Evsizler İçin Üretilen Güneş Enerjili Kapsüller
Mimari Kültür ve Dahası

Evsizler İçin Üretilen Güneş Enerjili Kapsüller

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Gerek Amerika’da gerek Kanada’da gerek de Hindistan’da olsun insanların evsiz olması ve kötü yaşam koşullarına sahip olması tüm dünyada bilinen bir gerçek. Özellikle kış aylarında evsiz insanlar daha savunmasız bir hale geliyor, soğuk havaya bağlı can kayıpları kışın daha da artıyor. Avrupa’nın en güçlü ülkesi olarak bilinen Almanya’da sokakta yaşayan 860 bin insanın olduğu söyleniyor. Münih’in 120 km batısında yer alan Ulm şehrinde faaliyet gösteren Ulmer Nest firması, evsizlere yardım etmek için harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde insanların kışın üşümemesi için güneş enerjisiyle kullanarak sıcak bir ortam “kapsülleri” şehrin merkezine yerleştiren firma, yaptığı iyilik hareketiyle tüm dünyada konuşulmaya başlandı.

Bu fütüristik görünüme sahip kapsüller, bir pilot projenin parçası olarak 8 ilk olarak Ocak 2020’de Ulm’de tanıtıldı. Eğer proje başarılı olursa, “kapsül evler” Almanya’nın tamamında bulunabilir hale gelecek.

Ahşap ve çelik malzemeler kullanılarak yapılan kapsüllere bir veya iki kişi sığayabiliyor. Su geçirmez, soğuğa, rüzgara ve neme karşı özelliklerle donatılmış kabinlerde ısıtma sağlaması için güneş kabinleri eklenmiş.

Ayrıca kabinlerde güvenlik de unutulmamış; kapsül evler içeriden güvenli bir şekilde kilitlenebiliyor ve bir hareket sensörü, kapılar açıkken sosyal hizmet uzmanlarına bir uyarı gönderiyor. Bu uyarı sistemi, kapsülden insanlar çıktıktan sonra profesyonellerce temizlenebilmesi için yapılmış. Ayrıca bölmelerin bir de radyo ağı bile kurulmuş, böylece insanlar gerektiğinde kabinleri denetleyen ekiple iletişime geçebiliyorlar. Kapsüllere mahremiyet gözetilerek kamera eklenmemiş.

Kapsülleri tasarlayan ekip, hala test aşamasında olduklarını ve kapsüllerin tasarımının iyileştirilmesi için çok fazla çalışma yapıldığını söylüyor. Ancak Ulm’deki kapsüllere verilen yanıt şu ana oldukça olumlu oldu.

Ulmer Nest ekibinden bir tasarımcı içerik sitesi Bored Panda‘ya verdiği demeçte şunları söyledi; “Kışın, hem kapsüllerde uyuyan insanlar hem de onları kontrol eden sosyal hizmet uzmanları için kullanılabilirliği iyileştirmek amacıyla kapımızın ayrıntılarını değiştirdik. Ayrıca, yalıtım ve iklim yönetimini iyileştirmek için çok zaman harcadık. Amacımız sınırlı bir enerji çalışırken nem ve sıcaklığı mümkün olan en iyi seviyelerde tutabilmek.”