Londra Doğa Tarihi Müzesi’nce Düzenlenen Yarışmanın Kazanan Fotoğrafları Belli Oldu
Fotoğraf

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nce Düzenlenen Yarışmanın Kazanan Fotoğrafları Belli Oldu

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Özellikle vahşi yaşam fotoğrafçılığı en meşakkatli fotoğraf alanlarından bir tanesidir. Londra Doğa Tarihi Müzesi tarafından her yıl düzenlenen "Yaban Hayatı Fotoğrafçısı" yarışması, dünyanın en uzun soluklu ve en prestijli doğa fotoğrafçılığı etkinliği olarak kabul ediliyor. Salı günü kazananları açıklayan müze, 95 ülkeden 50.000'den fazla başvuru aldığını söyledi. Bu yıl 57.si düzenlenen yarışmaya katılanlar, "özgünlük, anlatım, teknik mükemmellik ve etik uygulama" açısından uluslararası uzmanlardan oluşan bir panel tarafından değerlendirildi. Müze, "İki Büyük Ünvan kazananı, doğal dünyamızın büyüleyici güzelliğini zengin habitatlar, büyüleyici hayvan davranışları ve olağanüstü türlerle sergileyen 19 kategori kazananından seçildi" açıklamasını yaptı.

"Creation", Laurent Ballesta, Fransa, kazanan, kategori: sualtı. Ballesta, üç kamuflaj orfozunun yumurta ve sperm bulutundan çıkarken objektifini derinliklere çevirdi. Ballesta ve ekibi, beş yıl boyunca bu lagüne döndüler ve kamuflajlı orfozların yıllık yumurtlamasını görmek için gece gündüz dalış yaptılar. Hatta hava karardıktan sonra balıkları avlayan resif köpekbalıkları da onlara katıldı.

Yılın en yeni Yaban Hayatı Fotoğrafçısı, fotoğrafı çekmesi yıllar alan Fransız sualtı fotoğrafçısı ve biyolog Laurent Ballesta oldu. Gelin şimdi yarışmanın kazanan birbirinden muhteşem vahşi yaşam fotoğraflarına beraber bakalım.

"Dome home", Vidyun R Hebbar, Hindistan, kazanan, yaş kategorisi: 10 yaş ve altı. Vidyun, yanından tuk-tuk geçerken bir çadır örümceğini izledi. Yerel tema parkını keşfederken, duvardaki bir boşlukta işgal edilmiş bir örümcek ağı buldu. 
"Dev semenderlerin ürediği yer", João Rodrigues, Portekiz, kazanan: amfibiler ve sürüngenler kategorisi. Rodrigues, sular altında kalmış ormanda birbirine kur yapan bir çift keskin nervürlü semender karşısında şaşırmıştı. Yeraltı nehirlerinin taşmasıyla yalnızca olağanüstü şiddetli yağışlı kışlarda ortaya çıktığı için, bu göle dalmak Rodrigues 5 yıl boyunca beklemişti.
"Odadaki fil", Adam Oswell, Avustralya, kazanan, kategori: foto muhabirliği. Oswell, su altında genç bir fili izleyen hayvanat bahçesi ziyaretçilerini objektifine yansıttı.
"Yüksekten uçan alakarga, Lasse Kurkela", Finlandiya, kazanan, yaş kategorisi: 15-17 yaş. Kurkela, Sibirya alakargasının yemeğini saklamak için bir ladin ağacının tepesine uçmasını izledi. Genç sanatçı, yaşlı ladinlerin hakim olduğu ormanda küçücük olan Sibirya alakargasının fotoğrafında bir ölçek duygusu vermek istedi. Alakargaların uzaktan kumandalı kamerasına alışması için peynir parçalarını kullandı.
"Bedazzled", Alex Mustard, Birleşik Krallık, kazanan, kategori: doğal sanat. Mustard, tüylü bir yıldızın kolları arasında saklanan hayalet bir boru balığı buldu. Mustard her zaman genç bir hayalet boru balığının böyle bir görüntüsünü yakalamak istemişti ama genellikle tüylü yıldızlarda yalnızca daha koyu renkli yetişkinler buluyordu.
"Yansıma", Majed Ali, Kuveyt, kazanan, kategori: hayvan portreleri. Ali, bir dağ gorilinin yağmurda gözlerini kapadığı anı yakaladı. Ali, neredeyse 40 yaşındaki bir dağ gorili olan Kibande ile tanışmak için dört saat boyunca yürüdü. Ali, "Tırmandıkça hava daha sıcak ve nemli hale geldi" sözleriyle yolculuğunu anlattı. Serinleyen yağmur yağmaya başladığında, Kibande açıkta kaldı, duşun tadını çıkarıyor gibiydi.
Angel Fitor, İspanya'nın "Cichlid of Planet Tanganyika" portföyünden Face-off, kazanan, Portföy Ödülü. Fitor, Afrika'nın Tanganyika Gölü'ndeki çiklit balıklarına samimi bir bakış sunuyor. İki erkek çiklit balığı bir salyangoz kabuğu için çene-çene kavga ediyor. Yarı gömülü kabuğun içinde ise yumurta bırakmaya hazır bir dişi var. Fitor, üç hafta boyunca bu tür çarpıcı arayarak göl yatağını devamlı izledi.
Martin Gregus, Kanada/Slovakya, Rising Star Portföy Ödülü kazanan "Deniz ayıları için kara zamanı" portföyünden. Gregus, kutup ayılarını yazın karaya çıktıklarında farklı bir ışıkta yakalamış. Sıcak bir yaz gününde, iki dişi kutup ayısı serinlemek ve oynamak için sığ sularına gitti. Gregus bu anı yakalamak için bir drone kullandı.

Kaynak: npr.org