Akdeniz'in İlk Sualtı Müzesi Güney Kıbrıs'ta Açıldı
Heykel Sanat

Akdeniz'in İlk Sualtı Müzesi Güney Kıbrıs'ta Açıldı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Heykeltıraş Jason deCaires Taylor, inanılmaz sualtı sergileriyle tanınan bir sanatçı. Son projesi olan Sualtı Heykel Müzesi Ayia Napa (MUSAN), Akdeniz'deki ilk sualtı müzesi olma ünvanını taşıyor.

Aiya Napa sahilinin 200 metre açığında bulunan MUSAN’ın bölge turizmine de katkı sağlayacağı düşünülüyor. Müze devasa ağaçlarla, oyun oynayan çocuklarla ve bölgedeki dalgıçlar ve şnorkelle yüzenlerin keşfetmesi için tuhaf karakterlerle dolu. Tüm deCaires Taylor çalışmalarında gibi, bu proje de sadece inanılmaz bir dalış deneyimi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda deniz altında yaşayan canlılar için de bir yaşam alanı yaratmayı amaç ediniyor.

Heykellerin her biri, çevre üzerinde olumsuz bir etkiyi önlemek için pH nötr malzemelerden üretiliyor. Bu yapılar sayesinde azalan deniz yaşamının bu bölgede yeniden canlanacağı öngörülüyor. Zaman içerisinde deniz biyokütlesi ile kaplanacak heykeller, deniz canlılarına barınak sağlayacak. Heykel sanatında ekolojik dostu malzemeler kullanılması, deniz yaşamı yeni sanat eserlerine uyum sağladıkça bölgenin daha canlı ve ilginç hale geleceği anlamına da geliyor. Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Departmanı direktörü Marine Argyrou yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Jason'ın 93 eserinin birçok deniz canlısı için bir sığınak olacağına ve bölgedeki biyolojik çeşitliliğin gelişimine katkıda bulunacağına kesinlikle inanıyorum. Sualtı müzesi, doğayla etkileşime giren ve zaman içinde gelişen sanat eserleriyle canlı bir görsel ve ekolojik deneyim olacak ve eminim ki insanları deniz ortamına ve deniz ekosistemimizin korunmasına ve korunmasına yaklaştıracaktır."

Heykeltıraş Jason deCaires Taylor, Kıbrıs'ın Akdeniz'deki ilk sualtı müzesi olan MUSAN'ı yeni tamamladı.

Kaynak