10 Maddede Harry Potter Filmleri Hakkında Merak Edilenler
Eğlence

10 Maddede Harry Potter Filmleri Hakkında Merak Edilenler

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Bir önceki içeriğimizde Harry Potter Filmlerinin Sevilmesinin 7 Nedeni'nden bahsetmiştik. Bu içeriğimizde ise Harry Potter filmleri severlerin ilgisini çekecek bilgileri paylaşacağız.

Olağanüstü Hikayeler Anlatan Çocukluğumuzun Aşkı Harry Potter Filmleri

Harry Potter serisi 2001 ve 2011 yılları arasında tüm dünyada gişe rekorlarına imza atmıştı. Başrollerinde Daniel Raddclife, Emma Watson, Rupert Grint gibi oyuncuların yer aldığı yapım halen sinema kanallarında gösteriliyor ve büyük ilgi görüyor. Özellikle Instagram ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında Harry Potter adına açılmış sayfalar aktifliğini koruyor. Üstelik yapımın oyuncuları da hala daha sosyal medya hesaplarında filme dair postlar ve videolar paylaşıyor. Biz de bu yazımızda sizlere 10 maddede Harry Potter filmlerine dair merak edilenleri aktaracağız. Dilerseniz gelin başlayalım;

1- Harry Potter Filmi Ne Anlatıyor?

Harry Potter, talihsiz bir olay sonrasında sağ kalan ve zorluklara göğüs germeye çalışan çocuğun hikâyesini konu ediniyordu. Film Lily ve James Potter karanlık rejimin lideri Voldemort’un emirlerine karşı gelmesi sonucu onun tarafından öldürülmesi ve bu olayda oğulları Harry’nin şans eseri bir şekilde kurtulmasını izleyiciye aktarıyordu. Alnındaki yara iziyle efsaneleşen Harry Potter 11 yaşından itibaren Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna kabul edilmesiyle kendini bir anda “Avada Kedavra” lanetinden sağ kurtulan tek kişi olma popülaritesiyle karşı karşıya bulur. Trende tanıştığı Hermione ve Ron ile de arkadaşlık kurarak Voldemort’un ruhunu parçalara ayırdığı 7 hortkuluğu bulma macerasına atılır. Bu arada öğrencilik döneminde Voldemort için çalışan soylu bir ailenin oğlu olan Draco Malfoy ile de sürekli bir rekabet halindedir.

Photo by Tuyen Vo / Unsplash

2- Harry Potter Serisinde Kaç Film Var?

Harry Potter serisinde toplamda 8 film olduğunu söyleyebiliriz. 7 tane kitabı olmasına film sayısının 8’e çıkması son film olan Ölüm Yadigârlarını ikiye bölmelerinden kaynaklanıyor.

Görsel: Pexels / Taryn Elliott

3- Harry Potter Filmlerinin Sıralaması Nasıl?

Harry Potter filmlerini yıl itibariyle aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • 2001 Harry Potter ve Felsefe Taşı
 • 2002 Harry Potter ve Sırlar Odası
 • 2004 Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
 • 2005 Harry Potter ve Ateş Kadehi
 • 2007 Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 • 2009 Harry Potter ve Melez Prens
 • 2010 Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Bölüm 1
 • 2011 Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Bölüm 2

4- Harry Potter Hangi Ülke Yapımı?

Harry Potter filmi İngiltere yapımıdır. Film İngiliz yazar J.K Rowling’in aynı adlı kitaplarından uyarlamadır. Bütün filmlerin çekimleri İngiltere’nin Londra kentinde konumlanan Warner Bross’un Leavesden Stüdyolarında gerçekleştirilmiştir.

Fiction Come to Life
Photo by B K / Unsplash

5- En Güzel Harry Potter Filmi Hangisi?

Harry Potter’ın en güzel filmi elbette kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Ancak Rowling’in 50. yaş doğum gününe özel yapılan sıralamada birinci sırayı serinin 3. Filmi olan Azkaban Tutsağı alıyor. Sirius Black’in Azkaban’dan kaçarak Harry’nin peşine düşmesini konu alan film, aslında büyük bir yanıltmacanın üzerinde duruyor. Sirius’un özünde Harry’nin vaftiz babası olduğunu ve peşine düştüğü kişinin de zamanında Lily ve James’in yerini Voldemort’a bildiren ve fareye dönüşerek de kendisine öldü süsü veren Peter Pettigrew’in peşine düşmesini gözler önüne seriyor.

6- Harry Potter Filmlerinin Çekimleri Kaç Sene Sürdü?

 • Oyuncular Harry Potter için kamera karşısına ilk kez 2000 yılının eylül ayında geçmişti. Felsefe Taşı ve Sırlar Odası filmlerinin çekimleri arka arkaya yapıldı.
 • 2002 Şubat ayında Felsefe Taşı vizyona girerken aynı yılın kasım ayında da Sırlar Odası vizyondaki yerini aldı.
 • 2004 yılında gösterime giren 3. Film Azkaban Tutsağının çekimleri de 2003 yılında tamamlandı.
 • Ateş Kadehi filminin çekimleri 2004 Şubat döneminde başlarken vizyona girmesi de 2005 yılının kasım ayına denk geldi.
 • 5.film Zümrüdüanka Yoldaşlığının çekimleri ve montajlanması ise 2006 yılında bitirilerek 2007 Temmuz ayında sinema salonlarında gösterime sunuldu.
 • 6.film Melez Prens’in çekimleri 2007 ve 2009 yılları arasında gerçekleşti.
 • Son film olan Ölüm Yadigârları Bölüm 1 ve 2 ise 2009 Ocak ayında çekilmeye başlanarak 2010 Haziran ayında ekip son set günlerini kutladı. Serinin toplamda hem çekimleri hem de montajlanması 10 seneyi buldu.
University of Michigan Law Library.
Photo by Mathew Schwartz / Unsplash

7- Harry Potter’ın Başka Filmleri Var mı?

Harry Potter’ın başka filmleri var mı? diye sorduğunuzda karşınıza şüphesiz Fantastik Canavarlar serisi çıkacaktır. J.K Rowling’in aynı adlı kitabından esinlenilen film serisi Harry Potter ile bağlantılıdır. Senaryosunu Rowling’in kaleme aldığı filmin yapımcılığını David Heyman Steve Cloves ve Lionel Wigram üstlenmiştir. 89. Akademi Ödüllerinde en iyi kostüm tasarımı ödülünü kazanan yapım Harry Potter serisinin de Akademi Ödülü kazanan ilk filmi olmuştur.

8- Harry Potter Filmleri ve Kitapları Arasındaki Farklar Neler?

 • Harry Potter kitaplarında yer verilip filmlerde olmayan ya da izleyiciye farklı şekilde aktarılan bazı detaylar mevcut. İlk filmde Potter ve Draco Malfoy’un tanışması Hogwarts’da gösteriliyor. Ancak kitapta ikilinin tanışması trende gerçekleşiyor.
 • İkinci filme geldiğimizde biraz da Malfoy'lara hizmet etmekle yükümlü ev cini Dobby’den söz edelim. Dobby film serisinde ikinci filmden son filme kadar bir daha gözükmüyor. Fakat kitaplarda çok daha fazla gösterilerek, maaşlı olarak iş arıyor ve bulamayınca da Dumbledore’un mutfağında işe başlıyor.
 • Kitaplarda Hogwarts’ın hayaletlerinden Preewes karmaşadan keyif alan ve okulun çalışanlarıyla öğrencilerin sinirini bozan bir baş belası olarak tasvir ediliyordu. Hatta son filmdeki savunma savaşında Hogwarts’ı çok güzel korusa da bu hayaletten filmlerde ne yazık ki bahsedilmedi.
 • Kitap ve film arasındaki en önemli farklardan birisi de şüphesiz Ölüm Yadigârları Bölüm 2’ye ait. Film Harry Potter’ın Mürver Asayı kırıp köprüden atmasıyla sona erse de, süreç kitapta çok daha düzgün bir şekilde işleniyor.
 • Harry, Ron ve Hermione asayı Dumbledore’un odasına götürüyor. Ardından Harry Voldemort ile düellosunda kırılan asasını mürver asa sayesinde tamir ediyor. Sonrasında mürver asanın yeniden Dumbledore’un mezarına konulacağı ve Harry öldüğünde de asanın gücünün sona ereceği vurgulanıyor.
 • Kitapta Harry ve Draco Diagon Yolunda Madam Malkinin cübbe dükkanında karşılaşırken, film de Hogwarts da tanışıyorlar.

9- Harry Potter Filmlerini Nerede İzleyebilirim?

Harry Potter filmlerini nerede izleyebilirim? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Seri sinema kanallarında hala dönüşümlü olarak yayınlansa da Netflix üzerinden dilediğiniz zaman istediğiniz filmi izleme imkânına sahipsiniz. Üstelik bütün filmler Türkçe dublaj ve altyazılı olmak üzere seçeneklere sahip.

Photo by freestocks / Unsplash

10- Neden Yeni Harry Potter Filmleri Çekilmiyor?

Harry Potter’ın son kitabının 2016 yılında Lanetli Çocuk adıyla piyasaya sürüldüğü biliniyor. Rowling’in tiyatro oyunu formatında yazdığı kitap Hogwarts Savaşından 19 sene sonrasını konu alıyor. 2016 yılından bu yana tiyatro sahnesinde gösterilen oyunun neden beyazperdeye aktarılmadığı konusunda da net bir bilgi bulunmuyor. Sadece yapımcılar eseri baskın bir şekilde tiyatro oyunuyla sınırlı tutmak istediklerini açıklıyor. Kitabı okumayan ve oyunu izlemeyen milyonlarca insan oyunun filme uyarlanması için ısrar etse de bu şimdilik mümkün gözükmüyor.