Teknolojinin Sanatla Birleştiği Yapay Zeka Sergisi “Parallel Universe”
Sanat

Teknolojinin Sanatla Birleştiği Yapay Zeka Sergisi “Parallel Universe”

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Anadolu yakasının en önemli kültür sanat merkezlerinden DasDas, Ataşehir Metropol İstanbul’daki sahnesini dijital bir sergi alanına dönüştürdü. Ouchhh Sanat Stüdyosu’nun DasDas’a özel ürettiği yapay zeka ve veri eserlerinden oluşan "Parallel Universe" sergisi, "Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi", "Şiirsel Yapay Zeka", "Göbeklitepe Mimari Veri" ve "Osman Hamdi Bey Eserleri" olmak üzere dört eser yer alıyor. Sergi 11 Haziran’da ziyarete açılmıştı.

Fiziksel mekanın sınırlarının şeffaflaştığı, çok boyutlu evrenleri yapay zeka ve veri işbirliği ile sarmalayan bir deneyime dönüştüğü sergi, seyirciyi geçmiş ve geleceğin yeniden tanımlandığı bir dünyaya davet ediyor.

"Yapay Zeka Van Gogh Veri Boyama Deneyimi"nde dünyanın en ünlü ressamlarından Van Gogh’un renkleri ve şekilleriyle hafızalara kazınan eserleri, yapay zeka ile DasDas’ta hayat bulurken ziyaretçiler, usta ressamın eserlerinin içerisinde dolaşarak unutulmaz bir deneyime sahip oluyor.

İlgili içerik: Vincent van Gogh Eserleri ve Hikayeleri

"Şiirsel Yapay Zeka Sergisi" ise bilim insanlarının makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmaları kullanarak ışık, fizik, uzay ve zaman hakkında yarattıkları bilincin şiirsel kırılımını ziyaretçilerle buluşturuyor.

Dünyanın en eski verileriyle oluşturulan ve birçok açıdan keşfedilmeye açık Göbeklitepe mimarisini yapay zeka ve sanat anlayışıyla buluşturan "Göbekli Tepe Veri Sergisi"nde tarih öncesi insanların dini inancını yansıtan figürleri ziyaretçilere yeni bir bakış açısıyla sunuluyor.

Son olarak "Osman Hamdi Bey Eserleri" ilk Türk arkeolog ve Türkiye’de müzeciliğin kurucusu olarak sayılan Osmanlı’nın en önemli ressamlarından Osman Hamdi Bey’in eserlerini günümüz teknolojisiyle bir araya getirerek eşsiz bir görsel şölen oluşturuluyor.

Kaynak: Milliyet