Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisindeki Semboller ve Nesneler
Eğlence

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisindeki Semboller ve Nesneler

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Geliyor gelmekte olan! Birkaç gün sonra kavuşacağımız Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi hakkında pek bir heyecanlıyız. Dizide daha önce kitaplardan ve filmlerden aşina olacağımız karakterleri ve olayları göreceğimiz gibi bir çoğu da bize biraz yabancı olacak. Hiç problem değil! Dizide duyunca hemen araştırmaya başlayacağınız muhtemel terimleri, kavramları ve nesneleri sizler için açıkladık. Keyifli okumalar!

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi Karakterleri, Hikayesi ve Tüm Merak Edilenleri
Yıllardır ha geldi ya gelecek diye beklediğimiz Yüzüklerin Efendisi: GüçYüzükleri dizisi nihayet 2 Eylül Cuma günü Amazon Prime’da yayınlanacak. İsterPeter Jackson üçlemesinin hayranı olun isterseniz de Orta Dünya ile ilk keztanışıyor olun, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi 2 Eylül’deyay…

Silmaril Nedir?

İkinci Çağ öncelikle on dokuz Güç Yüzüğü'nün yaratılmasına odaklanırken, Birinci Çağ'ın yıldızı Silmariller hakkında çok şey duymamış olabilirsiniz.

Silmaril nedir sorusunun cevabını hemen verelim o halde: Elf soyundan olan Feanor tarafından yapılan ve Orta Dünya'da bir eşi daha olmayan mücevherlerdir Silmariller. Bu mücevherleri yaptığından dolayı Feanor en yetenekli elf unvanını almıştır. Bu mücevherlerle Feanor, Valinor'un gümüş ve altından olan ağaçları, Telperion ve Laurelin'in ışığını hapsetmeyi başarmıştır.

Ancak bu yaptığı mükemmel mücevherler kendi gözünü de kör etmiş ve bu mücevherlere takıntıyla bağlanmıştır. Kötü Vala Melkor ve Ungoliant, Valinor'un ağaçlarını katlettikten sonra Feanor'un yaşadığı Formenos'a giderek Feanor'un babası Finwe'yi öldürüp kutlu ülkede ilk kanı akıtmış ve silmarilleri çalmışlardır. Silmarilleri aldıktan sonra Melkor ve Ungoliant Orta Dünya'daki kaleleri Angband'a gitmişlerdir. Melkor Angband'da kendisi için demirden müthiş bir taç yapıp kendisini Dünya'nın kralı ilan ettikten sonra krallığının nişanı olarak Silmarilleri yaptığı tacın üstüne dizmiştir.

Melkor Silmarilleri çalması üzerine Feanor tarafından Morgoth (Dünyanın Kara Düşmanı) diye anılmıştır. Bundan sonraki günlerde de ona böyle hitap edilmiştir. Silmariller çalındığı sırada Formenos'da bulunmayan Feanor mücevherlerinin çalındığını öğrenince oğullarıyla birlikte ünlü yeminini etmiş ve Orta Dünya'ya Melkor'un peşinden gitmiştir. Teleri Elflerini sahip oldukları gemiler için katlederek Arda tarihinde ilk kez akraba kanı dökmüşlerdir. Feanor önderliğinde ki Noldor elfleri Melkor'u takip ederek Orta Dünya'ya geldi ve Dagor Nuin Giliath (Yıldızların ışığı altında ki savaş)'da Feanor, Balrogların lideri Gothmog tarafından katledildi.
Bu bölümler elflerin hafızasında büyük bir yer kapladığı için Güç Yüzükleri dizisinde sıklıkla duymamız oldukça muhtemel.

Nimloth Nedir ve Neyi Simgeler?

Rings of Power'ın ilk fragmanlarında beyaz taç yapraklarıyla süslenmiş nefes kesici bir ağaç fark etmiş olabilirsiniz. Bunun Númenor adasındaki Kral Sarayında yetişen efsanevi bir ağaç olan Nimloth olduğunu tahmin ediyoruz. Elfler tarafından Númenor'da yaşayanlara hediye edilen Nimloth, iki ırk arasındaki dostluğu simgeliyordu. Aynı zamanda, Aragorn'un ataları olan Elros Hanedanı'nın güçlü bir sembolüydü. Ağaç, Sauron'un emriyle devrildi, ancak Isildur bir fide kurtardı ve onu Orta Dünya'ya dikti, burada büyüyüp Gondor'un Beyaz Ağacı'na dönüştü (Kralın Dönüşü'nden hatırlayabilirsiniz). Dizi esnasında Nimloth'a dikkat edin - bu güzel ağaç Orta Dünya'da oldukça önemli bir sembol.