Louvre Müzesi Koleksiyonu Çevrimiçi Erişime Açıldı
Sanat

Louvre Müzesi Koleksiyonu Çevrimiçi Erişime Açıldı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Paris'teki efsanevi Louvre Müzesi, koronavirüs salgını nedeniyle şu anda kapalı. Fakat dünyadaki birçok sanat kurumu gibi Louvre, keşfedilmesi kolay sanal kataloglar oluşturarak muazzam sanat eseri ve eser koleksiyonunu küresel bir sanatperver kitleye ulaştırma fırsatını kullanmayı tercih etti. Louvre Müzesi web sitesini yeniledi ve araştırmacıların ve sanatseverlerin zengin koleksiyonlardan 482.000 girişe göz atabilecekleri yeni, ücretsiz bir platform ekledi.

The Louvre
Photo by Daniel Gregoire / Unsplash

Louvre Müzesi, 480.000'den fazla eserden oluşan muazzam koleksiyonunu herkesin ücretsiz bir şekilde keşfedebilmesi için çevrimiçi kullanıma açtı.

Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler içeriğimizi inceleyerek diğer online müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Louvre Müzesi Online Ziyaret Nasıl Yapılır?

Louvre Müzesi eserleri, "collections.louvre.fr" adlı internet sitesi üzerinden görebilirsiniz.

Sanal koleksiyon araştırması, kamuya açık olmayan birçok parçayı sunan müzenin yeni dijitalleştirme çabalarıyla mümkün hale geldi. Louvre Müzesi Başkanı-Direktörü Jean-Luc Martinez, "Bugün, Louvre en az bilinen eserleriyle kültür hazinelerinin tozunu arttıracak" diyor. “Müzede sergilenen eserlere herkes ilk kez bir bilgisayardan veya akıllı telefondan tüm eser koleksiyonuna ücretsiz olarak erişebiliyor. Louvre’un büyüleyici kültürel mirası artık sadece bir tık uzakta! "

The world needs more spiral staircases
Photo by Keval Parekh / Unsplash

Online Louvre Müzesinde Neleri Görebilirsiniz?

Site aracılığıyla sanatçıları veya belirli sanat eserlerini arayabilmeniz mümkün.  Alternatif olarak, bir malzemeye (örneğin tekstiller) göz atmak için kullanabilirsiniz. Her nesne sayfası, sanat eseri, sanatçısı ve kaynağı hakkında bilgilerle doludur. Ancak daha etkileşimli bir deneyim tercih ediyorsanız, web sitesinin sanal harita özelliğini deneyebilirsiniz. Louvre'un (bir zamanlar kraliyet sarayı olarak kullanılıyordu) salonlarında "yürüyebilir" ve farklı salonlarda sergilenen sanat eserlerini keşfedebilirsiniz. Zemin kattaki antik eserlerle dolu galerilerde başlayıp, ikinci kattaki Delacroix gibi sanatçıların muhteşem Avrupa resimlerine devam edebilirsiniz.