Sanatperverlerin Sevgisini Kazanacak 6 Oyun
Eğlence

Sanatperverlerin Sevgisini Kazanacak 6 Oyun

Osman Kapusuz
Osman Kapusuz

Oyun ve uygulama yapıları yeni bir boyut atlayarak, birçok disiplini bir arada barındıran görsel şölenler sunmaya devam ediyor. Günümüzde oyunlar artık 7’den 70’e herkese hitap edecek konuma geldi. Bunların arasında tabii ki de sanatpeverleri mutlu edecek oyunlar bulunuyor. Bu oyunlar aynı zamanda sürrealizm, tasarımsal öğeler ve sanatsal aktiviteler gibi birçok öğeye de sahip. Sanatperverlerin ilgisini çekecek, müziklerine kadar tasarlanmış 6 oyun bu listede. Haydi başlayalım!

1- Stardew Valley

İlk sırada Stardew Valley var. Oyun tür olarak indie game şeklinde tasarlanan bir kurguya sahip. Nedir bu indie game diye soracak olursanız eğer, herhangi bir finansal destek olmadan geliştirilen bağımsız oyunlara indie game adı veriliyor. Yukarıda da belirttiğim gibi oyunun yaratıcısı Eric Barone  kendi imkanları ile oyunu baştan aşağıya tek başına geliştirmiş.

Oyunun konusunu ve oynanışına kısaca anlatacak olursam, oyun 2 boyutlu, açık uçlu ve içerisinde tamamen kendi imkanlarınızla tasarlayacağınız bir dünyayı barındıran çiftlik rol yapma (RPG) oyunu. Oyunumuzdaki ana karaktere mektup gelmesiyle hikaye başlıyor. Bu mektupta dedesinin çiftliğini karakterimize emanet ettiğini öğreniyoruz. Oyuna başladığınızda göreceğiniz gibi çiftlik harabe durumda ve her tarafı otla bürünmünmüş bir halde. Evimiz eski ve harabe olmuş tek odalı bir ev. Bu halde olan çiftliği alarak koşulları iyileştirip, geçinmeye çalışıp bir yandan da yaşadığınız köye uyum sağlamaya çalışıyoruz. Burada tek yaptığınız tabii ki bitki yetiştirmek değil. Birçok alanda (balıkçılık, madencilik, hayvancılık vb.) bir şeyler üretme ve geliştirme şansınız mevcut. Örneğin, hayvancılık alanında tavuk ve ördek bakabilir, onlardan topladığınız yumurtalar ile mayonez yapıp satabilirsiniz. Ama bunun için öncelikle mayonez makinesi yapmanız gerekiyor. Tabii ki bu makineleri, hayvanların kalacağı yerleri vb. gibi şeyleri yaparken bunların malzemesini toplamanız gerekiyor. Bazı durumlarda bu malzemeleri toplamak da yetmiyor. Örneğin bakır topladınız, bunu herhangi bir eşyayı yapmakta kullanabilmek için önce işlemeniz gerekiyor. Bunun gibi sürekli birbirine bağlı crafting işleri de mevcut.

Oyunda aynı zamanda küçük görevler de var. Bu görevleri tamamlayarak ödüller kazanabilirsiniz. Köyde yaşayan insanlar belirli saatlerde çalışıp sonrasında köyün barında sohbet ediyorlar veya farklı aktiviteler yapıyorlar. Özetle yaşayan, macera dolu bir köy içerisinde oynuyoruz, bu da oyunu daha eğlenceli bir hale getiriyor.

Stardew Valley (PC, Nintendo Switch, Android, PlayStation, macOS)
Adeta Birer Sanat Eseri Olan Mobil Oyunlar
Öyle oyunlar vardır ki insanı başka diyarlara alır götürür, grafikleriyle “Bubir sanat eseri yahu!” hissini uyandırır. Oyun sektörü her geçen gün büyüyen birsektör haline gelirken oyun tasarımcıları da dur durak bilmeden adeta sanateseri niteliğini taşıyan birbirinden muhteşem oyunlar üretmeye de…

2- The Curious Expedition

Curious Expedition 19yy.'ın sonlarındaki gezginlere benzediğiniz bir keşif oyunu. Ünlü kişilerle birlikte, şöhret, bilim ve hazineler için daha önce keşfedilmemiş bölgelere eşi görülmemiş seferler yapmaya başlıyorsunuz. Gömleğinizi, kaskınızı, çizmelerinizi giyin ve gizemle dolu  bir dünyayı keşfedin! Her oyunu benzersiz yapan bir hikayeyle, kendinize ait maceranızı deneyimleyebilirsiniz.

The Curious Expedition (PC, PlayStation, Xbox)

3- Terraria

Kaz, topla, keşfet, inşa et! Bunların hepsi kulağa nasıl geliyor? Aslında bu heyecan dolu macera oyununda hiçbir şey aslında bu kadar basit değil. Dünya sizin tuvaliniz ve gördüğünüz her şey ise boyalarınız! İşinize yarayan donanımlar, para ve diğer değerli eşyalar için madende kazı yapıp, kendi dünyanızı tasarlamak için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları toplayabilirsiniz. Bir ev, bir kulübe, hatta bir kale bile inşa edebilirsiniz. Muhtemelen insanlar sizinle yaşamaya gelecektir ve belki de yolculuklarında size de yardımcı olacak çeşitli mallar satacaklardır. Ancak dikkat etmelisiniz, bu oyunda sizi bekleyen birçok zorlu görev bulunuyor.

Terraria (PC, Android, PlayStation, Xbox)

4- Superbrothers: Sword & Sworcery

Yorumları okuyunca insanların öve öve bitiremediği bir diğer oyunla karşı karşıyayız. Henüz yeterli düzeyde oynamadığım için eleştiremeyeceğim ama en kısa zamanda yazıya ekleyeceğim. Achievement in Art ödülü aldığını öğrendikten sonra oynamaya karar verdim ancak henüz nedenini anlayamadım bu ödülü neden aldığının. Oyunda çeşitli şarkı sözleri çalıyor ve bunları tweetleyebiliyorsunuz. Bu arada oyun müzikleri de Jim Gutherie tarafından yapılmış.

Superbrothers: Sword & Sworcery EP, görsel-işitsel stile vurgu yapan keşif amaçlı bir aksiyon macera oyunu. Efsanevi küçük bir diyarı dolaşabilir ve savaşmak için bir kılıç kullanabilirsiniz. Üstelik Twitter üzerinden arkadaşlarınızla iş birliği yapabilir, ayın evrelerinden etkilenen bir video oyunu dünyasını deneyimleyebilir ve gezgin bir savaşçı keşişin görevlerini tamamlamasına yardım edebilirsiniz.

Superbrothers: Sword & Sworcery (PC, Android)

5- Monument Valley

Bugüne kadar oynadığım, zeka gücünü ve algı sınırlarını en çok zorlayan oyunu anlatacağım. Çarpıcı derecede güzel ve gizemli bir dünyada kendini bir sebepten dolayı affettirmek isteyen karakterin yol uluğuma tanık olacağınız Monument Valley'yi anlatmadan bu yazıyı bitirmek istemiyorum. Grafiklerinin güzelliği kadar hareketle etkileşimli ses efektleride oynarken insanı adeta büyülüyor. Tablet ekranında olmasına rağmen kendinizi adeta başka bir dünyanın içinde buluyorsunuz. Oyunun her bölümü çizimleri ile algı sınırlarımızı zorlayan M.C Escher’e selam göndermeyi unutmamak gerekir.

Sessiz prenses Ida ile imkansız ortamlar ve yanıltıcı bulmacalarda bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu farklı, sürreal ve gizemli dünyaları keşfetmek için yollar oluşturarak bu meditasyon niteliğinde rahatlatıcı bulmaca oyununu kesinlikle deneyimlemelisiniz. Monument Valley: Panoramik Sürüm'ün yeni genişletilmiş dünyasına adım atabilir ve hiç olmadığı kadar şaşırtıcı imkansızlıkları deneyimleyebilirsiniz.

Oyunumuz geometriyi kutsal varlık gibi dillendiren yazılar ile başlıyor. Ana karakter olan prenses, her bölümde perspektif algınızı bozacak bölümleri geçmeye çalışıyor. Oyunun ve bölümlerin Türkçe olması oldukça iyi. Çoğu kişinin 10 üzerinden 10 puan verdiği oyunun tek kötü özelliği sadece 10 bölümden oluşuyor olması. Umarım daha uzun bölümler eklenir. Bu oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Monument Valley (PC, Android)

6- Icycle: On Thin Ice

Listede sürreal bir oyuna yer vermesem olmazdı. Sanat, film, müzik, görsel tasarıma dair her şey Icycle'da mevcut. Oyunda aklınıza gelmeyecek detaylarla yönlenebiliyorsunuz. Kesinlikle önerdiğim bir oyun, biraz pahalı ama değer. Oyun esnasında Dünya'yı keşfe deneyimleyebilir, Dennis'i acınası giysilerle giydirebilir ve şapka yerine abajurla bir alışveriş arabasında onun aşık olduğu rüyalarına girebilirsiniz. Bu arada oyun toplamda 80 görev içeriyor. Görevleri tamamlayarak unutulmaz bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu oyuna kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Icycle: On Thin Ice (PC, Android)