Füreya Koral’ın Hayatı Belgesele Uyarlandı
Sanat Seramik

Füreya Koral’ın Hayatı Belgesele Uyarlandı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Cumhuriyetin ilk kadın sanatçıları arasında yer alan Füreya Koral'ın hayatı Benim Sanatım isimli belgeselde seyirciyle buluşacak.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin desteğiyle hayata geçirilen Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye’nin öncü çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayatı anlatan Benim Sanatım isimli belgeselin ilk bölümü 6 Kasım 14:15’de ikinci bölümü ise 7 Kasım 10:15’de NTV’de yayımlanacak.

İlgili içerik: Füreya Koral ve İlham Veren Hikayesi

Füreya Koral’ın hayatının bilinmeyen yönlerine ışık tutan belgesel, sanatçının aramızdan ayrılışının 20. yılında Kale Grubu tarafından sanatçının en kapsamlı retrospektifi olan sergi ve kitaptan hareketle hayata geçirildi. Belgeselde başta Sara Koral Aykar olmak üzere, Füreya Koral’ın yakın çevresinden Ayşe Kulin, Alev Ebuzziya, Zeynep Oral, Sarkis, Rabia Çapa, Candeğer Furtun ve Necmi Sönmez gibi isimlerin yanı sıra Zeynep Bodur Okyay ve Zeynep Özler Füreya projesini anlattı.

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk yıllarına tanıklık eden Şakirpaşa ailesinin bir üyesi olan Füreya Koral, sıra dışı yaşamı, ilham veren mücadelesi ve seramik sanatına getirdiği yenilikçi sanat anlayışıyla Türk sanat tarihinin unutulmaz isimleri arasında yer alıyor. Benim Sanatım belgeseli Kurtuluş Şavaşı’nın çok önemli kararlarının alınışına tanıklık eden Koral’ın Atatürk’e yakın olduğu yıllardan, Paris’te başlayıp Meksika’ya kadar uzanan sanat yolculuğunun hikâyesine odaklanıyor.

Benim Sanatım belgeselinin ilk bölümü 6 Kasım 14:15’de ikinci bölümü de 7 Kasım 10:15’de NTV’de izleyebilirsiniz.

Kaynak: Artful Living