Takip Listenizde Olması Gereken En Popüler 5 Metaverse Coini
Teknoloji

Takip Listenizde Olması Gereken En Popüler 5 Metaverse Coini

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Metaverse, sosyalleşebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, çalışabileceğiniz, sanat galerilerini ziyaret edebileceğiniz ve konserlere katılabileceğiniz sanal dünyalardır – hatta gerçek dünyada yapabileceğiniz pek çok şey metaverse evrenlerinde de yapılabilir. Meta veri deposunun nasıl gelişeceği hakkında pek çok fikir olsa da, muhtemelen sadece bir tür kripto para birimi tercih edilen ödeme seçeneği olacak gibi gözüküyor. Hali hazırda çeşitli sanal evrenlerde arazi ve mal satın almak için kripto kullanan insanları zaten görüyoruz. Peki metaverse dünyası da genişlerken sizin takip listenizde hangi metaverse coinleri olmalıdır? İşte CoinGecko'ya göre piyasadaki en değerli ve en popüler 5 metaverse coini.

1- Axie Infinity  (AXS)

2021'in en iyi performans gösteren kripto para birimlerinden biridir. Bu yıl şimdiye kadar %24.000'in üzerinde göz alıcı kazançlar elde etti ve bir dizi benzer oyuna ilham verdi. Oyuncular, pazarda da satabilecekleri şirin (ve benzersiz) Axies'leri üretir, yükseltir ve rekabet eder.

Axie aslında bir kazan-kazan oyunudur; bu, oyuncuların oyun dışında değeri olan kripto ödülleri kazandığı anlamına gelir. Bu fikir, özellikle pandemi sırasında insanların dikkatini çeken metaverse'nin bir yönüdür. Bazı ülkelerde insanlar bu oyun içi ödüllerin COVID ile ilgili ekonomik kayıplarını karşılamalarına yardımcı olduğunu da söylemişlerdir.

İlgili içerik: Axie Infinity, 1 Milyar Dolarlık Gelir Elde Eden İlk NFT Oyun Oldu

2- Decentraland (MANA)

Decentraland, bugün ziyaret edebileceğiniz bir 3D sanal gerçeklik platformudur. Keşfetmek için bir kulaklığa ihtiyacınız yok, sadece bir internet tarayıcısınızın olması yeterlidir. Burayo keşfetmek için herhangi bir kripto para birimine sahip olmanıza bile gerek yok - misafir olarak girebilir ve bu sanal dünyayı ziyaret edebilirsiniz. Oyuncular, MANA jetonlarını kullanarak ödenebilecek arazilere sahip olabilir ve geliştirebilir. Oyun içinde insanların boşluklar ve sanat eserleri yaratmak için kullanabileceği araçlar da bulunur. Ortaçağ zindan labirentlerinden kumarhanelere ve barlara kadar her şey burada inşa edilebilir. Partilerden poker oyunlarına ve sergilere kadar düzenli etkinlikler bu evrende yapılmaktadır.

3- Sandbox (SAND)

Sandbox’da Decentraland'a oldukça benzerdir, çünkü oyuncular oyun ve deneyimlerini oluşturdukları ve paylaştıkları arazileri satın alabilir. En büyük fark, sanal dünyasını henüz tam olarak halka sunmamış olmasıdır. Ancak, Sandbox'ta daha fazla özelleştirme ve NFT oluşturmaya daha fazla imkan bulunur. Kullanıcılar, daha sonra oynanabilecek veya takas edilebilecek kendi oyunlarını ve NFT'lerini oluşturabilir. Sandbox, son aylarda OpenSea, Snoop Dogg ve The Walking Dead ile anlaşmalar da dahil olmak üzere bir dizi ortaklık da yapmıştır.

İlgili içerik: NFT Ne Demektir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

4- Enjin Coin (ENJ)

Yazımızın başlarında NFT'lere (karşılaştırılamayan tokenlara) değinmiştik. Listedeki bir başka coin ise Enjin Coin. Bu benzersiz dijital varlıklar blok zincirinde yaşıyor ve Axie gibi oyunların ve Decentraland ve Sandbox gibi sanal dünyaların popülaritesindeki patlamanın nedeninin büyük bir bölümünü oluşturuyor. NFT'ler, bir oyunda satın aldığınız veya kazandığınız öğelere sahip olduğunuz anlamına gelir ve bunları gerçek hayatta satabilir veya takas edebilirsiniz. Enjin, insanların NFT'lerini oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlayan bir platformdur. Birkaç oyun platformuyla bütünleşik çalışan sistem oyuncuların bir öğeyi birden fazla oyunda kullanmasına veya pazarda satmasına olanak tanır. NFT'lerden önce, belirli bir oyunda kullanmak için bir kılıç satın aldıysanız ve o oyun kapandıysa veya oynamayı bıraktıysanız, eşya kaybolurdu. Artık oyunda ne olursa olsun eşyaya sahipsiniz. Ve Enjin bu süreci mümkün kılıyor.

5- Render Token (RNDR)

Meta veri deposunun bir başka yönü,  3B ve artırılmış gerçeklik görsellerinin oluşturulmasını sağlayan şirketlerdir. Render burada devreye giriyor. Merkezi olmayan altyapısı, dijital içeriği işlemek için normalde kullanılmayan bilgisayar işlem gücünü kullanıyor. Bu da, dijital yaratıcıların pahalı bilgi işlem ekipmanlarına çok fazla para harcamasına gerek olmadığı ve ağ katılımcılarının ödüller kazanabileceği anlamına geliyor. Ölçeklenebilir, çevre dostudur ve insanların uygun maliyetli 3D içerik oluşturmasını sağlar.

Kaynak: Fool.com