Okültizm Temalı Resimlerin Babası Edward Poynter Kimdir?
Resim Sanat

Okültizm Temalı Resimlerin Babası Edward Poynter Kimdir?

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Viktorya dönemi İngiltere’sinin önde gelen sanatsal figürlerinden biri olan Edward Poynter, mitolojik ayrıntıları ve ilginç tarihi temaları konu alan ressam olarak ün kazanmıştır. Gelin bu içeriğimizde akademik sanatın en büyük temsilcilerinden birisi olan ressamı yakından tanıyalım.

Edward Poynter Hakkında

Tarihi ve mitolojik konuları resmetmekte ve izleyiciye büyülü anları yansıtmakta usta olan Edward John Poynter, on dokuzuncu yüzyılın sonları – yirminci yüzyılın başlarında yaşayan İngiliz ressamdır.

Poynter, mimar Ambrose Poynter’in oğluydu. Paris’te doğdu, ancak ailesi kısa süre sonra İngiltere’ye döndü. Brighton Koleji ve Ipswich Okulu’nda eğitim gördü, ancak sağlığının kötü olması nedeniyle okulu erken bıraktı, kış aylarını nispeten daha ılıman bir iklime sahip olduğu için Madeira ve Roma’da geçirdi. O zamanlar 17 yaşında genç bir ressam olan Edward John Poynter, Frederic Leighton (ressam ve heykeltraş) ile tanıştı ve bu buluşma Edward’ın akedemik sanat olarak da bilinen klasik üslubunu oluşturmasına katkı sağlayacak hayatının buluşması olmuştu.

Ünlü Tablolar: En Çok Bilinen 10 Resim
Geçmişten günümüze pek çok tablonun, muhteşem işçilikleri sebebiyle dünyaçapında ün saldığı bilinmektedir. Dünyanın en ünlü tabloları denilince de aklabelli başlı isimler gelir. Bunlardan birincisi şüphesiz Rönesans dönemindeyapılan “Mona Lisa” tablosudur. “Kaplumbağa Terbiyecisi, Çığlık, Yıldızl…

Akademizm Akımı ya da Akademik Sanat Nedir?

Akademik sanat, resim sanatının geleneklerine sıkı sıkıya bağlılık, klasik kurallardan ayrılmama olarak tanımlanır. Klasik akademide akımına göre; sanatın uygulanması, değerlendirilmesi ve sanat beğenisinin geliştirilmesi ile ilgili her şey akılcı bir çerçeve içinde yansıtılmalıdır.

Edward Poynter’ın Hayatı ve Kariyer Gelişimi

Poynter eğitimine önce Roma’da, sonra da Paris’te Charles Gleyre ile devam etti. Londra’ya döndükten sonra, dönemin eleştirmenleri ve sanat tarihçileri tarafından çok olumlu karşılanan birkaç büyük tarihi ve mitolojik resmini halkın beğenisine sundu.

İlk başarısı, 1867’de Kraliyet Akademisi’nde sergilenen Mısır’da İsrail resmiyle geldi ve kariyeri boyunca ünü, 1880’de Aesculapius’a Ziyaret gibi popüler tablolarla pekiştirilerek yükselmeye devam etti.

Aesculapius’a Ziyaret (1880)

Eserlerinin ses getirmesinden sonra 1871 yılında Edward John Poynter, Belçika Suluboya Derneği’ne kabul edildi ve 1876’da Kraliyet Sanat Akademisi’ne üye oldu. 1896’da Sör John Millais’in ölümü üzerine Poynter Akademi Başkanı seçildi. Aynı yıl bir şövalyelik ve 1898’de Cambridge Üniversitesi’nden fahri derece aldı. Kral VII.Edward’ın (sonradan ertelenen) taç giyme töreninde 1902’de ressama baronet (Baron’dan bir derece aşağı olan asalet rütbesi) ünvanı verildi.

Okültizm Simgeleriyle Bezeli Tablolar

Poynter ayrıca sulu boya ve freskte de çalıştı ve vitray, mozaik ve seramikler için tasarımlar yaptı. Poynter, Londra’daki University College’da ilk Sanat Profesörü olmasının yanı sıra, 1894’te Ulusal Galeri’nin Direktörü görevini de devralmıştır.

Ressamın okült konuları işlediği resimlerinden ve Rudyard Kipling (İngiliz şair) ile olan yakınlığı sebebiyle bir Mason olabileceği sanat dünyasında konuşulan konulardan birisidir. Çünkü sanatçının  ”Sheba Kraliçesi’nin Kral Süleyman’ı Ziyareti” tablosunun baskıları, dünyanın dört bir yanındaki Mason Loncalarında yer almaktadır.

Sheba Kraliçesi’nin Kral Süleyman’a Ziyareti (1890)

Edward John Poynter, Temmuz 1919’da Londra’da hayatını kaybetti. 1896’dan ölümüne kadar Kraliyet Sanat Akademisi’nin daimi başkanıydı.

Edward John Poynter’in En Ünlü Eserleri Nelerdir?

Ressamın en bilinen eserleri arasında ”Sheba Kraliçesi’nin Kral Süleyman’a Ziyareti” adlı tablosu  (1890) ve ”İngiltere için St. George” (1869) mozaiği yer alıyor. Akademik sanat akımını benimseyen bir ressam olarak muhteşem yeteneklerini sergilediği benzer ayrıntılı tarihsel tablolarıyla döneminin en popüler ressamları arasında yerini aldı.

İngiltere İçin Aziz George (1870)