IMDB Puanlarına Göre En İyi Netflix Dizileri
Eğlence

IMDB Puanlarına Göre En İyi Netflix Dizileri

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Netflix’in günümüzde son derece popüler bir dizi-film izleme ağı olduğunu bir önceki içeriğimizde belirtmiştik. Bu yazımızda da IMDB puanlamalarına göre en çok izlenen Netflix dizilerini sizler için derleyeceğiz. Dilerseniz gelin başlayalım.

Bu içerik ilginizi çekebilir: Online Dizi ve Film Platformu Netflix’in Başarı Hikayesi

1- Breaking Bad (9.5)

IMDB puanlarına göre en iyi Netflix dizilerinin başlında “Breaking Bad” yer alıyor. Dizi Walter White isimli 50 yaşındaki bir kimya hocasının ailesinin maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına New Mexico’nun uyuşturucu imparatorluğuna dönüşümünü anlatıyor. Karakterlerin oldukça derin yaratılmasının yanında, olay örgüsü ve sürükleyiciliği ile de izleyenleri ekran başına kilitlemeyi başarıyor. Ortalama 50 dakika süren dizinin başrol karakterlerine ise Bryan Cranston, Anna Gunn ve Aeron Paul hayat veriyor.

2- Our Planet (9.3)

Planet Earth’in yükselttiği çıtayı daha da tepelere çıkarmayı başaran ve sunumunu doğa tarihçisi David Attenborough’un yaptığı doğa ve hayvan belgesel serisi Netflix platformunda son derece yoğun ilgi görüyor. Doğanın güzelliklerinin yanı sıra insanlığın doğaya verdiği zararı da oldukça akıcı bir kurguda anlatan belgesel tek sezon 8 bölümden oluşuyor.

3- The Last Dance (9.3)

Efsane basketçi Michael Jordan’ın forma giydiği Chicago Bulls basketbol takımının 1997-1998 sezonunda yayınlanan görüntülere yolculuk yapmak isterseniz The Last Dance’in tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. IMDB üzerinde 9.3 puan alan bu yapım pandemi günlerinde önemli oranda yüksek bir izleyici kitlesine sahip.

4- Rick and Morty ( 9.2)

4 sezon 22 bölümden oluşan Rick and Morty hem galaksiler arası hem de boyutlar arası yolculuklar yaparak akıl almaz olaylara karışan çılgın bilimci Rick ve saf torunu Morty’nin komik ve macera dolu hikâyelerinden meydana geliyor.

5- Sherlock (9.1)

Meşhur dedektif Sherlock Holmes’in hikayelerini bilmeyen yoktur. Arthur Noyan Doyle’un kitaplarından uyarlanan Sherlock isimli dizide, günümüz Londra’sının modern dünyasına yolculuk yapılıyor. Sherlock’un yanında yer alan kişi şüphesiz Dr. Watson’dan başkası olmuyor. Kısa mesajlar, mailler ve blogların yanında Sherlock elbette kendine has eski yöntemleri kullanmaktan geri kalmıyor.

6- When They See Us (8.9)

When They See Us Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan 5 gencin hikâyesini konu alan ve gerçekte yaşanmış bir olaydan Netflix platformuna uyarlanan mini dizi olma özelliği taşıyor. 1989 yılında işlemedikleri bir suç yüzünden hapse gönderilen 5 genç yoğun derecede ırkçılığa maruz bırakılarak hapse giriyor. Asıl gerçeğin seneler sonra ortaya çıktığı dizinin toplam bölüm süreleri ise 1 saat 10 dakikadan oluşuyor.

7- Peaky Blinders (8.8)

Peaky Blinders senaryosu ve sinemografisinin yanında oyunculuk performansı ve konusu ile de Netflix’in en kaliteli dizisi olmaya aday gösteriliyor. Gerçekte yaşanmış bir hikâyeden esinlenilerek oluşturulan Peaky Blinders 1890’ların sonu ve 1900’lerin başında sokak çetelerinin yönettiği Birmingham çıkışlı Peaky Blinders çetesinin İngiliz devleti içerisindeki yükselişini anlatıyor. 5 sezonluk dizinin ilk sezonlarının efsane olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama 55 dakikalık bölümlerden oluşan dizinin 6.sezon yayın tarihi ise henüz netleşmiş gözükmüyor.

8- Black Mirror (8.8)

Modern ve dijital çağın yarattığı değişik distopik durumları konu alan İngiliz televizyon dizisi Black Mirror, hiciv, macera, drama ve bilimkurgu tarzında 3’er bölümlük sezonlardan oluşuyor. İki saatlik özel Christmas bölümü olan dizi toplamda 5 sezona sahip.

9- Dark (8.7)

Dark, zamanın 33 yılda bir tekrar ederek Winden kasabasında yaşayan insanların, üç ayrı zaman diliminde deneyimledikleri olayları konu alan bir yapım olarak öne çıkıyor. Alman yapımı dizinin yayınlanmış 3 sezonu bulunuyor. Dizinin Netflix platformunda yoğun ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

10- The Crown (8.7)

Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalmayı başaran hükümdarı Kraliçe 2.Elizabeth’in yaşamını ele alan The Crown, Netflix’in en pahalı yapımlarından biri olma özelliği taşıyor. Dört sezondan oluşan dizinin bölümleri ise ortalama bir saat sürüyor.

11- La Casa De Papel (8.5)

La Casa De Papel İspanyol yapımı bir suç dizisi olarak Netflix platformunda oldukça dikkat çekiyor. Yapım profesör adlı bir suç dâhisinin özenle bir araya getirdiği 8 kişilik ekibinin İspanya Kraliyet Darphane’sine gerçekleştirdiği tarihin en büyük soygununu ve sonrasında meydana gelen gelişmeleri konu alıyor. Diğer sezonlarda ise ekip büyüyerek farklı soygunlara da imza atmayı ihmal etmiyor.

12- Masum (8.5)

Senaryosunu Berkun Oya’nın kaleme aldığı bir Türk dizisi olan Masum’un başrollerinde Haluk Bilginer, Okan Yalabık ve Nur Sürer gibi oyuncular yer alıyor. Dizi eşi Nermin ve oğlu Tarık ile beraber kıyı kasabasında hayatını sürdüren emekli baş komiser Cevdet’in küçük oğlunun gece yarısı korkunç bir haberle eve gelmesiyle değişen yaşamını anlatıyor.

13- How I Met Your Mother (8.3)

Pek çoğumuzun severek izlediği How I Met Your Mother dizisini bilmeyen yoktur. 2030 yılında başlayan dizide Ted Mosby çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarının hikâyesini anlatıyor. Yapımın başrollerini Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders gibi oyuncular paylaşıyor. 9 sezondan oluşan dizinin ortalama bölümleri de sadece 22 dakika.