Güney Dakota Güzeli: Dignity Heykeli
Heykel Sanat

Güney Dakota Güzeli: Dignity Heykeli

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Güney Dakota’daki Missouri Nehri’nin yukarısında, Great Plains’deki (Büyük Ovalar) Amerikan Yerlileri’nin anısına yapılan muhteşem bir anıt heykel bulunuyor. 15 metre yüksekliğe sahip sanat eseri “Dignity of Earth and Sky” ya da sadece “Dignity” ismiyle de biliniyor. Anıt, figürün kendine has özelliklerini kusursuz bir şekilde yansıtırken, Lakota ve Dakota yerlilerinin kadın topluluklarına da ışık tutuyor. Gelin Dignity heykeli hikayesi neymiş, yakından bakalım.

İlgili içerik: Heykel Nedir? Heykel Sanatı Hakkında Merak Edilenler

Dignity of Earth and Sky Anıtı, 2016 Yılında İnşa Edilmiş

2016 yılında bu sevilen anıtı yapan heykeltraş Dale Claude Lamphere, kadının portresini mükemmelleştirmek için yoğun bir şekilde çalışmış. Çalışması için Lakota ve Dakota kültürünün zengin geleneklerini inceleyen sanatçı; portre için 14, 29 ve 55 yaşlarında üç Kızılderili model ile çalışmış. Lamphere, heykeli yapmaktaki amacını şöyle açıklamış: “Niyetim, heykelin buradaki her şeyin kutsal ve kutsal bir yerde olduğuna dair ortak inancımızın kalıcı bir sembolü olarak durması.”

Figür, 1850’lerde yerli kadınlar tarafından giyilen deri bir elbise içerisinde dimdik ayakta duruyor. Hiç şüphesiz heykelin en ilgi çekici kısmı ise yıldız desenine sahip işlenmiş bir örtüsü. Yerli Amerikan kültürüne bir saygı ve onur sembolü olarak yapılmış örtü, rüzgar estiğinde titreyen 128 paslanmaz çelikle tutturulmuş mavi elmas camlara sahip.

Dignity Heykeli, “South Dakota Arts and Sculpture Trail” Yolunda Bulunuyor

Günün farklı saatlerinde güneşin açılarıyla rengarenk bir görünüme sahip olan anıt, geceleri de LED ışıklarla aydınlatılıyor.

*South Dakota Arts and Sculpture Trail’i oluşturan yüzlerce heykelden biri olan Dignity, Missouri Nehri’nin ve güzel Güney Dakota manzarasının panoramik manzarasını seyretmek için ziyaretçileri davet ediyor.

*South Dakota Arts & Sculpture Trail, bir yol üzerindeki heykellerden daha fazlasıdır. Tüm eyalete yayılmış heykeller ziyaretçilerine, kültürleri yakından tanıma şansı sunan ücretsiz ve benzersiz bir kamu sanat müzesidir.