İç Mimarlık Bölümü Nedir, Mezunları Ne İş Yapabilir?
Eğitim

İç Mimarlık Bölümü Nedir, Mezunları Ne İş Yapabilir?

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

İç mimarlık bölümü, günümüzde en çok rağbet gören bölümler arasında yer alır. Program kapsamında öğrencilere tasarımın geçmiş yıllardan günümüze dek geçirdiği evreler ve değişimler aktarılır. Üstelik temel tasarım derslerinin dışında atölyelerde proje hazırlayan öğrenciler sıkça pratik yapma şansına erişir.

İç Mimarlık Bölümü Hakkında

İç mimarlık bir binanın iç kısmında gerçekleştirilen yapısal değişikliklere bağlı düzenlenen mimari dalı olarak bilinir. İç mimarlık mesleğini icra eden kişiler, belirlenen bir işlevin ya da pratik bir amacın ya da estetik tercihin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tasarımlar oluşturup sonrasında da özelleştirirler. Çoğu zaman mimarlıkla sıklıkla karıştırılır. Mimarlar binaların dış cephe tasarımları ile ilgilenirken, iç mimarlar binaların iç tasarımları üzerine çalışmalar yürütürler. İç mimarlık alanında meslek seçimi yapmadan önce de tasarım dünyasından mutlaka haberdar olmak gerekir. Şimdi kariyerlerini iç mimar olarak sürdürmek isteyen kişilerin bilmeleri önem arz eden şeyleri ara başlıklar halinde sıralayalım.

Dekoratör ve İç Mimarlık Arasındaki Farklar

İç mimar ve dekoratör arasındaki fark nedir? Diye sorduğunuzda alacağınız cevap şüphesiz “tahsil” olacaktır. Kumaşlar, renkler ve tekstil ürünleri ile oynamayı seven herkes dekoratörlük yapabilir. Sadece kendi ismine özel bir kartvizit bastırması yeterlidir. Ancak iç mimar olabilmek için mutlaka ön lisans veya lisans eğitimi alma şartı bulunur.

İç Mimarlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mimari tasarım belirli bir düzeyde bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden iç mimarlık bölümü okumadan önce iç mimaride nelerin önemli olduğunu bilmek de son derece önemlidir. Gelin şimdi bu maddeleri beraber inceleyelim.

Tasarımlarda Uzmanlık Sergilenmesi Gerekir

İç mimar olarak çalışmak için mekânsal düzenlemeler ve renk, tekstil alanı için de doğuştan gelen bir yeteneğiniz olmalıdır. Örneğin; evinizi dekora etmekten ve tasarımında değişikler yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Başarılı bir kariyer hedefliyorsanız mutlaka hayallerinizi takip etmeniz gerekir. İç tasarımlarda boya ve kumaş renk örneklerine bakmaktan çok daha fazlası mevcut.

Kumaş Seçimi ve Renkler Oldukça Eğlenceli

Renkler, mobilyalar ve kumaşlar iç mekân tasarımında son derece büyük rol oynar. Fakat iç mekân tasarımcılarının ihtiyaç duyduğu pek çoğu daha az eğlenceli ve daha çok iş gibi gözüken birçok farklı görev vardır. Her şeyden önce iç mimarlar, tasarım tarihi, binaların yapısal bütünlüğü, kavram, etik, psikoloji ve CAD destekli çizim gibi konularda iyi bir şekilde eğitilmelidir. Başarılı olabilmeleri için de geniş bir beceri yelpazesine sahip olmaları gerekir. Çünkü iç mimarlar yalnızca ev sahipleriyle sınırlı kalmayarak, inşaatçılar, devlet kurumları, mimarlar ve çeşitli işletme sahipleri ile de çalışmakla yükümlü olabilir. Kısaca iç mimarlık mesleğini kusursuzca icra edebilmek için eğitimli olmanızın yanında bakış açınızın da yüksek olması şarttır.

Maaş Düşündüğünüz Kadar Yüksek Olmayabilir

İç mimarlığın kapsamlı bir eğitim süreci içerdiğinden bahsetmiştik. Bu sebeple alacağınız para için de yüksek beklentiye girmeniz muhtemeldir. Alacağınız maaş, eğitim, yer, iş deneyimi ve çalıştığınız şirketin büyüklüğü gibi pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Örneğin mobilya firmasında çalışan bir mimar yüksek ihtimalle üst düzey bir mimarlık şirketinde çalışan kişiden daha az maaş alacaktır. Mümkün olduğunca daha çok iş üstlenerek kazanacağınız tecrübe neticesinde alacağınız ücreti belirleyebilirsiniz. Üstelik iç mimarlık, yapı yönetmelikleri, yasaları ve yapısal tasarım gibi alanlarda eğitim alan kişiler şüphesiz mesleğinde daha büyük ilerleme kaydedecek ve başarı sağlayacaktır. Ayrıca iç mimarlık mesleğini icra eden bir kişi olarak değişik karakterdeki insanlarla iletişim halinde olacağınızı da unutmamalısınız.

Kontrol Her Zaman Sizde Olmalıdır

Unutulmamalıdır ki başarılı bir iç mimar, radikal ve sakin alınan kararlarla müşterileri tasarım seçeneklerinin kontrolünde olduğunu hissettiren ve olumlu sonuçlar almaya yönlendiren kişidir. İç mimarlar tasarım kararlarını ve müşteri taleplerini sürekli dengelemelidir. Gerçekleştirmiş olduğunuz ve gerçekleştireceğiniz projeleri sergileyen bir portföy çıkış işlerinizin anahtar kelimesi olacaktır.

Olmazsa Olmaz: Portföy Geliştirin

Gün boyu renkler ve tasarımlar hakkında konuşmanız son derece kolaydır. Fakat tasarımlarınızı ve projelerinizi sergileyen sıra dışı bir portföy oluşturmadıysanız, sağladığınız başarı da size yeterli gelmeyecektir. Okuldan yeni mezun olduysanız ya da iş dünyasına yeni adım attıysanız, hizmetlerinizi ücretsiz veya indirimli olarak sunmanız gerekebilir. Bu yöntemin portföy başlatmanın en iyi yolu olduğunu da ekleyebiliriz. Ayrıca yerel satıcıları, tedarikçileri tanıyarak gelecekte iyi projeler geliştirmek için de etkili bir çözümdür. Herkesi mesleğine en alt basamaktan başladığını unutmamalısınız. Biraz çaba sarf ederek, deneyim kazanarak doğru pazarlama ile iç tasarım kolunda başarılı bir güç kaynağı oluşturabilirsiniz.

Mimari Bölümlerde Rekabet Oldukça Yoğundur

İç mimarlık rekabetin son derece yoğunluk gösterdiği meslek dallarından biridir. Öncelikle başarının en büyük anahtarının kendinizi fark etmekten geçtiğini bilmelisiniz. Rekabet için en önemli faktörler ise iyi bir eğitim almak ve kendinizi geliştirmektir. Yaşlılara yönelik tasarım çalışmaları, nüfus artışı, yeşil tasarım ve modern mimari gibi eğilimleri inceleyebilirsiniz. Tasarımın bu özel dallarında eğitim almak size piyasa da prestij ve üstünlük kazandırması kaçınılmaz olacaktır. Tasarıma dair yazılan yayınları ve web sitelerini takip etmek, farklı tasarımcılarla sürekli iletişim halinde olmak da size avantaj sağlar.

Düşük Bütçeyle 3 Boyutlu Tasarımlar Sunun

Günümüzde tasarım yazılımı gibi geliştirilen teknolojik yenilikler sayesinde iç mimarlar yepyeni bir sanal tasarım dünyasını keşfedebilme şansına sahipler. Müşterilere birkaç tane ücretsiz 3 boyutlu tasarım sunmak onlara olumlu sonuçlar şeklinde geri dönüş sağlayacaktır. Benzer işleri daha makul fiyatlar bazında yapmak iç mimarlara itibar kazandıracağı gibi kariyerlerinde de daha çok yükselme fırsatı sunacaktır.

Yasalar ve Kanunlar Hakkında Fikir Sahibi Olun

İç mimarlar bina kodları ve yerel yasalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yasalar kimi zaman size sıkıcı gelebilir ancak mesleğinizi kusursuz bir şekilde icra etme taraftarıysanız mutlaka bilmelisiniz. Sıhhi tesisat, elektrik ve yük taşıyan duvarları öğrenmek size cazip gelmese de öğrenmeniz şarttır. Bu tür bilgilere sahip olmak, dekoratöre kıyasla iç mimara büyük avantaj sağlar.

Müşterilerin Tarzı Önceliğiniz Olsun

İç mimarlar müşterilerine çeşitli tasarım stilleri sunabilirler. Ancak burada hangi stillerin kendilerine uygun olduğunu seçmenin müşterilere bağlı yürütüldüğünü de hatırlamaları önem arz eder. Başarılı bir iç mimar tarzları sunarak müşteriyi sorumlu hissetmek adına müşteriyi daima doğru tasarım seçimine yönlendirmelidir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Sadelik Her Zaman Güzeldir: Minimalist Dekorasyon

Minimal Fantezi ile Tanışın: Madrid’deki Pembe Ev