickey’in hazlarındaki değişimleri içeriyor. Geçkin yaşlardaki bir erkeğin ergenlik günlerindeki enerjiye ve iştaha kavuşmasını hem mizahi hem de erotik bir dille anlatan yazar, günümüzde ‘konuşarak yapılan sevişmelere’, yıllar öncesinden değinmiş oluyor.

2- Kötü Davranış - Mary Gaitskill

Henüz Türkiye’de yayınlanmamış bir roman olmasına karşın, bu romanı ‘Sekreter’ filminin senaryosu olarak bilmekteyiz. Hülya Avşar ve Tolga Savacı’nın başrollerinde olduğu filmin senaryosu kitaptaki anlatıma kıyasla oldukça kibar ve naif fakat kitap hiç de öyle değil. Bir patronun zihnindeki cinsel fanteziler için sekreteriyle yaptığı anlaşmayı konu eden yazar, yer yer mazoşizm öğelerini de kullanarak oldukça kışkırtıcı bir öykü anlatıyor.

3- Sana Ait Olan - Garth Greenwell

Yine Türkiye’de halen yayınlanmamış olan roman, ilk gençlik dönemlerinde bedenini öğrenen ve cinsel keşiflerde bulunan Mitko’nun kısmen dramatik ve haylaz duygularını konu ediyor. Kendisini ‘inciten’ ilk erkek arkadaşının yaşattığı duygular üzerinden cinsel sarsıntılara da değinen yazar, zaman içinde üstesinden geldiği durumu nihayet lehine çevirdiği öyküsüyle dikkat çekiyor.

4- Bir Spor ve Bir Eğlence - James Salter

Maalesef Türkçemize kazandırılmamış bu roman, orijinal ismi olan ‘A Sport and a Pastime’ başlığıyla bir belgesele dönüştürülüp yayınlandı. Hava Kuvvetleri’nden emekli Salter isimli roman karakterinin yerleştiği küçük bir Fransız köyünde baştan çıkardığı bir kadınla aralarında gelişen aşkı konu ediyor. Romantik bir ilişki olarak başlayan sürecin süratle cinselliğe dönüşmesi ve her iki karakterin de içinden gayet ateşli insanlar çıkması, okuyucu hem şaşırtıyor hem de aşk ve cinsellik ilişkisini sorgulatıyor.

5- Bedende Yazılı - Jeanette Winterson, Çevirmen: Süheyla Mathews, Sel Yayınları

İyi ki Sel Yayınları var dedirten roman, koşulsuz sevginin insan bedeninde bıraktığı izleri, arzuları, tutkuyu ve şehveti şiirsel bir dille anlatıyor. Üstelik cinsiyet kavramının temelini oluşturan toplumsal tanımlamaları, sınıf, ten ve renk beklentilerini aşarak, okuyucu için kişisel bir dil oluşturuyor.

6- Rachel Dosyası - Martin Amis, Çevirmen: Koray Atak, Gendaş Yayınları

Yirmili yaşlarında oldukça hareketli bir yaşam süren Charles, olgun bir kadınla birlikte olma tutkusuyla her şeyi incelikle hesapladığı bir plan yapar. Gözüne kestirdiği Rachel’i baştan çıkarmak için yaptıklarıyla ve hiç de hesap ettiği gibi gitmeyen olaylarla devam eden roman; okuyucuya esprili, kurnaz, kibirli ve tutkulu bir aşığın hikâyesini sunuyor.

7- Şehvet - Susan Milton

Bir gençlik öyküsü olan kitapta 1980’lerin kolej öğrencileri, havuzlu ev partileri, içki ve uyuşturucu madde kullanımı, kalabalık halde yaşanan cinsel ilişkiler ve ihanetler yer alıyor. Tüm bunları birer övgü ya da yergi dili kullanmadan, tarafsız ve merak uyandırıcı şekilde anlatmış olan yazar, gençlik yıllarında yaşanan cinsel deneyimlerin hem yapıcı, hem de yıkıcı etkilerini vurgulamış oluyor.

8- G. - John Berger, Çevirmen: Tomris Uyar, Metis Yayınları

Listemizin ilginç kitaplarından biri olan bu eserde hem 18 yüzyıl Avrupası’nın işçi ayaklanmalarını ve diğer siyasal gelişmeleri, hem de dönem insanlarının cinsel bağlarını ve ilişki içerisindeki davranışlarını okumaktayız. Booker ödüllü yazar, sadece iki yüz yıl kadar önceki toplum yapısının cinsel davranışlarını ele alarak, ilişkileri günümüz insanlarıyla kıyaslama olanağı sunuyor. Tomris Uyar’ın enfes çevirisiyle akıcılığını koruyan eser, ülkemizde yayınlanmış en iyi erotik eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

9- Çiftler - John Updike, Çevirmen: Nili Tlabar, Taç Kitapları

1971 yılında Türkçe tercümesi Ankara’da yayınlanan roman, listemizin en çok tepki alan ve ayıplanan eseri olarak öne çıkıyor. Çünkü evlilik kurumunu cinsellik üzerine inşa eden anlayışa bir itiraz ve ifşa olarak yazılan romanda, çiftlerin ‘olağandışı’ cinsel fantezilerini ve eş değiştirmeye varan davranışlarını konu ediyor. Sansürlendikçe daha popüler hale gelen kitap, yayınlandığı yıl Amerika’daki tüm satış grafiklerini altüst etmişti. Yazar John Updike’ın müthiş gözlem yeteneği, evlilik kurumundaki riyakârlığı, sadakatsizliğin boyutlarını ve dışarından gayet muhafazakâr ve mutedil görünen ailelerin içinde yaşanan cinsel sıra dışılıkları ustalıkla anlattığı romanda, dikkatli okurlar için günümüz ‘çiftlerine dair’ pek çok ipucu yer alıyor.

10- Kâğıttan Gemi - Scott Spencer, Çevirmen: Bahar Karakaş, Ephesus Yayınları

Bir kaza sonrası dönüp yerleştiğiniz memleketinizde size kucak açan yakınlarınızdan birinin annesine âşık olsaydınız ve bu kadının da kocası hayatta olsaydı neler yaşardınız? Kurgusu sadece cinsel çekim ve karşı konulamaz duygular olduğu kadar bir de cinayet içeren romanda, tensel çekim ve günah üzerine şahane tespitler yer alıyor. Korkuyla karışık kaçamakların, masum görünen ancak gittikçe cüretkâr bir hale dönüşen temasların ve sahip olma-olunma duygusunun doyulmaz hazzına değinen yazar, aşkın bir afet gibi önü alınamaz gerçeğini ortaya koyuyor.

Nabokov’un Lolita’sı, Panarello’nun Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi ve James’in Grinin Elli Tonu gibi popüler kültürün ‘ürünü’ haline getirilmiş eserlerden ayrılıp, hem daha kapsamlı hem de daha derinlemesine erotik edebiyat ve roman okumaları için listemizin yararlı olacağını umuyoruz.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Dünyanın En Eski Rehber Kitabı: Kamasutra