Metal Atıklarla Şekillenen Muhteşem Mozaik Portreler
Sanat

Metal Atıklarla Şekillenen Muhteşem Mozaik Portreler

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Portre birçok şeyde bulunabilir; bir resim, bir fotoğraf, hatta bir mozaikte bile. İngiliz sanatçı Matt Small, çalışmaları için boş bir tuval dışında neredeyse her şeyden ilham alıyor. Tablo yerine Londra sokaklarında bulunan paslı raflar, fırın kapakları ve hatta eski araba kaportaları gibi ıskartaya çıkmış eşyaları seçmeyi tercih eden sanatçı, bir kenara atılmış nesneleri atölyesine geri götürüyor ve onları sanat eserlerine dönüştürerek yeni bir hayat veriyor. Sanatçı metalin üzerine portreler çizmek yerine, kesilmiş parçaları seramik karolarla aynı şekilde mozaik portreler oluşturmak için kullanmaya karar vermiş. Sanatçının her bir eseri,  tasvir ettiği konu kadar benzersiz.

İlginizi çekebilir: Mozaik Yapım Teknikleri Nelerdir, Mozaik Nasıl Yapılır?

Small, çalışmaları hakkında My Modern Met'e şunları söyledi: “Bölgemde yaşayan insanları, portrelerde nadiren yer alan, toplumda yok sayılan, değer verilmeyen bireyleri her zaman yansıtma ihtiyacı hissettim."

"Arzum, onları güzel ve öne çıkarılmayı hak eden olarak göstermek, desteklemek. Öncelikle eserlerimi sokakta bulduğum atılmış eşyalar üzerine çizmeye başladım. Benim için faydasız görülen ve artık katkıda bulunamayacak bir materyali kullanmak ve daha sonra o nesneyi toplum tarafından muhtemelen aynı şekilde dışlanan biriyle bağdaştırmak mantıklıydı.” Sanatçının tek bir mozaik tablosunu tamamlaması ise genellikle birkaç ay sürüyor. Small, ince kontrplak üzerine işlenmiş bir taslaktan başlayarak görüntünün açık, orta ve koyu tonlarını öncelikle belirliyor. Daha sonra bu ton değerlerine uyması için tozlu griden beyaza, paslı metal parçaları topluyor.  Metal artıklar daha sonra kontrplak tuvaline silikon bazlı bir yapıştırıcı ile yapıştırılıyor ve enfes bir yapboz gibi karmaşık desenlerle birbiri ile eşleşiyor. Small sözlerine şöyle devam ediyor:

Bu mozaiklerin gençlerimizi nasıl görmemiz gerektiğine dair bir açıklama yaptığını hissediyorum. Onların değerlerinin farkında olursak, potansiyellerini kullanırsak, onlara yatırım yaparsak, topluma anlamlı bir şekilde katkıda bulunmak gibi daha anlamlı istekleri olacak. Gençlerimizin hiçbirinin hayatın hurda yığınına dönüşmesini istemiyoruz. Onlara, dünya için gerçekten değerli oldukları inancını aşılayabiliriz.

Matt Small'un inanılmaz mozaik portrelerinden bazılarını görmek için web sitesini ziyaret edebilir ve kendisini Instagram'da takip edebilirsiniz.

Kaynak: My Modern Met