CryptoPunks NFT'leri İçin Rehber: CryptoPunks Nedir?
Teknoloji

CryptoPunks NFT'leri İçin Rehber: CryptoPunks Nedir?

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Artık NFT daha çok hayatımızda olacağa benziyor. Markaların NFT satın almaları, yüksek fiyatlardan satılan NFT'ler ve daha nicesi. Peki dünyanın en ünlü NFT projelerinden birisi olan CryptoPunks hakkında ne düşünüyorsunuz? Aslında sadece birer düşük çözünürlüklü profil fotoğraflarında oluşan bir aldatmaca mı yoksa çok daha fazlası mı? Bu içeriğimizde kripto koleksiyonlarının en eski örneklerinden biri olan CryptoPunks nedir ve neden bu kadar önemlidir konusunu yakından inceleyeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz!

CryptoPunks, 2017'den itibaren ortaya çıkmış Ethereum tabanlı bir NFT projesidir. Modern CryptoArt projesine ilham kaynağı olmuştur.

CryptoPunks Fikri Nasıl Oraya Çıktı?

Geliştirme stüdyosu Larva Labs tarafından 2017'de piyasaya sürülen CryptoPunks, Ethereum blok zincirinde NFT'ler olarak belirtilmiş 10.000 görüntüden oluşan bir dijital resim dizidir.  

Görsel larvalabs.com'dan alınmıştır.

NFT, dijital bir öğenin fiilen sahiplik belgesine verilen isimdir ve bu durumda bir CryptoPunks NFT'sine sahipseniz türünün tek örneği bir piksel avatarının da tek sahibi olduğunuz anlamına da gelir.

10 Soruda NFT Nedir, Ne İşe Yarar?
Hızla dijitalleşen dünyada kripto paralar hayatımıza dahil olmaya başladı hattabu dijitalleşmenin sonucunda NTF diye bir kavram ortaya çıktı. Son günlerdeinternet alemi NFT ile çalkalanırken sanat piyasası bu yeniliğe çoktan ayakuydurmuştu. Dijital sanatçı Beeple’ın bir kolaj çalışması 69,3 milyo…

Belirli CryptoPunk'ları koleksiyoncular için daha arzu edilir ve değerli kılan açık ayırt edici unsurlar var. Uzaylı avatarları, bu NFT'lerin en nadidesidir ve bu nedenle uzaylı CryptoPunk'lar bugüne kadar satılan en pahalı NFT'ler arasında yer alır. Maymun ve zombi tasarımları da talep gören diğer CryptoPunks’lar içinde yer alıyor.

Cryptopunks Fikri Nereden Geldi?

Bunu okuduğunuzda şaşırabilirsiniz çünkü CryptoPunks 2017'de ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştü! Ethereum'un ERC-721 değiştirilemez token standardı o zamanlar çok bilinmiyordu ve Larva Labs'deki iki kişilik ekip CryptoPunk serisini bir deney amacıyla yayınlamıştı. Takvimler 2017'yi gösterirken Ethereum cüzdan sahipleri halka açılan 9.000 CryptoPunk'ı hemen almıştı. Fakat geleceği başarılı bir şekilde öngören Larva Labs diğer CyrptoPunks’ları elinde tutmayı tercih etmişti.

CyrptoPunks’ı Bu Kadar Özel Kılan Şey Ne?

CryptoPunks'a olan talebin en büyük nedenlerinde biri, dijital dünyanın en eski NFT projelerinden biri olmaları ve  rastgele oluşturulmuş ilk profil resimleri grubu olmalarıdır. CryptoPunks; Bored Ape Yacht Club'dan Doodles'a ve çok daha fazlasına kadar NFT setlerine ilham olmuştur. Bu arada CryptoPunks'ın Jay-Z, YouTubeber Logan Paul ve tenis şampiyonu Serena Williams gibi bazı ünlü sahipleri de vardır.

CryptoPunks Nasıl Satın Alınır?

NFT'ler için önde gelen ikincil pazar yeri olan OpenSea'de tüm CryptoPunk'ları görüntülemek mümkün olsa da, bu varlıkları yalnızca Larva Labs'ın web sitesinden satın alabilirsiniz.

MetaMask gibi bir Ethereum kripto cüzdanıyla giriş yapmanızın ardından resmi site üzerinden CryptoPunks satın alabilir, teklif verebilir ve satabilirsiniz. Larva Labs, listelenen tüm Punk'ları düşükten yükseğe fiyat sırasına göre görmenizi sağlayan kullanışlı bir listeleme ekranına da sahiptir.

Bugüne kadar satılan en pahalı CryptoPunk, Haziran 2021'de Sotheby's'in DraftKings'in en büyük hissedarı Shalom Meckenzie'ye yaptığı açık artırmada 11.8 milyon dolar değerinde ETH'ye satılmıştır.

Gelecekte CryptoPunks

Peki gelecek CryptoPunks için neyi gösterecek? NFT uzmanlarına göre muhtemelen ikincil piyasalarda el değiştirmeye devam edecekler ve önce satın alan yatırımcılar için büyük getiriler sağlayacaklar.

Mevcut talep seviyesinin devam edip etmeyeceğini söylemenin bir yolu yok. Fakat Punks için fiyat skalası yükselmeye devam ediyor. Fiyat tabanı, 2021 yılının Ağustos ayının başlarında 100.000 $ 'a ulaştı ve birkaç gün sonra 150.000 $'ı aştı. Bu yazı itibariyle şu anda 200.000 doların üzerinde bir fiyata sahip.

Hangi Markalar CryptoPunks'a Yatırım Yaptı?

Finansal hizmetler devi Visa, Ağustos 2021'in sonlarında bir CryptoPunk'ın sahibi oldu ve NFT'yi "tarihi bir ticaret eseri" olarak nitelendirdi. Marka varlığı satın aldıktan sonra "NFT'lerin perakende, sosyal medya, eğlence ve ticaretin geleceğinde önemli bir rol oynayacağını" açıklamasını yaptı. Açıklamadan hemen CryptoPunks'lar satış üstüne satış rekoru kırmaya başladı.  

2021'in sonunda CryptoPunks, Londra galerilerinin duvarlarını süsleyerek ve Miami'nin Art Basel gösterisini işgal ederek sanat dünyasına da damga vurdu.

NFT Rakipleri Git Gide Çoğalmaya Başladı

Ancak CryptoPunks topluluğundan bazı hoşnutsuzluklar da gelmeye başladı. 2021 ve 2022 boyunca, diğer NFT koleksiyonları CryptoPunks'a meydan okumak için ortaya çıktı - en büyük rakip de taban fiyatı CryptoPunks'ı geride bırakan Bored Ape Yacht Club'dı. Piyasa, ek fayda veya avantaj sebepleriyle NFT'lere doğru kayarken, Larva Labs, CryptoPunks sahiplerinin NFT'leri üzerinde hangi ticari ve IP haklarına sahip oldukları gibi önemli konularda sessiz kaldı. Sorunlar Aralık 2021'de, topluluğun önde gelen isimlerinden Punk4156'nın CryptoPunks'ını 10 milyon doların üzerine satarak "devam etme zamanının" geldiğini ilan etmesiyle doruğa ulaştı.

Kaynaklar: larvalabs.com, fool.com, nftnow.com