Utagawa Hiroshige Tarafından Üretilen 1.000'den Fazla Ukiyo-e Eser, Ücretsiz Kullanıma Sunuldu
Resim Sanat

Utagawa Hiroshige Tarafından Üretilen 1.000'den Fazla Ukiyo-e Eser, Ücretsiz Kullanıma Sunuldu

sanatperver Admin
sanatperver Admin

Ünlü Japon sanatçı Utagawa Hiroshige (1797-1858) tarafından Japonya'nın Edo döneminde yaratılan 1.000'den fazla tahtaya basılmış eser, Minneapolis Sanat Enstitüsü tarafından ücretsiz bir şekilde indirilebilir hale getirildi.

"Yüzen dünyanın resimleri", anlamına gelen Ukiyo-e, Japonya’da Edo döneminde (17. ve 19. yüzyıllar arasında) ortaya çıktı. Bu dönemde, Japonya'nın sınırları büyük ölçüde dünyanın geri kalanına kapatıldı ve kısıtlamalar uygulanarak ülkeye yalnızca bazı Hollandalı ve Çinli tüccarların girmesine izin verildi. Ukiyo-e baskıları, ülke yeniden açılmadan önceki Japon yaşantısına dair kesitler sunuyor. O zamanlar hükümetin getirdiği kısıtlamaların sayısı nedeniyle insanlar genellikle eğlenceye yöneldi ve buna sanat tüketimi de dahildi.

Bu baskıların konuları genellikle manzaralar, ev ve ev hayatı sahneleri, kabuki (tiyatro) oyuncuları, Yoshiwara kırmızı ışık bölgesi, şehrin gelişimi ve bijin-ga (“güzel kadınlar”)’dır.

Hiroshige'nin yaşamı boyunca 5.000'den fazla baskı oluşturduğu tahmin ediliyordu ve birkaç tahta bloktan yaklaşık 10.000 kopya yapıldı. Britannica'da sanatçı hakkında şu bilgilere yer verilmiş: "Hiroshige'nin hayatı onun eseriydi, ne zirveleri ne de vadileri vardı. Kendisini kendi doğasının araçları ve kapasitesiyle sınırlayan, büyük ölçüde kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı izlenimi bırakıyor. Hiroshige seyahat etmeyi severdi, şarabı ve iyi yemeği severdi ve diğer zevkleriyle beraber gerçek bir Edo vatandaşıydı.”

Bu muhteşem baskıları buraya tıklayarak Minneapolis Sanat Enstitüsü'nün web sitesinde görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.*

*Eserler kamu malı kapsamında bulunup, kişisel ve ticari kullanım için de ücretsiz indirilebiliyor.