İstanbul'daki En Popüler Sanat Galerileri
Sanat

İstanbul'daki En Popüler Sanat Galerileri

Ayşe Aycan Arıcan
Ayşe Aycan Arıcan

Sanat galerileri günümüzde, sanatsal etkinlikleri takip edebilmek açısından en az sanat müzeleri kadar önem arz ediyor. Sanatçıların, ressamların, heykeltıraşların eserlerini dönemsel olarak sergilediği yerlere sanat galerisi deniyor. Sergiler için genellikle yılın 1 ya da 2 aylık bir dönemi seçilerek, eserler galeriye yerleştiriliyor. Galeriler müzelere nazaran daha butik sanat birimleri arasında yer alıyor. Biz de sergilerini ve etkinliklerinden haberdar olabilmeniz için İstanbul’un en popüler sanat galerini sizler için derledik.

Salt Beyoğlu

İstanbul’un en popüler sanat galerileri dendiğinde akla ilk olarak Salt Beyoğlu geliyor. İstiklal Caddesi üzerinde konumlanan ve altı katlı binadan oluşan Salt Beyoğlu, 19. Yüzyılın ikinci yarısı itibariyle Siniossoglou Apartmanı adıyla cadde kolunda ticaret üst kollarda da konut kullanımına açılmıştır. Ancak 1950’li yıllarda Beyoğlu’nda yerleşik nüfusun azalmasına paralel şekilde, konut işlevini kaybederek politika, ticaret ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladığı biliniyor. Günümüzde dönemsel sergilerin yanı sıra film gösterimi, söyleşi ve performans atölyesi gibi çalışmalara da yer veren bir sanat mekânı olarak öne çıkıyor.

Galeri Nev

Beyoğlu Tarihi Mısır Apartmanı’nda konumlanan Galeri Nev İstanbul’un en popüler ve ilgili sanat mekânlarından biri olma özelliği taşıyor. 1987 yılında kurulan Galeri Nev Türkiye’deki en uzun soluklu sanat galerileri arasında yer buluyor. Galeri aynı zamanda Canan Tolon, İnci Eviner, Hale Tenger, Tayfun Erdoğmuş ve Murat Morona gibi sanatçıların kariyerinin başlamasına öncü olmuştur. Bunun yanında, Ali Kazma ve Ahmet Doğu İpek’in önderliğindeki bölgeden daha genç nüfuslu sanatçıları temsil ediyor. 30 yıldan fazla zamandır hem yerli hem de yabancı birçok sanatçı ve eseri ağırlayan galerinin 25 yıllık kütüphanesinden ve arşivinden de yararlanabiliyorsunuz.

İstanbul Modern

Çağdaş sanat dediğimizde akla ilk olarak İstanbul Modern geliyor. 2 yılda bir düzenlenen bienallerin yanı sıra dönemsel sergilere de ev sahipliği yapan İstanbul Modern’in sinema salonlarında film gösterimlerine de katılabilirsiniz. Ayrıca belirli dönemlerde atölye ve etkinliklerde düzenlenebiliyor. Buna ek olarak sergileri rehberli turlar eşliğinde gezebilir, çocuklarınız için eğitim programlarını değerlendirebilirsiniz.

Bağımsız sanatla birlikte yaratıcı fikirlerin buluşma noktası olan Hush Gallery, Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi tarafında konumlanıyor. Türk Çağdaş Sanatı programını destekleyen galeri yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çekmekte. Keşfedilmeyi bekleyen yeni sanatçılar Hush Gallery’de çalışmalarını rahatlıklar burada sergileyebiliyor.

Piha Kolektif Sanat

Piha Sanat, Kadıköy’ün eğitim ve etkinlik rotalarından birini oluşturuyor. Galeride ağırlıklı olarak plastik ve görsel sanatlara yer veriliyor. “Üretimimizi paylaşıma dönüştürüyoruz.” Sloganıyla yola çıkan galeri de her dönem ilgi çekici çalışmalara rastlamanız mümkün.

Pera Sanat

Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi üzerinde yolunuzun düşebileceği Pera Sanat; konser, sergi, film gösterimleri ve tiyatro gibi pek çok etkinliği bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca sanatsal etkinlikler sonrası kahvenizi yudumlayıp derginizi ya da kitabınızı okuyabileceğiniz şık bir de kafesi var. Kendinize ve sevdiklerinize buradan kalıcı hatıralar bırakmak isterseniz de, hediyelik eşya dükkanında tamamen orijinal tasarımdan üretilen çalışmalara göz atabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi yalnızca müzecilik işleviyle öne çıkmıyor. Kalıcı koleksiyonların yanında müzenin alt katında bir de sanat galerisi bulunuyor. Yılın belirli periyotlarında genellikle çağdaş sanatçıların eserlerine yer verilen galeriyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Sakıp Sabancı Müzesi, film gösterimi ve seminer gibi zengin içerikli etkinlikleriyle de sanatseverlerin dikkatini çekiyor.

The Empire Project

The Empire Project Sıraselviler Caddesi üzerinde tarihi bir binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Hem Türkiye’den hem de dünyadan farklı bölgelere ait kültürel ve sanatsal değerleri sergiliyor. Günümüzde İstanbul denilen imparatorluk odağı üstüne yoğunlaşan tarihsel anlamda kültürel etkiler içerisinde yer alan sanatı tespit ediyor. Galeri aynı zamanda etkinlik, seminer ve fuarlara da ev sahipliği yapıyor.

2008 yılında İstanbul’da kurulan Zilberman Gallery, İstiklal Caddesi üzerinde Mısır Apartmanı içerisinde ziyaretçilerini ağırlayan sanat galerilerinden biri. Zilberman Gallery, İstanbul ve Berlin’deki ana galeri alanlarıyla beraber proje bölgelerinde her yıl 10 ya da 12 sergi organize ediyor.

Pırıl Güneşçi Arıkonmaz önderliğinde 1993 yılında Bebek’te kurulan PG Art Gallery, 2010 yılından bu yana sanatın merkezi konumunda olan Tophane’de faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’deki çağdaş sanat oluşumunu başlatan ilk sanat galerileri arasında yer alıyor. PG Art Gallery, 2000’li yılların ortalarından itibaren, uluslararası sanat fuarına katılmaya başlamış, benzer anlayıştaki galeri ve iş ortaklarıyla iş birliği yürütmüş. PG Art Gallery’nin programları bazında geçirdiği değişimler, sadece Türkiye’deki sanat ortamı odaklı dönüşümü değil, galerinin kendi küreselleşme aşamasının da bir yansıması olarak lanse ediliyor.

Akbank Sanat

Taksim İstiklal Caddesi üzerinde 4 katlı binasıyla hizmet veren Akbank Sanat bölgenin en işlek sanat kurumu olarak dikkat çekiyor. İstanbul’un en popüler sanat galerileri arasında ismiyle öne çıkan Akbank Sanat’ın Çağdaş Sanat Galerisi konseptiyle günümüze dek 150’den fazla sergi organize ettiği biliniyor. Ayrıca sergilerin yanında, caz günleri, kısa film festivalleri ve sanat atölyesiyle tüm sanatseverleri tek bir adreste buluşturuyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Saat Mekaniği Bu Müzesinin İlham Perisi: Spiral Müze

Türkiye’deki En Popüler Arkeoloji Müzeleri

Online Müze Turu: En Çok Ziyaret Edilen Dijital Müzeler