Zıtlıklar Onun Fotoğraflarıyla Anlamlı: Gi Seok Cho
Fotoğraf Sanat

Zıtlıklar Onun Fotoğraflarıyla Anlamlı: Gi Seok Cho

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Her yıl *British Journal of Photography, uluslararası uzmanlar tarafından yüzlerce aday arasından seçilen sanatçıların yer aldığı ”Ones To Watch” adlı kitabını sanatseverlere sunuyor.

*British Journal of Photography; fotoğrafçılık, fotoğrafçıların profilleri, makaleler analizler ve teknolojik konular üzerine 1854 yılından bu yana yayımlanan dünyanın en eski fotoğraf dergilerinden bir tanesidir.

Fotoğraf Nedir? Fotoğraf Sanatı ve Tarihsel Gelişimi
Günlük hayatta hepimiz fotoğraf çekeriz. Elimizdeki akıllı telefonlarla ya daprofesyonel fotoğraf makineleriyle her anı ölümsüzleştirmek isteriz. Sonyıllarda popüler bir meslek haline gelen fotoğrafçılığın alt yapısını oluşturan fotoğraf nedir ve fotoğraf sanatı hakkındaki konuları ve gelişim sür…

Gi Seok Cho: Zıtlıklarıyla Uyum Yaratmakta Oldukça Başarılı

Bu sene kitapta yer alan dikkat çeken sanatçılardan bir tanesi ise Gi Seok Cho. 1992 Kore doğumlu fotoğrafçı, internet ile büyüyen bir nesilden geliyor. On yıldan kısa bir süre içinde, sanal ve dijital görüntü havuzu, fiziksel dünyayı kavrama şeklimizi değiştirdi. Geleneksel etkilerinin, teknolojisinin ve ilerlemesinin yanında oturmak, projelerin ve fikirlerin geliştiği temel bir ilham kaynağı haline geldi.

Bütün fotoğraflar © Gi Seok Cho.

Zıtların uyumundan gelen güzelliği seviyorum. Tesadüfi şeylerin benim için çok iyi ilham kaynağı olduğu bit pazarlarında eski şeyler buluyorum.

Gi Seok Co İşe Bir Grafik Tasarımcısı Olarak Başlıyor

Fotoğraf sanatçısı Gi Seok Cho’nun dinamik portrelerine nüfuz eden bir gerçeküstü duygusu var. Özenle oluşturulmuş her görüntüde renkler, aydınlatma ve dekorlar modeli fantastik bir karaktere dönüşmüş. Seul’de doğan Cho’nun grafik tasarıma başlangıcı; Seul’de çalışmaya başladıktan sonra fotoğrafçılığa geri döndü. Sanatçı bu durumu “Gençken sanat yönetmeni olmak istedim” diye açıklıyor. Bunu yapabilmek için tüm alanları yaparsam daha iyi bir sanat yönetmeni olabileceğimi düşündüm. Bu yüzden grafik tasarımda el ile bir şeyler yapmayı sevdim, bu yüzden set tasarımını da keşfetmeye başladım. Ondan sonra sanat yönetmeni olarak çalışmaya başladım ve daha sonra doğal olarak fotoğraf çekmeye başladım çünkü kendi resimlerimi yaratmak istedim ve tüm bu süreçlerin üzerinden geçmek istedim.

Gi Seok Eserlerinde Orkideleri Kullanıyor

Her fotoğraf farklı olsa da, daha yakından sorgulandığında Cho’nun yaratıcı yaratıcılığı arasında yinelenen bir dizi motif var bulunuyor. Kelebekler ve çiçekler, özellikle orkideler sık sık fotoğraflarında ortaya çıkıyor. Orkideler sadece Kore kültüründe en çok saygı duyulan çiçekler arasında değil, aynı zamanda pek çok olağandışı nitelikleri nedeniyle Ying ve Yang’ın uyumunu, uzun ömürlülüğünü ve maneviyatını temsil ediyor. Aranjmanları tutumlu, ancak özellikle ve fotoğrafçının güzelliğin saflığını ifade etmenin bir yolu olarak kullanılıyor.

“Bence [çiçekler] çevremizdeki herhangi birinin güzel olduğunu düşünebileceği en kolay şey”

diyor. Benim için portre çekmek gibi. Onları dönüştürerek ve yeniden birleştirerek kendi düşüncelerimi onlar aracılığıyla ifade etmeye çalışıyorum. ”

Cho’nun yaratıcı ve koyu kahverengi moda başyazısına doğal olarak katkıda bulunan canlı tarzı gözden kaçmadı. Çalışmaları Vogue Korea, Elle Korea, Esquire Korea, Adidas, Solid Homme, Cartier ve diğer birçok ünlü moda markası tarafından görevlendirildi.
Koreli fotoğrafçının ayrıca kendi lüks giyim ve mücevher etiketi Kusikohc var ve şu anda dördüncü koleksiyonunu hazırlıyor. Sanatçı markasını, gelecekte daha fazla zaman ayırmayı ve güzellik arayan kişisel çalışmalarına devam etmeyi umduğu bir şey olarak tanımlıyor.

Sanatçının Web Sitesi: chogiseok.com

Kaynak: bjp-online.com