Uffizi Galerisi Michelangelo NFT'sini 170.000 Dolara Sattı
Sanat

Uffizi Galerisi Michelangelo NFT'sini 170.000 Dolara Sattı

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Floransa'da yer alan Uffizi Galerisi, en değerli sanat eserlerinden bazılarını NFT'lere dönüştürmeye başladı. Dünyanın en nadide eserlerinin yer aldığı galeri maddi zorluklarla geçen bir yılın ardından galeri NFT sayesinde yeniden eski günlerine kavuştu. Sıkı durun; bir Michelangelo tablosunun NFT'si (1505-06), 140.000 € (170.000 $) karşılığında satıldı.

Uffizi Galerisi Gelirini Cinello ile Paylaşacak

Müze, birkaç gün önce duyurulan yeni bir ortaklığın parçası olarak, gelirini ünlü tabloların dijital kopyalarını oluşturmanın yeni bir yolunu patentleyen bir İtalyan şirketi olan Cinello ile paylaşacak. Cinello’nun "DAWS" adını verdiği dijital sanat eserleri, orijinal parçanın boyutlarında üretiliyor ve tamamen benzersiz üstelik kopyalanamaz olduğu iddia ediliyor.

Michelangelo'nun Doni Tondo adlı eseri (1505-06).

Uffizi için üretilen her parça, müze müdürü Eike Schmidt tarafından imzalanmış bir özgünlük sertifikasıyla birlikte geliyor. Cinello ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak müze, koleksiyonundaki bir parçadan elde edilen ve şirket tarafından satılan her DAW için kârın yüzde 50'sini paylaşıyor.

Yurt dışı kaynaklarından edinilen bilgiye göre bir Uffizi sözcüsü, Michelangelo satışı veya müzenin Cinello ile olan anlaşması hakkında ayrıntı vermeyi reddetti. İtalyan Corriere della Sera gazetesi, dijital Michelangelo'nun NFT'sini alan kişinin Roma'da yaşayan bir kadın olduğu açıklandı.

Galeri Diğer Eserleri de DAW'lara Dönüştürecek

Uffizi’nin koleksiyonunda bulunan diğer eserlerin de yakın gelecekte DAW’lara dönüştürülmesi planlanıyor. Listede yer alan eserler arasında Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu, Raphael’in Madonna del Granduca’sı, Caravaggio’nun Bacchus’u ve Titian’ın Urbino Venüsü yer alıyor.

Kaynak: The Art Newspaper