Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri Orada: Louvre Müzesi
Sanat

Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri Orada: Louvre Müzesi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Dünyanın en ünlü sanat eserleri denildiği zaman aklınıza belki de hemen Mona Lisa tablosu gelir. Üstelik bu müzede binlerce paha biçilemez eser var! Koleksiyonunda bulunan paha biçilemez eserleriyle ünlü  Louvre, Fransa’nın en ünlü müzesi olmasının yanında Avrupa’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen sanat müzesi özelliğini de taşıyor. Louvre'un özelliklerini saymakla bitiremeyiz sevgili sanatperverler. O halde sözü çok uzatmadan Louvre Müzesi'ne doğru keyifli bir sanat yolculuğuna çıkalım.

Louvre Müzesi’ne Yakından Bakış

Müzenin 8 farklı bölümden oluşan koleksiyonu, 35 binden esere ev sahipliği yapıyor. 2023 Mayıs ayında Louvre Müzesi'ni ziyaret ettiğimizde müze binasının ne kadar büyük olduğunu görünce çok şaşırmıştık. Ama müzenin içine girdiğimizde ise daha da çok şaşırmıştık, çünkü başımızı çevirdiğimiz her noktada kitaplarda en az bir kez gördüğümüz eserleri canlı bir şekilde görmek adeta bizi büyülemişti.

Louvre Müzesi'nden bir görüntü

Louvre Müzesi sadece dünyanın en iyi sanat yapıtlarına ev sahipliği yapmıyor, binanın kendisi de ayrı bir tarihi sanat eseri olma özelliği taşıyor. 12. yüzyılda kale olarak inşa edilen yapının zaman içerisinde 1546 yılında l. François’in emriyle saraya çevrildiği biliniyor. (müzenin bodrum katında eski kalenin kalıntıları görülebilir). 16. Louis, 1682 yılında Versailles’a taşımaya karar verdiğinde artık Louvre Sarayı, kraliyet ikametgahı olma işlevini de böylelikle yitirmiş.

Sabahın erken saatlerinde gitseniz bile müze girişinde böyle bir kuyruk görebilirsiniz.
Bir zamanlar Louvre Kalesi

Peki Louvre müze haline nasıl geldi? Müze, Fransız orta sınıfının kraliyet sanat koleksiyonuna erişmek için artan tepkilerinin sonucunda açılmış. Ancak açılışından kısa bir süre sonra tadilat için kapatılmış. Müzenin koleksiyonu, Napolyon Savaşları sırasında Fransız ordularının yağmalaması sonucunda hızla büyümüş. Özellikle İtalya ve Mısır’dan alınan parçaların çoğu, Napolyon’un 1815 yılında Waterloo’da yenilmesinden sonra iade edilmiş, ancak bugün müzede bulunan Antik Mısır Koleksiyonu bu yağmanın sonucunda elde edilen eserlerden oluşuyor ne yazık ki.

Antik Mısır Koleksiyonundan bir görüntü

Günümüzde sanat tarihi ve müzecilik eğitimlerinin verildiği bir okul görevi de gören Louvre Müzesi, her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Evet, Mona Lisa tablosu bir hayli ufak ve yer aldığı galeri de bir hayli kalabalık. 

Louvre bina kompleksi, eski müzeyi ziyaretçilerine daha erişilebilir ve daha uygun hale getirmek için 1980’lerde ve 90’larda büyük bir tadilattan geçirilmiş. Bu amaçla, Louvre’un Cour Napoléon’un merkezi avlularının altına ofisler, mağazalar, sergi alanları, depolama alanları ve park alanlarından oluşan geniş bir yeraltı kompleksi, bir oditoryum, bir turist otobüsü deposu ve bir kafeterya yer alıyor.

Dünyanın En Gizemli Tablosu: 10 Maddede Mona Lisa
Lisa Gherardini’nin Portresi olarak da bilinen Mona Lisa; Leonardo da Vinci’ninyapmış olduğu en ünlü tablo [https://www.sanatperver.com/unlu-tablolar/]sudur. Leonardo da Vinci bu tabloyu 1503 – 1519 yıllarında kavak ağacından yapılmış birpanel üzerine çizmiştir. Tabloda yer alan bu güzel kadının …
Sağda Michelangelo'nun "Ölmekte Olan Köle" heykeli

Louvre Müzesi Eşsiz Bir Koleksiyona Sahip

Louvre’un resim koleksiyonu, 1848 Devrimleri’ne kadar Avrupa sanatının tüm dönemlerini temsil eden, dünyanın en zengin resim koleksiyonlarından birisiydi. Bu tarihten sonra koleksiyonu daha da genişleyen müzede 15. ve 19. yüzyılı kapsayan Fransız resim koleksiyonu dünyada emsalsiz olmasıyla biliniyor. Müzede  aynı zamanda Leonardo da Vinci’nin birbirinden muhteşem eserleri, Flaman sanatçıların eserleri ve İtalyan Rönesans ressamlarının birçok şaheseri yer alıyor.

Müzede başınızı sağa çevirseniz bir rönesans eserine, sola çevirseniz bir barok esere denk geliyorsunuz. Görmüş olduğunuz duvar resmi ise Botticelli'ye ait. 

Louvre müzesinde sanat eserlerini kategorize etmeye yarayan birçok bölüm bulunuyor. Dekoratif sanatlar bölümünde Fransız krallarının hazineleri (bronzlar, minyatürler, çanak çömlek, duvar halıları, mücevherler ve mobilyalar) sergilerken, Yunan, Etrüsk ve Roma antikaları bölümünde ise mimari, heykel, mozaik, mücevher ve çömlek eserler yer alıyor. Müzedeki Eski Mısır eserleri bölümü, Napolyon’un Mısır seferi sırasında elde edilen koleksiyonları sergilemek için 1826 yılında kurulmuş. Yakın Doğu antikaları bölümü Mezopotamya sanat koleksiyonu açısından en önemli örnekleri barındırıyor. Ama her sanat eseri kendi ülkesinde daha güzel. Umarız ki hepsi bir gün kendi anavatanlarına döner ve orada sergilenirler.

Louvre Müzesi Ne Kadar Sürede Gezilebilir?

Sevgili sanatperverler, müze gerçekten çok büyük. Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için müzeye yarım gün ayırabildik. Eğer tam gün ayırabilirseniz müzedeki önemli eserleri görebilirsiniz. Ama bizce bu müze hakkıyla gezilmesi gereken müzelerden, bu yüzden birkaç gün bile gezilebilir, çünkü görülecek yüzlerce muhteşem eser var.

Eğer sanat aşığıysanız ve Louvre’daki sanat eserlerini daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, Google Arts & Culture uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Louvre Müzesi’nin Dünyanın Farklı Yerinde Uyduları Bulunuyor

Yani dünyanın farklı yerlerinde daha küçük boyutlu Louvre Müzeleri mevcut! Louvre Müzesi’nin Fransa’nın Lens kentinde, Suudi Arabistan’ın Abu Dabi şehrinde ve İran’ın Tahran şehirlerinde olmak üzere 3 tane uydu müzesi bulunuyor. Özellikle Antik Mısır, Mezopotamya ve İran medeniyetlerine eşsiz eşyalar ve eserler İran Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Louvre Müzesinde Bulunan Piramidin Özelliği Nedir?

Louvre Müzesi’nin meşhur cam piramiti ise en çok dikkat çeken yapılarından bir tanesi. İlk yapıldığında müzenin bütünlüğünü bozduğuna inanılan piramit, Louvre Müzesi’ne eklenen son ek kısmını oluşturuyor. Müzenin ana girişi olarak kullanılan cam piramit, 1989 yılında inşa edilmiş ve her ziyaretçi bu piramitin önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Kaynaklar: thoughtco.com / britannica.com