Gölge ve Kemik: Netflix’in Yeni Fantastik Dizisi
Eğlence

Gölge ve Kemik: Netflix’in Yeni Fantastik Dizisi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

sanatperver'de fantastik ağırlıklı film ve dizi içerikleri görebilirsiniz çünkü admin bir fantastik roman hayranı olduğu için bu kategoriye pozitif ayrımcılık uygulamaktadır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Online Dizi ve Film Platformu Netflix’in Başarı Hikayesi

Gölge ve Kemik Kitapları Hakkında

Yıllar önce kitapçıda gezerken Gölge ve Kemik kitaplarına rastlamıştım. Kitaplar hakkında en ufak bir fikrim dahi yoktu; fakat kitabın arka kapaktaki tanıtımını okuyunca "ben bu hikayeyi kesin severim" düşüncesine kapılıp bütün üçlemeyi almıştım.

Gölge ve Kemik Kitapları

Gölge ve Kemik kitaplarında geçen hikaye gerçekten sürükleyiciydi. Hatta karakterler öyle yalın bir şekilde işlenmişti ki; özellikle Alina'nın ağzından anlatılan hikaye hem karakterle bir bağ kurmamı sağlamıştı hem de olay örgüsünün içine hiç kafam karışmadan dalmıştım. Peki aynı tutarlılık dizide de var mı? Kitapları da okuyan birisi olarak bu sorunun cevabına “kısmen” diyebilirim.

Gölge ve Kemik Dizisi’nin Kitaplardan Farkı Var mı?

Evet, kitap ve dizi biraz farklı. Kitapta birinci tekil şahıs yani Alina Starkov’un ağzından olaylar okuyucuya anlatılıyor. Yani dizide yer alan suikast ekibi (Karanlıklar Diyarı’ndan kaçak geçen havalı kardeşlerimiz) kitaplarda yer almıyor. Neyse, sizi çok fazla spoilera boğmadan önce dizide yer alan ve sıklıkla göreceğiniz Grishaların aslında ne olduklarına beraber bakalım.

Gölge ve Kemik (Shadow and Bone) Dizisinin Konusu Nedir?

Shadow and Bone, Eric Heisserer tarafından Netflix için geliştirilen ve 23 Nisan 2021'de prömiyeri yapılan Amerikan fantastik yayın yapan bir televizyon dizisidir. Birincisi Shadow and Bone olan Grisha roman üçlemesine ve Leigh Bardugo'nun Six of Crows roman duolojisine dayanıyor.

Fantastik bir Çarlık Rus İmparatorluğu olan Ravka, kuzeyinde her alan Fjerda ve daha birçok Krallık Leigh Bardugo'nun evreninde yer alıyor. Hikaye, dünyayı Karanlıklar Diyarı olarak bilinen etobur kanatlı yaratıkların yaşadığı bu korkunç yerin oluşmasına yol açmış ve krallıkların birbirine düşman olduğu parçalanmış bir dünyada ilerliyor. Dizide ve kitapta yetimhanede büyüyen bir harita yapımcısı Alina Starkov, ülkesini Karanlıklar Diyarı'ndan kurtarmanın anahtarı olabilecek bir Grisha olduğunu keşfediyor ve macerası da böylelikle başlıyor.

Güneşin Elçisi Alina Starkov ve Baghra

Grisha Nedir? Kaç Tür Grisha Vardır?

Grishalar Leigh Barduvgo'nun yarattığı fantastik dünyadaki maddelere hükmedebilen karakterlerdir. Grishaların kullandığı “Yüce Bilim”, maddeyi temel biçiminde manipüle etmeye dayandığından ve fiziksel yasalara bağlı kalmasını gerektiriyor. Yani genellikle bir Grisha sihrini yoktan var edemiyor. İkinci Ordu'nun askerleri ve Yüce Bilimler'in ustaları olan Grishalarda kendi özel güçlerine göre Corporalki, Etheralki ve Materialki olmak üzere üçe ayrılıyor.

  • Corporalki: Yaşayanlar ve Ölüler sıfındaki Grisha’lardır. Corporalkiler Heartrenders (Cellat), Healers (Şifacı) ve Tailors (Terzi) olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu güce sahip Corporalki’ler İkinci Ordu’da savaşıyor ve kırmızı Kefta giyiyorlar. Cellat’lar vücuda zarar verip zihinleri manipüle edebiliyor, Şifacılar ise insanları iyileştirebiliyor. En nadir Grisha’lardan birisi olan Terziler ise, Corporalki ve Materialki'nin birleşimden oluşuyor. Terziler hem kendi fiziksel görünümlerini hem de başkalarınınkini manipüle edebilecek güçlere sahip.
  • Etheralki: Bu grupta yer alan Grisha’lar Etheralki sınıfından olup doğadaki maddelere hükmedebiliyor., Squallers (Rüzgarın Hakimleri), Inferni (Ateşin Hakimleri) ve Tidemakers (Dalgaların Hakimleri) olarak üçe ayrılıyor. Ethralkiler aynı zamanda Sihirdarlar olarak da adlandırılıyor ve mavi renkte Kefta giyiyorlar.
  • Materialki: “Fabrikatör” olarak da adlandırılan Materialki’ler katı maddelerle (çelik, tekstil vb.) hükmedebiliyor. Durast ve Alkemi olarak ikiye ayrılan Materialkiler ikinci ordu da yer alıyor ve mor Kefta giyiyorlar.
  • Güneşin Elçisi: Efsanevi Sun Summoner (Güneşin Elçisi), güneşten ısı ve ışık toplama gücüne sahip bir Etheralki'dir. Gölge ve Kemik evreninde Güneşin Elçisi’ne dair efsaneler olmasına rağmen Alina güçlerini göstermediği için kayıtlara geçen bir Güneşin Elçisi olmamıştır.
  • Karanlıklar Efendisi: Türünün tek yaşayanı olan Gölge Sihirdarı Karanlıklar Efendisi Kirigan, gücünü gölgelerden alıyor. Aynı zamanda Karanlıklar Efendisi temas ettiği taktirde herhangi bir Grisha’nın gücünü çağırabiliyor ve gücünü çoğaltabiliyor.

Gölge ve Kemik’in 2.Sezonu Ne Zaman?

Gölge ve Kemik dizisi gösterime gireli birkaç gün olsa da dizinin IMDB puanı şimdiden 8.1 oldu bile. Bu sayıya bakarak dizinin gidişatının parlak olabilir. Diziden gelecek geri bildirimler doğrultusunda Gölge ve Kemik 2. sezon çekimlerine başlanılıp başlanmayacağına karar verilecek. Bu doğrultuda dizinin söyleyebiliriz Gölge ve Kemik 2. sezonunun gelmesi kaçınılmaz görünüyor.