Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri Orada: Louvre Müzesi
Sanat

Dünyanın En Ünlü Sanat Eserleri Orada: Louvre Müzesi

sanatperver Admin
sanatperver Admin

On sekizinci yüzyılın sonunda açılan Louvre, Fransa’nın en ünlü müzesidir ve Avrupa’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen sanat müzesi özelliğini de taşımaktadır. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli yapılarından biri olan Louvre Müzesi, antik medeniyetlerden 19.yüzyıla kadar uzanan oldukça büyük koleksiyona sahiptir.

Louvre Müzesi’nin Tarihi

Müzenin 8 farklı bölümden oluşan koleksiyonu, 35 binden esere ev sahipliği yapmaktadır. Aslında Louvre Müzesi sadece dünyanın en iyi sanat yapıtlarına ev sahipliği yapmaz; binanın kendisi de ayrı bir tarihi sanat eseri olma özelliği taşımaktadır. 12. yüzyılda kale olarak inşa edilen yapı, zaman içerisinde 1546 yılında l. François’in emriyle saraya çevrilmiştir (günümüzde müzenin bodrum katında eski kalenin kalıntılarını görmek mümkün). 16. Louis 1682 yılında sarayını Versailles’a taşıdığında Louvre binası, kraliyet ikametgahı olmaktan çıkmıştır.

Peki Louvre Müzesi müze haline nasıl gelmiştir? Müze, Fransız orta sınıfının kraliyet sanat koleksiyonuna erişmek için artan tepkilerinin sonucunda açılmıştır, ancak kısa bir süre sonra tadilat için kapatılmıştır. Müzenin koleksiyonu, Napolyon Savaşları sırasında Napolyon ordularının yağmalanması sonucunda hızla büyümüştür. İtalya ve Mısır’dan alınan parçaların çoğu, Napolyon’un 1815 Waterloo’da yenilmesinden sonra iade edilmiştir, ancak bugün müzede bulunan Antik Mısır Koleksiyonu bu yağmanın sonucunda elde edilen eserlerden oluşmaktadır. Günümüzde sanat tarihi ve müzecilik eğitimlerinin verildiği bir okul görevi de gören Louvre Müzesi, her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Louvre bina kompleksi, eski müzeyi ziyaretçilerine daha erişilebilir ve daha uygun hale getirmek için 1980’lerde ve 90’larda büyük bir tadilattan geçirilmiştir. Bu amaçla, Louvre’un Cour Napoléon’un merkezi avlularının altına ofisler, mağazalar, sergi alanları, depolama alanları ve park alanlarından oluşan geniş bir yeraltı kompleksi, bir oditoryum, bir turist otobüsü deposu ve bir kafeterya inşa edilmiştir.

Louvre Müzesi Eşsiz Bir Koleksiyona Sahiptir

Louvre’un resim koleksiyonu, 1848 Devrimleri’ne kadar Avrupa sanatının tüm dönemlerini temsil eden, dünyanın en zengin resim koleksiyonlarından biridir. Bu tarihten sonra, Louvre’un 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Fransız resimlerinden oluşan koleksiyonu dünyada emsalsizdir ve aynı zamanda Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa'sı (yaklaşık 1503–19) ve Flaman ve Hollandalı eserleri de dahil olmak üzere İtalyan Rönesans ressamlarının birçok şaheserine sahiptir.

Louvre müzesinde sanat eserlerini kategorize etmeye yarayan birçok bölüm bulunur. Dekoratif sanatlar bölümünde Fransız krallarının hazineleri (bronzlar, minyatürler, çanak çömlek, duvar halıları, mücevherler ve mobilyalar) sergilerken, Yunan, Etrüsk ve Roma antikaları bölümünde ise mimari, heykel, mozaik, mücevher ve çömlek eserler bulunmaktadır. Eski Mısır eserleri bölümü, Napolyon’un Mısır seferi sırasında elde edilen koleksiyonları düzenlemek için 1826 yılında kurulmuştur. Yakın Doğu antikaları bölümü Mezopotamya sanat koleksiyonu açısından en önemli örnekleri barındırmaktadır.

Louvre Müzesi Ne Kadar Sürede Gezilebilir?

Müzenin büyüklüğü nedeniyle, ziyaretçilerin Louvre hakkında genel bir fikir edinmek ve en önemli tabloları, heykelleri ve diğer sanat türlerini görmek için bir güne ihtiyaç olacaktır. Louvre o kadar geniştir ki, başka sergileri keşfetmek için birkaç gün boyunca müzede gezilebilir.

Eğer sanat aşığıysanız ve Louvre’daki sanat eserlerini daha derinlemesine anlamak istiyorsanız, Google Arts & Culture uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Louvre Müzesi’nin Dünyanın Farklı Yerinde Uyduları Bulunuyor

Yani dünyanın farklı yerlerinde daha küçük boyutlu Louvre Müzeleri mevcut! Louvre Müzesi’nin Fransa’nın Lens kentinde, Suudi Arabistan’ın Abu Dabi şehrinde ve İran’ın Tahran şehirlerinde olmak üzere 3 tane uydu müzesi bulunuyor. Özellikle Antik Mısır, Mezopotamya ve İran medeniyetlerine eşsiz eşyalar ve eserler İran Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

Louvre Müzesinde Bulunan Piramidin Özelliği Nedir?

Louvre Müzesi’nin meşhur cam piramiti ise en çok dikkat çeken yapılarından bir tanesi. İlk yapıldığında müzenin bütünlüğünü bozduğuna inanılan piramit, Louvre Müzesi’ne eklenen son ek kısımdır. Müzenin ana girişi olarak kullanılan cam piramit, 1989 yılında inşa edilmiştir.

Kaynaklar: thoughtco.com / britannica.com

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler