Son Zamanların En Popüler 5 Dijital Koleksiyonu
Teknoloji Sanat

Son Zamanların En Popüler 5 Dijital Koleksiyonu

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Geçtiğimiz birkaç yılda gerçekleşen kripto para patlaması, NFT'ler olarak bilinen dijital koleksiyonların rekor seviyelerde satıldığı bir pazaryeri yaratmasına sebep oldu. Özellikle 2021 yılı, NFT dünyası için oldukça parlak geçti.

NFT'ler veya değiştirilemez tokenler, benzersiz, yeri doldurulamaz, çoğunlukla kullanıcıların çevrimiçi olarak satın alıp sattığı dijital öğelerdir ve NFT'ler, kripto para birimlerine benzer şekilde dijital bir mülkiyet kaydını tutmak için blok zinciri teknolojisini kullanır. NFT'ler hakkında detaylı bilgi almak için bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

10 Soruda NFT Nedir, Ne İşe Yarar?
Hızla dijitalleşen dünyada kripto paralar hayatımıza dahil olmaya başladı hattabu dijitalleşmenin sonucunda NTF diye bir kavram ortaya çıktı. Son günlerdeinternet alemi NFT ile çalkalanırken sanat piyasası bu yeniliğe çoktan ayakuydurmuştu. Dijital sanatçı Beeple’ın bir kolaj çalışması 69,3 milyo…

Peki son birkaç haftadır NFT piyasasında neler oluyor? O halde gelin hep beraber NonFungible'da yer alan geçen hafta en çok satan ve hala en popüler NFTler arasında yer alan 5 koleksiyona beraber göz atalım.

1- Bored Ape Yacht Club

 • 7 Günlük satış hacmi: 68.2 milyon dolar
 • Satış Sayısı: 770
 • En Yüksek Fiyat: 1.1 milyon dolar

Bored Ape Yacht Club, 10.000 farklı benzersiz tokenden (NFT) oluşan dijital sanat eseri koleksiyonudur. Her görüntüde tüm ayrıntılarıyla karikatürize edilmiş bir şempanze çeşitli renklerle ve özelliklerle donatılarak benzersiz yüz ifadesiyle betimlenir. Fakat BAYC’deki Bored Ape’lerin sınırlı sayıda üretilir ve her biri eşsizdir. Artık statü göstergesi haline gelmiş Bored Ape'ler, günümüzde milyonlarca dolara satılan en popüler NFT'ler arasında yer alıyor.

2- CryptoPunks

 • 7 Günlük Satış Hacmi: 20.8 milyon dolar
 • Satış Sayısı: 131 adet
 • En Yüksek Fiyat: 7.7 milyon dolar

Geliştirme stüdyosu Larva Labs tarafından oluşturulan CryptoPunks, Ethereum blok zincirinde NFT’ler olarak tokenize edilmiş 10.000 görüntüden oluşan bir koleksiyondur. NFT’ler, dijital bir öğenin fiilen sahiplik belgesidir ve bu durumda, bir CryptoPunks NFT’ye sahip olmak, türünün tek örneği bir piksel avatarının tek sahibi olduğunuz anlamına gelir.

CryptoPunks NFT’leri İçin Rehber: CryptoPunks Nedir?
Artık NFT daha çok hayatımızda olacağa benziyor. Markaların NFT satın almaları,yüksek fiyatlardan satılan NFT’ler ve daha nicesi. Peki dünyanın en ünlü NFTprojelerinden birisi olan CryptoPunks hakkında ne düşünüyorsunuz? Aslında sadecebirer düşük çözünürlüklü profil fotoğraflarında oluşan bir ald…

3- The Sandbox

 • 7 Günlük Satış Hacmi: 9.9 milyon dolar
 • 7 Günlük Satış Sayısı: 910
 • 7 Günlük En Yüksek Satış Rakamı: 84,467 dolar

Sandbox (SAND), merkeziyetsiz ortamda kurulmuş bir oyun ekosistemi. Bu ağın token’i SAND’dir. Ethereum blokzinciri üzerine kurulu Sandbox, DAO ve NFT’lerin bir araya geldiği merkeziyetsiz bir platformdur.

4- Doodles

 • 7 Günlük Satış Hacmi: 9.6 milyon dolar
 • 7 Günlük Satış Sayısı: 232
 • En Yüksek Satış Rakamı: 91,847 dolar

Doodle'lar, Burnt Toast tarafından tasarlanan yüzlerce heyecan verici görsel özellikten oluşan 10.000 NFT'den (değişmeyen tokenlar) oluşan bir koleksiyondur. Elle çizilmiş Doodle'lar arasında iskeletler, kediler, uzaylılar, maymunlar ve maskotlar bulunur. Doodles koleksiyonu ayrıca sanatçının paletinden onlarca nadir kafa, kostüm ve renk grubunu içeriyor.

5- Art Blocks

 • 7 Günlük Satış Hacmi: 8,3 milyon dolar
 • 7 Günlük Satış Sayısı: 5.567
 • En Yüksek Satış Fiyatı: 222.884 dolar

Art Blocks, bir algoritma aracılığıyla blok zincirinde orijinal dijital sanat eserleri üreten Ethereum tabanlı bir NFT projesidir. Projede çeşitli sanatçılar tarafından geniş bir yelpazeye sahip çok sayıda sanat eseri yer alıyor.